tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Międzynarodowo w Opocznie

 
Od 9 do 14 maja w MDK odbywał się II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ?Opoczno 2012?. Organizatorami przedsięwzięcia byli MDK oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dzielna, a projekt był współfinansowany ze środków województwa łódzkiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa łódzkiego. Imprezie patronowali także Regionalna Organizacja Turystyczna w Łodzi oraz burmistrz Jan Wieruszewski. Podczas trwania festiwalu, grupy spędziły czas na wspólnych warsztatach, zwiedzaniu regionu, występach artystycznych oraz miłej zabawie


Festiwal rozpoczęła 10 maja parada zespołów ulicą Biernackiego. Podczas przemarszu zaprezentowali się: gospodarz festiwalu Zespół Pieśni i Tańca ?Tramblanka?, kapela góralska ?Ciupaga? z Łącka, zespół ?FS Nadsenci? ze Słowacji, grupa folklorystyczna ?Szarkalab? z Rumunii, formacja ?Kud soko Indjija? z Serbii oraz grupa folklorystyczna ?Magna Graecia ? Isola di Capo Rizzuto? z Włoch.
W MDK wszyscy zostali powitani przez dyrektorkę Monikę Matusiewicz. Podczas konferencji prasowej przedstawiono patronów oraz sponsorów i partnerów projektu. Dyrektorka poinformowała o planach zespołów na najbliższe dni. Burmistrz Jan Wieruszewski wręczył gościom lalki w stroju opoczyńskim oraz pamiątkowe upominki. Życzył aby goście zabrali z ziemi opoczyńskiej najpiękniejsze wspomnienia, a widok lalki ubranej w nasz regionalny strój zawsze przywoływał spędzone u nas miłe chwile. Monika Matusiewicz zaprosiła wszystkich obecnych na konferencji na koncert inaugurujący II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.
Publiczność, która wypełniła po brzegi salę widowiskową MDK podczas występów mogła podziwiać kunszt artystyczny grup. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali członek Zarządu Województwa Łódzkiego Marcin Bugajski, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur i burmistrz Jan Wieruszewski. Imprezę poprowadził z żartem i przytupem instruktor tańca towarzyskiego oraz pracownik wydziału promocji UM Zdzisław Miękus. Do zgromadzonych w sali zwróciła się dyrektorka placówki. Podziękowała choreografowi ?Tramblanki? Marcie Lewandowskiej, która włożyła wiele pracy i starań, by tancerze opoczyńskiego zespołu prezentowali równie wysoki poziom, co grupy zagraniczne.
W piątek, 11 maja, zespoły wystąpiły przed młodzieżą szkolną w MDK oraz wyjechały na koncert festiwalowy do Końskich. 12 maja koncertowały w Łowiczu, a na opoczyńskiej scenie MDK zaprezentowały się 23 zespoły ludowe z całej Polski, biorące udział w II Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych ?Pasiaczek?. Przegląd rozpoczął gospodarz festiwalu i przeglądu, grupa młodsza Zespołu Pieśni i Tańca ?Tramblanka?, która wystąpiła poza konkursem i zaprezentowała licznie zgromadzonej publiczności tańce opoczyńskie. Zwieńczeniem przeglądu był pokaz instrumentalny opoczyńskiej grupy, w skład której weszli Kamila Biniek?Kaczorowska i Radosław Biniek oraz Wojciech Turek. Komisja w składzie: Janusz Chojecki ? przewodniczący, Marta Lewandowska i Jerzy Libicki, po obejrzeniu prezentacji, zwróciła uwagę na bardzo wysoki poziom większości zespołów. Doceniła ciężką pracę instruktorów prowadzących poszczególne grupy. Mimo trudności, jaką sprawia ocena artystyczna prezentujących swój program na żywo od zespołów posługujących się nagraniami, komisja, zgodnie z regulaminem, postanowiła przyznać pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2500 złotych grupie ?Mały Lublin I? z Zespołu Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej. Dyrektorem grupy jest Jan Twardowski, a choreografką Monika Pacek. Zespół zaprezentował opoczyńskiej publiczności suitę tańców lubelskich.
Drugą nagrodę, 1500 złotych, wręczono grupie drugiej z ZPiT ?Chodowiacy?, natomiast według jury na trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 1000 złotych zasłużył ZPiT ?Nowa Huta?. Komisja przyznała także dwa równorzędne wyróżnienia Regionalnemu ZPiT ?Niskowioki? z Chełmca oraz grupie ?A? ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego ?Warszawianka?.
W niedzielny wieczór 13 maja odbyła się półgodzinna parada wszystkich festiwalowych zespołów, podczas której grupy prezentowały się na poszczególnych odcinkach ulicy Biernackiego. Następnie odbył się koncert galowy w MDK, który w opoczyńskim stroju ludowym poprowadził Zdzisław Miękus. Na scenie po raz kolejny, ale tym razem ostatni, zaprezentowały się wszystkie barwne grupy, biorące udział w przedsięwzięciu. Zwieńczeniem tegorocznego II Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ?Opoczno 2012? było zatańczenie przez wszystkie zespoły tramblanki, która spotkała się z dużym uznaniem publiczności, która nagrodziła występ owacjami na stojąco. Dyrektorka MDK wręczyła zagranicznym zespołom pamiątkowe dyplomy, by miło wspominali i zawsze wracali pamięcią do niezapomnianych wrażeń przeżytych wspólnie z opocznianami. Nie zabrakło także podziękowań dla osób, które przyczyniły się do organizacji imprezy oraz wzruszenia na twarzy Moniki Matusiewicz: Gdy patrzymy na ?Tramblankę? i na zagranicznych wykonawców to aż serce rośnie. Widać, że Opoczno potrzebuje tego typu wydarzeń. Jesteśmy po to, aby takie imprezy organizować, aby nasze miasto mogło się rozwijać, a inne zespoły mogły zabierać dobre wspomnienia o Opocznie i sławić nasze miasto dalej, za granicą ? powiedziała na zakończenie.
Opocznianie na długo zapamiętają festiwal, który ? zdaniem dyrektorki MDK ? wzorem ubiegłego roku zyska tytuł najważniejszego wydarzenia kulturalnego roku 2012. Na ulicach naszego miasta pusto będzie bez barwnych korowodów oraz zorganizowanego na tę okoliczność jarmarku sztuki ludowej, który tak kusił łasuchów swoimi wyrobami. Festiwal był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poznania kultur z różnych zakątków świata oraz znakomitą formą do eksponowania bogactwa rodzimej kultury ludowej. Ludowy taniec i śpiew oraz barwne stroje regionalne są wspaniałym łącznikiem czasów współczesnych z minionymi, bowiem przypominają o naszym rodowodzie, tożsamości i regionalnej wspólnocie.


?Kud soko Indjija? z Serbii

Wystepują ?Mali Piotrkowianie?

Koncert zespołu włoskiego ?Magna Graecia ? Isola di Capo Rizzuto?

Zespół ?FS Nadsenci? ze SłowacjiNal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (775) z dnia 18 Maja 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »