Marcin Dziuba zwycięzcą

IX Międzynarodowy Festiwal Szachowy - Opoczno 2009

W niedzielę, 4 października w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących odbył się IX Międzynarodowy Festiwal Szachowy - Opoczno 2009.
Początkowo organizatorzy otrzymali zgłoszenia od niemal 300 zawodników. Na dzień przed zawodami dyrektor turnieju Jacek Karnicki odbierał wiele telefonów od szachistów, którzy z różnych powodów nie mogli przyjechać na turniej. Ostatecznie do rywalizacji przystąpiło 30 szachistów w turnieju A, 129 uczestników w turnieju B i 31 zawodników w turnieju C.

* * *
W turnieju A szachiści walczyli o puchar burmistrza Opoczna Jana Wieruszewskiego.
Poziom turnieju był bardzo wysoki. Dowodem są wyniki osiągnięte przez triumfatorów z lat ubiegłych. Marcin Tazbir, zwycięzca z 2008 roku, zajął odległe ósme miejsce, a Vladimir Malaniuk, zwycięzca z roku 2007, uplasował się na pozycji dziesiątej.
Zwycięzcą turnieju został Marcin Dziuba z KU AZS UMCS Lublin, zdobywca 7 punktów. Drugie miejsce zajął Paweł Czarnota (6,5 pkt) z UKS Rotomistrz Grudziądz, trzeci Tomasz Warakomski (6,5 pkt) z KSz Javena Hańcza Suwałki. Najwyżej sklasyfikowaną szachistką była Joanna Dworakowska z Warszawy, która z dorobkiem 5 pkt zajęła 11. lokatę.
W tym gronie nie było szachistów z naszego regionu.

* * *
W turnieju B zwyciężył Tomasz Klepaczka, zdobywca 8 pkt, z Klubu Szachowego Piątka Skierniewice. Drugi był Błażej Kaleta (7,5 pkt) z UKS Kłos Czarny Koń Olkusz, trzeci Marek Strączyński (7 pkt) z Częstochowy..
W tym gronie rywalizowało siedmiu szachistów z naszego regionu. Najwyżej na 51. miejscu - został sklasyfikowany Adrian Waszczyk, szachista z Białaczowa, zdobywca 5 pkt. Dalej, na 58. miejscu Marian Kozłowski z LKS?u Opocznianka - 4,5 pkt. O dziesięć miejsc za nim z taka samą ilością punktów sklasyfikowano Mieczysława Wojciechowskiego - Iskra Kruszewiec. Lokaty innych szachistów z Opoczyńskiego: 85. Mateusz Szczotka (4 pkt) - Drzewica, 90. Andrzej Szczotka (4 pkt) - Drzewica, 98. Marcin Snokowski (3,5 pkt) - LKS Opocznianka, 102. Małgorzata Piekarska (3,5 pkt) - LKS Opocznianka, 113. Agata Piekarska (3 pkt) - LKS Opocznianka, 116. Michał Piekarski (2 pkt) - LKS Opocznianka, 120. Paweł Niemirski (2 pkt) - LKS Opocznianka, 123. Karolina Panek (2 pkt) - Drzewica

* * *
W turnieju C dwóch szachistów z naszego terenu znalazło się w ścisłej dziesiątce. Zwycięzcą został Mariusz Kowalczyk (8 pkt) z LKS Park Starzenice. Drugie miejsce zajął Maciej Chmielarz (8 pkt) z Ostrowa Wielkopolskiego, trzecie Sebastian Fronczak (7,5 pkt) - ŁKS Szach Łódź .
Miejsca naszych szachistów: 8. Rafał Piekarski (5,5 pkt) - LKS Opocznianka, 9. Wojciech Wojciechowski (5,5 pkt) - Iskra Kruszewiec, 14. Adam Wołonkiewicz (5 pkt) - Drzewica, 15. Adam Kozłowski (5 pkt) - LKS Opocznianka, 22. Dominika Wołonkiewicz (4 pkt) - Drzewica, 23. Kacper Panek (4 pkt) - Drzewica, 30. Dominika Starus (2 pkt) - LKS Opocznianka.
Organizatorami festiwalu byli: Urząd Miejski, Stowarzyszenie Edukacyjno-Szachowe "Primus" z siedzibą w Opocznie, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Zarząd Powiatowy w Opocznie, LKS Opocznianka. Zawody sędziowali Jacek Matlak z Bielska Białej jako główny i Michał Wejsig z Częstochowy oraz Aleksander Kałużny z Zelowa jako sędziowi rundowi.
Puchar dla najlepszego szachisty w turnieju A wręczył burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski. Puchar dla zwycięzcy w turnieju B i C wreczęli sponsorzy. Puchary i nagrodę naszej redakcji otrzymali najlepszy senior powiatu Adrian Waszczyk, juniorka Małgorzata Piekarska i junior Mateusz Szczotka.
Pozostałe wyróżnienia wręczali sponsorzy.
Patronem medialnym testiwalu był Tygodnik Opoczyński.
Dyrektor turnieju Jacek Karnicki składa serdeczne podziękowanie osobom bezpośrednio zaangażowanym w przygotowania festiwalu ? Marianowi Kozłowskiemu, Hubertowi Niewadzi, Jackowi Plucińskiemu, Krzysztofowi Spodzieji, Adrianowi Karnickiemu oraz uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (639) z dnia 9 Października 2009r.