tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Mniej pociągów, za to nowe

 
Od niedzieli, 15 grudnia obowiązywać zacznie nowy rozkład jazdy pociągów. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom znikną z niego 4 z 10 dotychczasowych połączeń na trasie Opoczno ? Tomaszów Mazowiecki. Poprawi się za to komfort jazdy, bowiem tę trasę wyjadą nowiusieńkie szynobusy

Opocznianie nie mają szczęścia do połączeń kolejowych. Co prawda od roku funkcjonuje wznowione po trzech latach przerwy połączenie na trasie Opoczno ? Tomaszów Mazowiecki, ale wysłużone szynobusy często ulegały awariom, więc pasażerowie musieli się przesiadać do autobusowej komunikacji zastępczej. Kiedy wreszcie Przewozy Regionalne dostały na tę trasę dwa nowe autobusy szynowe, okazało się, że z rozkładu znika znaczna część połączeń. Od najbliższej niedzieli niektórzy mogą mieć problem z dojazdem do pracy czy szkoły.
Dokładnie 9 grudnia 2012, po 3,5 roku przerwy, przywrócone zostało połączenie kolejowe między Tomaszowem a Opocznem. Na trasę każdego dnia wyjeżdżało pięć par pociągów. Były to dwa wysłużone już szynobusy, których nie omijały ani awarie, ani zdarzenia losowe ? dwukrotnie w ciągu roku na przejazdach kolejowych w szynobus wjechały ciężarówki. W ostatnim okresie połączenie obsługiwała Kolejowa Komunikacja Zastępcza. Przez cały rok, mimo przeszkód, można było jednak aż pięć razy wyjechać do Tomaszowa i za każdym razem wrócić do Opoczna. Informacja o skierowaniu na tę trasę nowych szynobusów SA 135 ucieszyła podróżnych, którzy liczyli na dogodne połączenia i komfortowe warunki jazdy. Jak powiedziała nam miesiąc temu Elżbieta Nowak, dyrektorka Łódzkiego Zakładu Przewozów Regionalnych, wraz z nowym rozkładem jazdy, na trasę Opoczno ? Tomaszów wyruszą dwa fabrycznie nowe autobusy. Wówczas zapowiedziała, że połączenie będzie w dalszym ciągu funkcjonować ? przy dotychczasowej częstotliwości kursów.
Radość nie trwała jednak długo. W ostatnich dniach organizator połączenia ? województwo łódzkie ? ograniczyło środki przeznaczone na jego dofinansowanie. Przewozy Regionalne musiały dostosować zakres realizowanej oferty przewozowej do wysokości środków, jakie województwo zabezpieczyło w swoim budżecie na ten cel. Stąd korekta liczby połączeń, która dotknęła między innymi opocznian. Przewoźnik wyjaśnia, że ograniczono pociągi o niskiej frekwencji kursujące w godzinach południowych. Nie bez znaczenia była także wzrastająca z roku na rok konkurencyjność przewoźników drogowych oraz niewielka liczba podróżnych. W efekcie z pięciu par pociągów kursujących z Opoczna do Tomaszowa pozostaną tylko dwa, przy czym jeden zostanie przedłużony aż do Koluszek. Nowy rozkład jazdy przedstawia się następująco.
Z Opoczna wyłącznie do Tomaszowa Mazowieckiego będzie można wyjechać o godz. 5.20, aby być na miejscu o godz. 5.50 (po drodze przystanki w Słomiance ? 5.27, Szadkowicach ? 5.31, Bratkowie ? 5.37 i w Jeleniu ? 5.43). Ten pociąg będzie kursował od poniedziałku do piątku, oprócz świąt, ale dopiero od 7 stycznia (na razie do 7 marca).
W godzinach porannych, możemy liczyć wyłącznie na jedno połączenie do Koluszek. Ten pociąg wyjeżdżał będzie z Opoczna o godz. 5.27 (Słomianka ? 5.33, Szadkowice ? 5.37, Bratków ? 5.44, Jeleń ? 5.50, Tomaszów ? 5.57, Koluszki ? 6.27), ale będzie kursował tylko okresowo: od 16 do 24 grudnia, 27 grudnia, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 3 stycznia 2014 roku. Od 7 stycznia zostanie zastąpiony wspomnianym wcześniej połączeniem Opoczno ? Tomaszów z godz. 5.20.
Od 15 grudnia będzie funkcjonowało popołudniowe połączenie Opoczno ? Koluszki. Ten pociąg będzie wyjeżdżał z dworca w Opocznie o godz. 16.57 (Słomianka ? 17.03, Szadkowice ? 17.07, Bratków ? 17.13, Jeleń ? 17.20, Tomaszów ? 17.27, Koluszki ? 17.57).
Będzie więc można wyjechać z Opoczna tylko dwa razy ? rano do Tomaszowa i po południu, za to aż do Koluszek. Powrót też został znacznie ograniczony. Z Tomaszowa do Opoczna będzie można wyjechać o godz. 10.50 (z Koluszek o 10.20) i wieczorem, o godz. 20.42 (z Koluszek o godz. 20.13).
Trzy połączenia w kierunku Tomaszowa pozostawiono drzewiczanom. Do 6 stycznia pociąg z Drzewicy będzie wyjeżdżał o godz. 5.06, a od 7 stycznia 5 minut później ? o 5.11. Przy czym od poniedziałku do piątku będzie on kursował tylko do Tomaszowa, a w soboty, niedziele i święta aż do Koluszek. Również do Koluszek dojadą dwa pozostałe pociągi: popołudniowy, wyjeżdżający z Drzewicy o godz. 14.09, zostanie wprowadzony od 7 stycznia. Natomiast już od 15 grudnia uruchomiony zostanie wieczorny pociąg do Koluszek, który z Drzewicy będzie wyjeżdżał o godz. 19.52 (z Radomia o godz. 18.36). Z Koluszek do Drzewicy będzie można przyjechać o 7.18 (Tomaszów ? 7.48, Drzewica ? 8.29); o 15.45 (Tomaszów ? 16.13, Drzewica ? 16.52) i o 17.38 (Tomaszów ? 18.07, Drzewica ? 18.48).
Dla opocznian pocieszeniem będą nowe szynobusy serii SA 135, wyprodukowane przez bydgoska PESĘ. Ich wprowadzenie na trasę Opoczno ? Tomaszów ? Koluszki ? przy tak znacznym ograniczeniu liczby połączeń ? chyba trochę mija się z celem. Pasażerowie będą jednak pewni, że dojadą do celu bezpiecznie i wygodnie. Nie powinny już powtarzać się częste przy starym taborze awarie, wymuszające uruchamianie zastępczej komunikacji autobusowej. Przewoźnik liczy również, że nowoczesny tabor zachęci pasażerów do korzystania z połączeń kolejowych. Jeśli klientów znacznie przybędzie, być może z czasem wprowadzone zostaną dodatkowe połączenia. Pozostaje mieć nadzieję, że korzystne dla pasażerów zmiany zostaną wprowadzone już w marcu, kiedy to rozkład jazdy czekają kolejne korekty. Przewoźnik zapowiada również, że w pierwszym kwartale przyszłego roku uruchomi bezpośrednie połączenie z Opoczna do Łodzi, w soboty i w niedziele.
Od połowy marca wprowadzona zostanie jeszcze jedna zmiana, która umożliwi skrócenie codziennej drogi szynobusów. Nie będą już bowiem tankować w Idzikowicach, jak dotychczas, ale w Koluszkach, gdzie będzie się rozpoczynać większość kursów. Do Idzikowic szynobusy będą jeździć tylko do warsztatów.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (857) z dnia 13 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »