tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »

Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Miliony nowych dłużników trafią do KRD

 
Od 14 czerwca każdy może wpisać dłużnika do biura informacji gospodarczej. Lepszy przepływ informacji umożliwi powstrzymanie osób nadmiernie zadłużonych przed zaciąganiem kolejnych długów

Osoby fizyczne, gminy i wierzyciele wtórni to podmioty, które najbardziej skorzystają na wchodzącej w życie 14 czerwca Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Uzyskały bowiem prawo umieszczania swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. Dodatkowo osoby fizyczne będą mogły przez najbliższy miesiąc umieścić w KRD np. niesolidnego pożyczkobiorcę, dłużnika alimentacyjnego czy nieuczciwego pracodawcę zupełnie za darmo!
Do 13 czerwca można było nie regulować należności wobec znajomych czy rodziny, nie spłacać długu uprzednio kupionego przez firmę windykacyjną, a mimo to nie ponosić konsekwencji takich czynów – prawo nie pozwalało bowiem umieszczać takich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów BIG SA. Sytuację od 14 czerwca zmienia nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
– Spodziewamy się, że za sprawą nowej ustawy do końca 2010 roku do Krajowego Rejestru Długów, w którym już teraz jest ponad 1,1 mln dłużników, trafią kolejne 3 miliony informacji o niespłaconych zobowiązaniach – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. – Od samych wierzycieli wtórnych (firm windykacyjnych, funduszy sekurytyzacyjnych), które skupują przeterminowane długi np. od banków czy firm telekomunikacyjnych, będą pochodzić niemal 3 miliony informacji o zadłużeniu, a przecież ustawa umożliwia umieszczanie w rejestrze swoich dłużników także osobom fizycznym i gminom – zauważa Adam Łącki.
W 2009 r. do firm windykacyjnych trafiły przeterminowane należności o wartości ponad 11 mld zł, w 2010 r. kwota ta wzrośnie najpewniej o kolejne 2 mld zł. Od 14 czerwca firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne mogą umieszczać dłużników, których zaległe zobowiązania kupili. Na całym rynku jest ok. 106–108 mld zł należności zagrożonych bądź wymagalnych.
Należności wymagalne gmin i pozostałych jednostek samorządu terytorialnego wyniosły na koniec I kw. 2010 r. 10,5 mld zł. Również gminy – choć tylko w zakresie części swoich należności – mogą od 14 czerwca umieszczać swoich dłużników w KRD.
Od 14 czerwca prywatni pożyczkodawcy będą mogli dyscyplinować zwlekających z oddaniem pożyczki członków rodziny czy znajomych wpisem do Krajowego Rejestru Długów.
Podobnie rzecz ma się z niewypłaconymi wynagrodzeniami. Od 14 czerwca 2010 r. także nierzetelni pracodawcy trafią do KRD. Takie informacje będą niezwykle ważne dla innych przedsiębiorców. Informacje dotyczące zobowiązań z zakresu prawa pracy w razie egzekucji komorniczej mają pierwszeństwo zaspokojenia.
Gminy, które dotąd miały prawo umieszczać w KRD dłużników alimentacyjnych, z powodu których wypłacały świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, teraz będą mogły wpisać do rejestru także innych dłużników. Od 14 czerwca każdy rodzic, który nie otrzymuje alimentów, będzie mógł umieścić w KRD zalegającego partnera bez pośrednictwa gminy. Jedynym warunkiem jest posiadanie wyroku sądu orzekającego alimenty.
Osoby fizyczne mogą wpisywać swoich dłużników do Krajowego Rejestru Długów za pośrednictwem specjalnego Serwisu Ochrony Konsumenta (www.konsument.krd.pl). Aby było to możliwe, należność musi zostać potwierdzona tytułem wykonawczym. Jego uzyskanie w wielu przypadkach nie jest jednak trudne ani czasochłonne. Często wierzyciel już go posiada (np. wyrok sądu nakazujący płacenie alimentów lub wypłatę zaległego wynagrodzenia) lub może szybko i bez dużych nakładów finansowych uzyskać (np. w sądowym postępowaniu nakazowym).
W związku z wejściem w życie nowej ustawy Krajowy Rejestr Długów uruchomił specjalną bezpłatną infolinię dla konsumentów. Pod numerem 800 700 105 od poniedziałku do piątku w godz. 7–19 dyżurować będą konsultanci, którzy wyjaśnią wszystkie kwestie związane z dopisywaniem dłużników do KRD przez osoby fizyczne.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (675) z dnia 18 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »