tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ kat. C+E - kraj, wysokie stałe ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Likwidacja urzędów

 
Jeśli nic się nie zmieni, to wkrótce Opoczno stanie się prowincjonalnym grajdołem

Na początku czerwca ?Rzeczpospolita? podała, że prowadzone są prace mające doprowadzić do likwidacji części z 81 najmniejszych prokuratur rejonowych. Jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze. Powstałej w ubiegłym roku Prokuraturze Generalnej brakuje pieniędzy. Trzeba szukać oszczędności. Więc prokurator generalny zamierza zlikwidować najmniejsze placówki. Rozpiętość prokuratur rejonowych jest ogromna - od takich w których pracuje 45 prokuratorów do takich w których zatrudnionych jest trzech (takich najmniejszych jest 12). W opoczyńskiej prokuratorze zatrudnionych jest 5 prokuratorów, a więc wraz z 81 pozostałymi o podobnym zatrudnieniu, które mogą zostać zlikwidowane. W specjalnie powołanym zespole do spraw oceny zasadności funkcjonowania najmniejszych jednostek prokuratury badane są te o zatrudnieniu od trzech do pięciu prokuratorów, analizowana jest praca ośrodków zamiejscowych prokuratur rejonowych mających po trzy etaty oraz tych z prokuratur okręgowych, w których jest sześć - siedem etatów (mowa oczywiście o etatach prokuratorskich, bo w tych analizach w ogóle nie bierze się pod uwagę pracowników administracyjnych). Zespół do końca roku przedstawi swoje wnioski Andrzejowi Seremetowi, który zadecyduje które z placówek zamknąć. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra sprawiedliwości, w czyjej kompetencji pozostało prawo znoszenia i tworzenia prokuratur i sądów. Ale Krzysztof Kwiatkowski już zapowiedział, że opinia prokuratora generalnego będzie dla niego wiążąca.
Z tych 81 badanych prokuratur może zostać zamkniętych około połowa. I gdyby brane było pod uwagę jedynie obciążenie poszczególnych placówek sprawami, to można byłoby spać spokojnie. W opoczyńskiej prokuraturze, obejmującej swoim działaniem cały powiat opoczyński i gminę Aleksandrów, rocznie prowadzonych jest około 1600 spraw, co daje ponad 300 spraw na jednego prokuratora. Biorąc pod uwagę urlopy i dni wolne od pracy wychodzi, że każdy z pracujących w Opocznie załatwia jedną sprawę dziennie. Z drugiej jednak strony np. w województwie podkarpackim zagrożonych jest aż siedem placówek, co zupełnie rozłożyłoby pracę organów ścigania. Więc na pewno nie wszystkie pójdą pod młotek. Jak tam będą oszczędzone, to gdzie indziej będą likwidowane.
Przy okazji warto wspomnieć, że o ile likwidacja prokuratur może przynieść oszczędności w budżecie Prokuratury Generalnej, to na pewno nie przysporzy ani grosza Ministerstwu Sprawiedliwości i policji, która będzie znowu musiała wozić zatrzymanych na przesłuchania do Tomaszowa. Może więc, po stracie wydziału pracy w Sądzie Rejonowym i częściowym ograniczeniu pracy opoczyńskiego ZUS uda się obronić prokuraturę?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (730) z dnia 8 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »