14 lutego odbędzie się ogólnoświatowa akcja protestacyjna, zapowiedziana dwa lata temu przez Eve Ensler, jedną z najbardziej znanych na całym świecie aktywistek feministycznych. Inspiracją do organizacji tego przedsięwzięcia były historie, które zebrała podczas tworzenia swojego najgłośniejszego dzieła ?Monologów waginy?. Zapowiedziała wówczas akcję ?Powstanie ofiar gwałtu ? One billion rising?. Na całym świecie kobiety ? i mężczyźni ? przygotowują się, by 14 lutego protestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Do akcji włączyło się już 190 krajów. W tym Polska. Z inicjatywy Lidii Stanek, akcja odbędzie także w Opocznie
Eve Ensler, założyła mającą niedługo obchodzić 15?lecie działania organizację V?Day, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet na świecie. Jej członkowie zbierają pieniądze, wspierają istniejące już ruchy, organizują warsztaty i szkolenia. Walczącą o świat wolnych i bezpiecznych kobiet, które będą mogły w każde walentynki świętować swój V?Day ? Valentine?s Day, lecz także Victory Day ? dzień zwycięstwa.
Po fali gwałtów w USA w 2011 roku, autorka ?Monologów waginy?, napisała: Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by gwałtownie domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą ? raz na zawsze ? zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie? Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu! Polki, zainspirowane tym tekstem Eve Ensler, polski odpowiednik akcji określają ?Nazywam się miliard? i pod takim hasłem przedsięwzięcie będzie się odbywało także w Opocznie.
Eve Ensler nawołuje do protestu poprzez taniec i śpiew. Oficjalną ?pieśnią powstańczą? została kompozycja Teny Clark i Tima Heintza ?Break the Chain? (Rozerwij łańcuch), w różnych krajach powstało jednak mnóstwo wersji językowych i brzmieniowych.
Jak można zobaczyć na głównej stronie akcji ? onebillionraising.org, ludzie nie pozostali obojętni na wezwanie. Mapka świata pokazująca oficjalnie zarejestrowane ?punkty powstańcze? cała pokryta jest różowo?białymi V.
Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludność województwa opolskiego. W tym dwieście pięćdziesiąt tysięcy to gwałty, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych! Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach. Boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.
? Mamy dość milczenia kobiet, które nie przyznają się, że były gwałcone, ponieważ wmawia im się, że to ich wina lub że zrobiły coś, czym gwałt sprowokowały. Mamy nadzieję, że także opocznianie nie pozostają obojętni wobec krzywdzenia kobiet i wielu z nich da temu wyraz biorąc udział w tej ogólnoświatowej akcji ? mówi inicjatorka Lidia Stanek.
O szczegółach dotyczących organizacji przedsięwzięcia w naszym mieście, napiszemy w następnym numerze.
|