tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Letnie brzmienia w MDK

 
Opocznianie mieli niecodzienną okazję wysłuchania koncertu chórówFinałowy występ chórów rosyjskichW piątek, 31 sierpnia w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbył się koncert chóralny z udziałem łódzkiej żeńskiej grupy wokalnej Juvenales Cantores Lodzienses oraz chórów reprezentujących Artystyczną Szkołę Chóralną w Moskwie.
Licznie przybyłą publiczność powitała dyrektor MDK, Monika Matusiewicz. W swoim wystąpieniu przypomniała, że tradycyjnie na koniec wakacji odbywają się w naszym mieście spotkania z muzyką, w szczególności klasyczną i poważną, ale nie tylko. Wyjaśniła, skąd właściwie wziął się pomysł goszczenia w mieście rosyjskich chórów. Otóż kilka miesięcy temu odwiedził ją w MDK dr Jan Łuczkowski ze swoim przyjacielem, Przemysławem Hachorkiewiczem ? prezesem oddziału łódzkiego PZCHiO. To właśnie oni byli głównymi inicjatorami piątkowego koncertu.
Spotkanie z muzyką rozpoczął występ łódzkiej żeńskiej grupy wokalnej Juvenales Cantores Lodzienses, pod dyrygenturą założyciela chóru, Krzysztofa Kozłowskiego. Zespół należy do najlepszych łódzkich chórów. Od lat uczestniczy w wielu znaczących imprezach. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A cappella dzieci i młodzieży, posiada także wiele nagród i pucharów m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Chór od wielu lat uczestniczy w projekcie ?Śpiewająca Polska?, którego koordynatorem głównym jest dyrygent, Krzysztof Kozłowski.
Następnie w koncercie zaprezentowały się chór chłopięcy Debiut, chór chłopięco?męski Jedinstwo oraz chór męski Kadans. Chóry te należą do jednych z najlepszych chórów rosyjskich. Wysoki poziom artystyczny osiągają dzięki dużemu profesjonalizmowi Artystycznej Szkoły Chóralnej, której założycielką i dyrektorem jest wybitny pedagog i dyrygent ? Ałła Jastrebowa. To właśnie z jej inicjatywy w 1998 roku powstała moskiewska szkoła chóralna, kształcąca około 300 chłopców w wieku od siedmiu do osiemnastu lat. Szkoła posiada duży prestiż, a jej uczniowie są prawdziwymi profesjonalistami. Doskonałe brzmienie chórów zachwyca słuchaczy oraz jurorów wielu konkursów międzynarodowych. Chórzyści zdobyli ponad osiemdziesiąt nagród i wyróżnień, m.in. w Rosji, Korei, Chinach, Austrii oraz w Niemczech. Repertuar zespołów jest bardzo różnorodny i obejmuje dzieła klasyczne jak również muzykę rosyjską.
Piątkowy wieczór zdecydowanie należał do zdolnych chórzystów goszczących w mieście. Wszyscy dowiedli, że ich znakiem firmowym jest energia, nietypowa barwa głosu i umiejętności techniczne, a przede wszystkim pasja. Występy zachwyciły słuchaczy, którzy nagradzali je gromkimi brawami. Organizatorami koncertu byli Miejski Dom Kultury w Opocznie, Łódzki Dom Kultury oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (791) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »