tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Kult sukcesu

 
Dzieci stawiane są przez wielu rodziców do wyścigu szczurów: coraz częściej i w coraz młodszym wieku rodzice zapisują je na zajęcia dodatkowe, wypytują, dlaczego dostały czwórkę a nie szóstkę; rezerwują miejsce w wybranych szkołach z kilkuletnim wyprzedzeniem. Jakie są konsekwencje takiego wychowania?

W pewnym dowcipie amerykański turysta podchodzi do Murzyna, który leży pod palmą, wpatruje się w falujący ocean i jest wyraźnie zadowolony ze swojego lenistwa. Oburzony Amerykanin mówi: Człowieku weź się do roboty! Kup sobie wędkę, zaczniesz łowić ryby, potem je sprzedasz i kupisz kilka wędek, będziesz mieć coraz więcej ryb. Dzięki temu kupisz kuter, zaczniesz łowić siecią a po kilku latach będziesz miał kilka takich kutrów, założysz firmę i zadebiutujesz na giełdzie. W końcu sprzedasz akcje, będziesz bogaty. I wtedy nadejdzie najpiękniejsze: będziesz mógł sobie leżeć pod palmą, patrzeć na fale i nic nie robić.

Inteligencja
Żyjemy w kulturze zamerykanizowanej. Polskim dzieciom wpaja się raczej wzór życia Amerykanina niż Murzyna z dowcipu. Amerykańskie czterolatki wysyłane są już do salonów piękności. Polskie trzylatki zapisywane są do przedszkoli językowych. W pewnych środowiskach im starsze dziecko, tym więcej dostaje dodatkowych zajęć. Rodzice tworzą też olbrzymią presję na osiągnięcia. Mają nadzieję, że da to dzieciom lepszy start, sprawi że w życiu będzie im się powodzić. Czy to prawda?
Faktycznie istnieje wyraźny związek między wykształceniem a zarobkami i pozycją społeczną. Zwykle (statystycznie) im wyższe ktoś ma wykształcenie, tym więcej zarabia i tym lepszą pozycję społeczną zajmuje.
Odkryto też, że z dekady na dekadę rośnie inteligencja dzieci. Podejrzewa się, że jednym (ale nie jedynym) z powodów jest właśnie wzmożone edukowanie dzieci.

Ciemna strona osiągnięć
Niestety od pięćdziesięciu lat obserwuje się u dzieci nie tylko wzrost inteligencji. Wyraźnie rośnie także poziom lęku, który objawia się gotowością dziecka do spostrzegania sytuacji obiektywnie niegroźnych, jako niebezpiecznych. Dzisiaj dzieci są zdecydowanie bardziej przelęknione niż dawniej.
Na krótką metę każde dziecko jest w stanie znieść pewien stopień nacisków na poprawianie swoich wyników. Jednak każde posiada też granicę odporności. Po jej przekroczeniu motywacja ulega zniszczeniu. Doskonale oddał to Jack London w jednym ze swoich opowiadań: Chłopiec, który od najwcześniejszych lat musiał pracować w fabryce zapytał pewnego wieczoru swojego brata: "Jaka jest liczba po milionie?", "Po co ci to?" "Obliczam ile ruchów wykonałem w fabryce. Nie mam zamiaru już nigdy więcej wykonać ani jednego."
O wiele gorszym, długofalowym skutkiem wychowywania dziecka w kulcie sukcesu jest jednak wszczepienie cierpienia.
Badania nad szczęściem pokazują na przykład, że ludzie, dla których zamożność jest bardzo ważna i którzy wiele robią, aby mieć jak najwięcej pieniędzy, zwykle są mniej szczęśliwi niż inni, niezależnie od stanu swojego posiadania! Ten fakt ilustruje ciekawe odkrycie: spośród 49 najbogatszych ludzi Ameryki, aż jedna trzecia (!) jest o wiele mniej szczęśliwa niż przeciętny Amerykanin.
Wychowywanie w kulcie sukcesu może popsuć zdolność dziecka do odczuwania szczęścia "bez powodu". Gdy sukcesu się jeszcze nie odniosło ? człowiek czuje się niespełniony. Jeśli jednak w końcu się go osiąga, traci życiowy napęd, może popaść w depresję i po prostu nie umie już "siedzieć pod palmą, patrzeć na fale i cieszyć się ze swojego lenistwa".
dr Marcin Florkowski, psycholog


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (871) z dnia 21 Marca 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »