tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Kunice na folkowo

 

We wrześniu ub.r. gmina Sławno rozpoczęła realizację projektu ?Kuniczanka ? edukacyjne spotkania z kulturą w poszukiwaniu tradycji?, zakładającego organizację zajęć muzyczno?tanecznych w PSP im. Wandy i Henryka Ossowskich. Projekt ten współfinansowany był ze środków unijnych, a skierowany został do bardzo młodych mieszkańców gm. Sławno (od 6 do 14 lat). Przez kilka miesięcy prowadzone były zajęcia polegające na nauce folkloru i tradycji, zabawie ze śpiewem, nauce pieśni i przyśpiewek ludowych z regionu opoczyńskiego, opracowaniu choreograficznym i nauce tańców ludowych.
Zespołem ?Kuniczanka? zajmowali się: instruktor Edward Rogowski, choreograf Alina Szymańska i nauczycielka muzyki Ewa Stępniewska. To dzięki ich pracy ?Kuniczanka? mogła z powodzeniem występować publicznie i uświetniać uroczystości nie tylko na terenie własnej gminy. W ostatnim czasie zespół występował w Tomaszowie Maz. na festynie rodzinnym i podczas wojewódzkich obchodów Święta Ludowego w Paradyżu. W środę, 6 czerwca, podsumowano projekt i zorganizowano festiwali pod nazwą ?Kunice na folkowo?, w którym udział wzięli: ?Drzewiczanie?, folklorystyczny zespół ?Róża? z Gawron, zespół z Bielowic ?Bielowianki? no i oczywiście ? ?Kuniczanka?.
Wszystkie zespoły biorące udział w I Festiwalu Folklorystycznym ?Kunice na folkowo? otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorzy, tj. UG w Sławnie i PSP w Kunicach przyznali nagrody specjalne i puchary osobom i zespołom, które w szczególny sposób promują kulturę ludową. W ręce ?Drzewicza? trafiły trzy statuetki: za kultywowanie tradycji regionu opoczyńskiego, za wierne odtworzenie oberka opoczyńskiego oraz indywidualnie ? dla skrzypka Stanisława Wolskiego za długoletnie kultywowanie tradycji regionu opoczyńskiego. Nagrodę specjalną festiwalu ?Kunice na folkowo? otrzymał zespół ?Kuniczanka? za kultywowanie tradycji regionu opoczyńskiego. Za wieloletnie kultywowanie tradycji nagrodę specjalną otrzymał też zespół ?Róża? oraz Bielowickie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej oraz Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Bielowicach. Nagrodę specjalną odebrali też Edward Rogowski, Ewa Stępniewska i Wioleta Kupis, a za brawurowe wykonanie ?Furmana? nagrodzono Michała Sitnika.
Jak nam powiedziała Halina Biskup, kierowniczka referatu oświaty, zamówień publicznych, kultury i sportu, władze gminy mają nadzieję, że I festiwal ?Kunice na folkowo? wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych gminy Sławno.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (779) z dnia 15 Czerwca 2012r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »