Kultura

Ku czci bohatera

Turniej pamięci Jana Sapeleckiego

Jan Sapelecki był policjantem, pochodzącym z miejscowości Soczówki (obecnie w gminie Żarnów). Żył bardzo krótko, bo zaledwie 27 lat. Urodził się w 1895 roku w Soczówkach, w ówczesnym powiecie koneckim i został ochrzczony w parafii Bedlno. Po założeniu rodziny, zamieszkał jednak w Końskich i został przyjęty do pracy w miejscowej jednostce policji. Cieszył się dużym szacunkiem przełożonych, bo powierzano mu do wykonania liczne odpowiedzialne zadania. Niestety, pełniąc funkcję posterunkowego Policji Państwowej w Końskich, zginął tragicznie w walce z bandytami 29 marca 1922 roku. Przebieg tych tragicznych wydarzeń nie jest znany. Jedynie napis na pomniku nagrobnym na koneckim cmentarzu potwierdza tę tragedię.
Z inicjatywy Wiesława Mietlińskiego z Ruchu Młodzieży Samorządowej „Ziemi Kłodzkiej”, powiązanego rodzinnie z okolicami Końskich i Żarnowa, podjęto w domu ludowym w Soczówkach trud upamiętnienia postaci Jana Sapeleckiego. Zorganizowano turniej tenisa stołowego, poświęcony pamięci pochodzącego z Soczówek policjanta. Organizacji zawodów podjęło się Gimnazjum w Żarnowie. Przed rozpoczęciem zawodów przybliżono uczestnikom postać Jana Sapeleckiego, bohatera rodem z Soczówek. We wnętrzu miejscowego domu ludowego umieszczono pamiątkową tablicę, przypominającą życiorys policjanta.
W zawodach uczestniczyło kilkudziesięciu chłopców z gmin Żarnów i Końskie. W kategorii uczniów szkół podstawowych zwyciężył Bartosz Lorek, drugie miejsce zajął Dawid Wańtuch, a trzecie Przemysław Lichota. W kategorii uczniów gimnazjum wygrał Konrad Szmelter, drugi był Mateusz Słodkowski, a trzeci Kamil Lorek. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepszym okazał się Dominik Lorek, drugie miejsce zajął Maciej Wańtuch. Najlepszych zawodników turnieju uhonorowano pucharami, a wszystkim wręczono pamiątkowe dyplomy. Puchar wręczono również najmłodszemu uczestnikowi turnieju, Damianowi Lichocie.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (664) z dnia 2 Kwietnia 2010r.