tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Finanse

 Małe zmiany w rozliczeniach

 
Już niebawem podatnicy po raz kolejny wypełnią roczne rozliczenia i złożą do urzędu skarbowego swoje deklaracje podatkowe. Warto wiedzieć, co się zmieniło w PIT?ach


Póki co rewolucji podatkowej nie będzie. Najważniejszą zmianą dla osób fizycznych rozliczających się ze swoich dochodów będą nowe zasady korzystania z ulgi internetowej. Nieco inaczej naliczana też będzie ulga prorodzinna, na czym skorzystać mają głównie rodziny wielodzietne.
Z ulgi internetowej może skorzystać podatnik, który w ubiegłym roku korzystał z Internetu (stacjonarnego, mobilnego czy w kafejce internetowej) i opłacał go. Ważne, żeby miał dowód opłacania tych wydatków. Może to być faktura (z dowodem zapłaty), ale także wyciąg bankowy (z tytułem przelewu informującym, że jest to opłata za Internet) lub inny dokument, który wskazywał będzie kto, komu i ile zapłacił za usługę. Za Internet można odliczyć maksymalnie 760 zł. Nowością w zakresie tej ulgi jest wskazanie terminu, w którym z ulgi można skorzystać. Jest to możliwe wyłącznie w ciągu dwóch lat podatkowych. Jeśli podatnik odliczył wydatki za Internet rozliczając rok 2012, to rok 2013 będzie ostatnim, w którym z ulgi będzie mógł ponownie skorzystać. Osoby nie korzystające dotychczas z tej ulgi będą mogły odliczyć takie wydatki w 2013 i 2014 roku bądź w latach kolejnych. Ważne, aby te dwa lata następowały bezpośrednio po sobie. Z ulgi internetowej nie skorzystają już podatnicy, którzy wykorzystali tę możliwość w latach poprzednich. Nie jest też ona przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy w ciągu roku podatkowego uznali wydatki na Internet za koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności. Kosztów Internetu nie odliczą także przedsiębiorcy, którzy wybrali zasady liniowe albo kartę podatkową.
Od tego roku zmieni się również ulga prorodzinna. Jej wartość będzie uzależniona od kilku czynników. Rodziny z jednym dzieckiem skorzystają z niej pod warunkiem, że ich zarobki w skali roku nie przekroczą określonej sumy. W przypadku rodziców będących małżeństwem ulga przysługuje, jeśli ta suma nie przekroczy 112 tys. zł. Osoba samotnie wychowująca dziecko będzie uprawniona do tej ulgi, jeśli nie ma więcej niż 56 tys. zł. Ulga wynosi 92,76 zł miesięcznie.
Kryterium dochodowe nie obowiązuje w przypadku rodzin z dwojgiem lub większą ilością dzieci. W rodzinie z dwójką dzieci, bez względu na to, kto je wychowuje oraz jaka jest roczna wartość przychodów, na każde z nich przysługuje ulga w wysokości 92,76 zł miesięcznie. Znacznie korzystniejsze są zasady jej naliczania w przypadku rodzin wielodzietnych, z co najmniej trojgiem dzieci. Bez względu na wysokość zarobków oraz na to, kto je wychowuje, na dwoje pierwszych dzieci przysługuje ulga w wysokości 92,76 zł miesięcznie, na trzecie już 139,05 zł miesięcznie, a na każde kolejne aż 185,34 zł.
W 2013 roku ograniczono możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania ze względu na koszty uzyskania przychodu. Koszty te mogą być rozliczane w wysokości 50%, ale tylko do chwili, gdy w danym roku podatkowym przekroczą połowę kwoty stanowiącej granicę pierwszego progu podatkowego zgodnie z zasadami ogólnymi. Skoro pierwszy próg jest określony na poziomie 85.528 zł, limit uprawniający do korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów wynosi 42.764 zł. Podatnik może udowodnić, że ponosi wyższe koszty ? wówczas, bez względu na limit, będzie mógł odliczyć rzeczywiście poniesione koszty.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (863) z dnia 24 Stycznia 2014r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »