Mistrz wrócił do szkoły

W środę, 28 września Szkołę Podstawową w Błogiem Rządowym (gm. Mniszków) odwiedził najbardziej znany jej absolwent ? medalista mistrzostw Europy oraz halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce Adam Kszczot

Adam Kszczot z rodzicami na tle flagi z jego imieniem

Urodzony w 1989 roku biegacz pochodzi z Konstantynowa ? miejscowości oddalonej od Błogiego Rządowego zaledwie o półtora kilometra. Jednak nie tylko z tego powodu związany jest ze szkołą bardzo blisko.
Jak wspominają jego nauczyciele, oprócz sportu zawsze poważnie traktował także naukę, był wzorowym uczniem i angażował się w życie szkoły. ? Do zerówki przyszedł w 1995 roku, a szkołę podstawową skończył w roku 2002. Został wtedy najlepszym absolwentem ze średnią ocen 5,1 ? mówi dyrektor placówki Dariusz Marszałek.
Obecnie, będąc zawodnikiem RKS Łódź, Adam studiuje na Politechniki Łódzkiej. O swojej macierzystej szkole jednak nie zapomina, czego dowodem środowe spotkanie. Była to druga tak uroczysta wizyta lekkoatlety. Pierwszy raz odwiedził uczniów przed trzema laty, jeszcze przed największymi sukcesami w biegach na 800 metrów. A tych w ostatnim okresie nie brakowało.
W 2009 roku zdobył w Kownie tytuł młodzieżowego mistrza Europy. Rok później wywalczył dwa brązowe medale na najważniejszych zawodach sezonu ? halowych mistrzostwach świata w Dausze oraz letnich mistrzostwach Europy w Barcelonie. W tym roku potwierdził swą przynależność do ścisłej światowej czołówki 800?metrowców. Zdobył złoty medal halowych mistrzostw Europy w Paryżu i obronił w Ostrawie tytuł młodzieżowego mistrza Europy. W mistrzostwach świata w koreńskim Taegu zajął szóste miejsce.
Podczas spotkania z całą społecznością szkoły ? dyrekcją, nauczycielami i uczniami ? opowiedział o swoich najważniejszych osiągnięciach. Mówił o treningach, zgrupowaniach, wyjazdach i nauce. Odpowiedział na mnóstwo pytań, rozdał ponad sto pięćdziesiąt autografów i wysłuchał dedykowanego mu wiersza, który napisał nauczyciel wf. Krzysztof Wojciechowski. Nie zabrakło kwiatów i upominków, w tym kasety wideo ze szkolnymi występami Adama sprzed lat. Bukiet otrzymali również jego rodzice ? Anna i Stanisław Kszczotowie.
Wśród uczestników spotkania był oczywiście Rafał Marszałek, pierwszy trener i odkrywca talentu biegacza z Konstantynowa, obecnie przewodniczący gminnej komisji oświaty i sportu. Jak zapowiada, już niebawem Adam wystartuje w zawodach lekkoatletycznych w Mniszkowie. Impreza planowana jest na 17 października.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (742) z dnia 30 Września 2011r.