tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Maturzyści wybrali

 
Rośnie popularność matematyki na poziomie rozszerzonym wybieranym przez uczniów ogólniaków i techników. To wniosek z danych, które zebrała OKE w Łodzi

Zasady wybierania przedmiotów na egzamin maturalny zmieniły się od ubiegłego roku. Uczeń obowiązkowo na poziomie podstawowym zdaje trzy przedmioty – język polski, matematykę oraz wybrany język obcy. Jak wynika z zebranych danych zdecydowana większość tegorocznych abiturientów decyduje sie na podstawę z angielskiego. Wśród maturzystów znacznie mniejszą popularnością cieszy się język niemiecki, rosyjski czy francuski. Zaliczenie poziomu podstawowego z trzech obowiązkowych przedmiotów daje świadectwo dojrzałości, ale maturzystom to za mało, bo chcą się dostać na dobre studia. A żeby dostać indeks przyzwoitej uczelni, trzeba zdobywać punkty z przedmiotów dodatkowych. Każdy abiturient może zdawać do sześciu z nich.
Sprawdziliśmy w kilku opoczyńskich szkołach, jakie przedmioty najczęściej wybierali uczniowie składając swoje deklaracje. W ZSS nr 1 do egzaminu przystąpi 122 maturzystów. Wszyscy obowiązkowo będą zdawać język polski i matematykę na poziomie podstawowym. Dodatkowo 37 z nich wybrało język polski i 50 matematykę na poziomie rozszerzonym.
Uczniowie obowiązkowo muszą też zdać wybrany przez siebie język obcy. Nadal króluje język angielski, który na poziomie podstawowym wybrało 109 uczniów, a na rozszerzonym 44. Język niemiecki wybrało 25 maturzystów, z czego 6 na poziomie rozszerzonym. Uczniowie na trudniejszy egzamin chętnie wybierali m.in. chemię (39), biologię (36), geografię (33), WOS (29) i fizykę (15). Jedna osoba wybrała także filozofię i jedna informatykę.
W LO im. Stefan Żeromskiego język polski i matematykę na poziomie podstawowym będzie zdawać 242 maturzystów, 62 z nich wybrało dodatkowo język polski i 97 matematykę na poziomie rozszerzonym. Spośród języków obcych także w tej szkole maturzyści najchętniej wybierali język angielski. Podstawę z języka angielskiego napisze 213 uczniów. Na trudniejsza wersję zdecydowało się 67 uczniów. Tegoroczni maturzyści wybrali także język niemiecki (32), francuski (2), włoski (2) i rosyjski (7). Wśród dodatkowych przedmiotów wielu zdecydowało się zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym, m.in. z biologii (56), chemii (49), fizyki z astronomią (45), geografii (73), WOS (31). Także spośród 29 maturzystów z Liceum Profilowanego, wśród języków obcych największym powodzeniem cieszył się język angielski, który na poziomie podstawowym będzie zdawać 22 uczniów. Większość abiturientów z Liceum Profilowanego chce zdać maturę na poziomie podstawowym. Kilkoro uczniów, na poziomie rozszerzonym, będzie zdawać język angielski, geografię, fizykę i matematykę.
W ZSP nr 1 obowiązkowo język polski i matematykę będzie zdawać 164 maturzystów, język angielski 116, język niemiecki 36, a język rosyjski 12. Wśród przedmiotów dodatkowych jako podstawę uczniowie wybrali m.in. geografię (41), chemię (6), fizykę i astronomię (2). Sześcioro uczniów zdecydowało się pisać egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, matematykę (7), język angielski (2) i niemiecki (2), biologię (4).
Widać, że coraz więcej uczniów decyduje się zgłaszać matematykę na poziomie rozszerzonym. Jest to efekt wprowadzenia obowiązkowej matury z matematyki na poziomie podstawowym w ubiegłym roku. Skoro młodzież musi przykładać się do matematyki, by zaliczyć jej łatwiejsza część, to wiele osób chce spróbować na poziomie rozszerzonym. Warto spróbować tym bardziej, że porażka na egzaminie z przedmiotu nieobowiązkowego nie skutkuje oblaniem całej matury.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (714) z dnia 18 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »