tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM atrakcyjną działkę ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdrowie

 Leczenie na odległość

 
Zdaniem psychologa

Jedna z moich koleżanek czuła się bardzo nieszczęśliwa. W chwili desperacji udała się do wróżki po pomoc. Wróżka uważnie wysłuchała jej narzekań, po czym zaczęła leczyć – „uruchomiła” jej „czakramy”, masując koleżankę po piersiach i podbrzuszu. Zapowiedziała także, że „odblokowanie dobrej energii” wymagać będzie kilku seansów. Moja zdesperowana koleżanka pojawiła się na następnej sesji – nie miała nic do stracenia. Po czterech seansach (2 tygodnie) „uruchamiania czakramów” odczuła pewną poprawę. Jej nastrój był jednak nadal zły. Wtedy wróżka zaproponowała znacznie droższą formę „terapii” – „oczyszczanie ze złej energii na odległość”, co „zawsze pomaga”. Moja koleżanka, zgodziła się na zapłacenie 200 zł za seans. Seans polegał na tym, że w odpowiedniej godzinie trzeba było położyć się wygodnie na kanapie w domu i przez 45 min skupiać się na „oczyszczającej mocy”, którą w tym czasie wróżka wysyłała ze swojego domu.

Cud
O dziwo! – seanse na odległość bardzo pomogły! Po pięciu sesjach (w sumie 1000 zł) koleżanka poczuła się naprawdę dobrze. Poprawa trwała co prawda krótko, ale była zdumiewająca. Od tej pory koleżanka poleca wszystkim ową wróżkę.
Z punktu widzenia nauki fenomen „wyleczenia” wymaga tu wyjaśnień. Nie istnieją bowiem dowody na istnienie „mocy oczyszczającej”, wysyłanej na odległość, „za 200 zł porcja”. Skąd w takim razie tak wyraźna poprawa samopoczucia?
Stan mojej koleżanki był fatalny. Była w rozpaczy i czuła się tak źle, jak nigdy wcześniej. W takiej sytuacji pojawia się „efekt podłogowy” lub „efekt dna” (gorzej być nie może). Jeśli ktoś np. w kwestionariuszu samopoczucia – uzyskuje najniższe z możliwych wyniki, następnie poddany zostanie jakimkolwiek zabiegom (nawet najbardziej bezsensownym), to po pewnym czasie jego stan się poprawia. Dzieje się tak, bo samopoczucie każdego człowieka się zmienia cyklicznie (sinusoida). Jeśli więc ktoś teraz „ma dołek”, to po pewnym czasie zwykle czuje się lepiej. Tego doświadczyła moja koleżanka, gdy wróżka „uruchamiała jej czakramy”.

Ochrona samooceny
Dlaczego jednak leczenie na odległość mocno poprawiło jej samopoczucie? Tu uruchomiony został bardzo silny czynnik, dobrze poznany przez psychologów, tak zwany dysonans poznawczy. Otóż jedną z bardzo ważnych sił psychologicznych, kierujących naszym myśleniem i samopoczuciem jest dążenie do utrzymania dobrej samooceny.
Jeśli nasze postępki sugerują, że jesteśmy podli lub po prostu głupi, to zrobimy bardzo wiele, aby udowodnić, że ten wniosek jest błędny. Dosłownie tysiące badań dowodzi, że aby ochronić swoją dobrą samoocenę jesteśmy w stanie dokonywać niemal cudów. Ludzie potrafią (choć sami nie zdają sobie z tego sprawy) zmniejszyć odczuwanie bólu, jeśli pomoże im to ochronić zagrożoną samoocenę, mogą nie czuć głodu i pragnienia (mimo tego, że nie jedli ani nie pili przez trzy dni), potrafią przekonać siebie, że potwornie nudne czynności sprawiają im wielką przyjemność, wywołują u siebie choroby aby uchronić się przed przykrymi myślami na swój temat (np. „byłem w depresji i dlatego nie zdałem egzaminu”)!
Moja koleżanka musiałaby pomyśleć, że jest naprawdę bardzo głupia, gdyby okazało się, że „oczyszczanie na odległość”, to ordynarne oszustwo, na które dała się naiwnie nabrać. Jej samoocena mocno by ucierpiała (a cierpienia miała ona już pod dostatkiem). Aby wyjść z całej sytuacji z twarzą „oczyszczanie” musiałoby okazać się skuteczne. Badania eksperymentalne dowodzą, że im więcej w takiej sytuacji pacjent zapłaci za seans, tym bardziej poprawia się jego stan! Jeśli seans przeprowadzany będzie za darmo – nie ma poprawy zdrowia!


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (701) z dnia 17 Grudnia 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »