tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Kusoki 2010

 

Impreza na stałe weszła do kalendarza opoczyńskiego. Inaczej niż przed laty, jest nie tylko okazją do pożegnania karnawału, ale podsumowaniem rocznej działalności Kół Gospodyń Wiejskich z gminy. Podobnie jak przez ostatnie kilka lat, duża przecież sala w Domu Ludowym w Bukowcu Opoczyńskim była wypełniona po brzegi.
Honory gospodarza, a raczej gospodyń imprezy pełniły dyrektorka MDK Monika Matusiewicz, instruktorka z MDK Agata Andrzejewska oraz przewodnicząca Zarządu Gminnego KGW Anna Orłowska.
Po oficjalnym otwarciu i przywitaniu gości, w podziękowaniu za całoroczną opiekę nad kołami KGW upominek otrzymał burmistrz Jan Wieruszewski. Za trwałe sponsorowanie zespołu Tramblanka podziękowania prezesowi Zarządu Ceramiki Paradyż Piotrowi Tokarskiemu wręczyli Teresa Cieślikiewicz i Mirosław Cieluch, którzy schodząc ze sceny porwali do oberka prezesa Piotra Tokarskiego i Monikę Matusiewicz. Anna Orłowska, w imieniu wszystkich pań z KGW wręczyła upominki tym, którzy w ubiegłym roku objęli kierownicze stanowiska: dyrektorowi Muzeum Regionalnego, który odebrał ją jako kredyt zaufania, dziekanowi dekanatu opoczyńskiego ks. Janowi Serszyńskiemu, który dziękując prosił o więcej czasu na zgłębienie bogatej materii ziemi opoczyńskiej oraz Monice Matusewicz.
Jak zwykle rewelacyjny popis dał zespól Tramblanka. Na przestrzeni około 9 m2 zatańczyło sześć par i, o dziwo, zmieściły się, nikt nikogo nie potrącił mimo, że tancerze siebie nie oszczędzali. Ciekawym i oryginalnym pomysłem był występ chóru złożonego z dyrektorek szkół podstawowych z terenu gminy Opoczno. Panie z werwą i humorem odśpiewały na ludową nutę dwie piosenki mówiące o kłopotach pedagogów i szkól. A że to ostatki, więc dostało się i władzom miasta.
Jak zwykle Kusoki są okazją do spróbowania ludowych potraw. W tym roku barszcz biały z kiełbasą przygotowały panie z KGW w Bukowcu Opoczyńskim, pierogi z grzybami gospodynie z Sołka i Kraszkowa, świerzonkę panie z Brzustówka, bomby ulepiły panie z KGW w Kruszewcu Wsi i Kruszewcu Kolonii, flaki z kaszą jaglaną przygotowały panie z Woli Załężnej, kapustę z grochem KGW w Januszewicach, pierogi z mięsem KGW w Dzielnej i Ostrowiu, gołąbki KGW w Klinach i Karwicach, bomby w cieście śląskim KGW w Ogonowicach i wreszcie barszczyk z pasztecikami KGW w Modrzewiu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (657) z dnia 12 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »