tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Latarnicy z Opoczna

 





Ruszyła realizacja projektu systemowego ? działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu (pełna nazwa: Projekt systemowy ? działanie na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, współfinansowany w ramach VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007?2013). To największe przedsięwzięcie dotyczące edukacji cyfrowej Polaków w historii naszego kraju.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) wspólnie ze Stowarzyszeniem ?Miasta w Internecie?, działając pod hasłem ?Polska cyfrowa równych szans?, zamierza w ciągu dwóch lat dotrzeć z cyfrową edukacją do każdej z niemal 2500 polskich gmin. Ponadto, drugim priorytetem działań prowadzonych przez MAC, jest wspieranie samorządów i prowadzenie działań doradczych i szkoleniowych niezbędnych dla skutecznej realizacji projektów inwestycyjnych na rzecz rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej szerokopasmowy dostęp do Internetu w Polsce. Nasz kraj jest bowiem największym beneficjentem środków UE przeznaczonych na budowę szybkich sieci szerokopasmowych.

Dlaczego to tak ważne dla Polski?
Na niespełna 13 mln Polaków po 50 roku życia, prawie 10 mln nie korzysta z sieci. Nie byłby aż tak społecznie ważną sprawą, gdyby nie to, że bycie internautą mocno przekłada się na jakość życia i pracy. Brak umiejętności korzystania z nowych technologii oznacza marginalizację, prowadzącą do cyfrowego wykluczenia. ? Nie tylko coraz więcej można zrobić z pomocą Internetu, ale również coraz więcej można robić tylko przez Internet ? tłumaczą eksperci Zespołu Warsztatów Analiz Socjologicznych, autorzy opracowania pt. ?Pokolenie 50+. Pierwsze kroki w cyfrowy świat?. Jako dowód przytaczają kolejne dane, z których wynika, że internauci, w porównaniu do osób, które z sieci nie korzystają, mają wyższe zarobki, łatwiej dostają pracę, częściej podnoszą kwalifikacje i częściej awansują. Coraz więcej firm szuka pracowników tylko w sieci, coraz więcej imprez i wydarzeń kulturalnych ogłasza się tylko w Internecie. Internet to też ? czasem wyłączne ? medium wsparcia działań społecznych, obywatelskich i konsumenckich.
Warto podkreślić także ekonomiczny aspekt integracji cyfrowej. ? W czasie kryzysu należy szukać ?mądrych? oszczędności. Z badań PWC Polska wynika, że wyedukowane cyfrowo społeczeństwo oznacza miliardowe oszczędności dla budżetu. Wynikają one z racjonalnego administrowania, rozwoju e?handlu oraz e?usług i przedsiębiorczości ? przekonuje Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia ?Miasta w Internecie?.

Latarnicy z Opoczna już wiedzą jak to robić
Wyjątkowość działań w ramach ?Polski cyfrowej równych Ssans? polega na pomyśle, by głównymi beneficjentami projektu byli konkretni ludzie ? Latarnicy Polski cyfrowej. W połowie 2012 roku skompletowana zostanie grupa 2600 latarników (obecnie jest ich już 1630, część z nich przeszła już pilotażowe szkolenie), którzy swoim działaniem obejmą każdą gminę naszego kraju.
W Opocznie, 7?8 lipca po raz pierwszy odbyło się szkolenie dla dziesięciu latarników z gmin: Opoczno, Drzewica i Żarnów. W trakcie szkolenia, po intensywnej integracji i przedyskutowaniu założeń projektu PCRS, uczestnicy zastanawiali się jaką postawę warto przyjąć w kontakcie z osobami, które nie korzystają z Internetu, jak prowadzić zajęcia, jak badać potrzeby i nawiązywać relacje. Analizowano różne przypadki dotyczące pozyskiwania sali, rekrutowania seniorów na zajęcia, jak radzić sobie z lękami osób, które nie korzystają z Internetu, jak je wspierać i budować dobre relacje. Przygotowanie latarników od strony merytorycznej było na wysokim poziomie co zachęciło do dalszego działania.
Tak przygotowani wezmą udział w konkursie na opracowanie ?Lokalnych Planów Edukacji Cyfrowej?.
Lista potencjalnych latarników ciągle jest otwarta. ? Chcemy zbudować grupę ponad 2600 aktywnych liderów działających lokalnie, lecz połączonych wspólną pasją. Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć i chcieli pomóc innym w pokonaniu ich nieufności, obaw i barier psychicznych w zapoznaniu się praktycznymi korzyściami z poruszania się po cyfrowym świecie ? mówi Krzysztof Głomb. Dlatego chętni, które chcieliby zostać ?latarnikami? i ukończyć dwudniowe szkolenie w tym zakresie mogą zapisywać się telefonicznie u Kazimiery Frączak, tel. 514 322 803.


Waldemar Ireneusz Oszczęda   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (783) z dnia 13 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »