tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Kto wykona szczepienia dziewcząt?

 
W czwartek, 7 listopada ogłoszono konkurs ofert na realizację "Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w gminie i mieście Drzewica na lata 2013?2016". Podmiot leczniczy, który przeprowadzi akcję edukacyjną oraz szczepienia dziewcząt, zostanie wyłoniony jeszcze w tym miesiącu. Pierwsza dawka szczepionki ma być podana w grudniu


Jednym z najważniejszych punktów XXXI sesji Rady Gminy i Miasta było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia "Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w gminie i mieście Drzewica na lata 2013?2016". O programie pisaliśmy już wielokrotnie.
Przypomnijmy, że jego głównym celem jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy poprzez edukację zdrowotną oraz wykonanie szczepień ochronnych. Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV ? Human Papilloma Virus) typu 16 i 18 będzie podawana w populacji 13?letnich dziewcząt, uczennic klas pierwszych Gimnazjum im. Jana Pawła II. Tegoroczne szczepienia obejmą rocznik 2000. W kolejnym roku szczepionki otrzymają uczennice z następnego rocznika itd.
Opracowany przez gminę program uzyskał w sierpniu pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych, a na początku nowego roku szkolnego został zaprezentowany rodzicom gimnazjalistek. Kolejny etap działań zakładał przyjęcie dokumentu przez Radę Gminy i Miasta. Projekt uchwały wprowadzono do porządku obrad sesji zwołanej na 7 listopada.
Głosowanie nad uchwałą poprzedziło wystąpienie burmistrza, który scharakteryzował główne założenia programu oraz siedmiomiesięczne przygotowania do projektu. Poinformował, że rak szyjki macicy to druga najczęstsza przyczyna onkologiczna zgonów kobiet. Jak podają statystyki, na ten nowotwór umiera średnio pięć Polek dziennie, a prawie dwa tysiące w skali roku. Dlatego tak ważne są szczepienia profilaktyczne, zmniejszające ryzyko zachorowań o 70%.
Szczepionki są drogie, za jedną trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych, jednak burmistrz zapewnił, że gmina będzie finansowała realizację programu. ? Środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie ? powiedział. Nawiązał też do wrześniowego spotkania w gimnazjum. Przyznał, że propozycja samorządu spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem rodziców.
Jak dodała przewodnicząca RGiM Maria Teresa Nowakowska, najnowsze badania dowiodły, że wirus brodawczaka wywołuje nie tylko raka szyjki macicy, ale w niektórych przypadkach również raka odbytu. ? Jest to bardzo złośliwy wirus. Podjęcie z nim walki to duża sprawa. Nasza akcja przyniesie korzyść całemu pokoleniu, które właściwie wchodzi w dorosłe życie ? oceniła.
Głosowanie było tylko formalnością. Program został przyjęty jednogłośnie.
Po przyjęciu uchwały gmina mogła ogłosić konkurs ofert na wybór realizatora programu. Burmistrz wydał stosowne zarządzenie jeszcze tego samego dnia.
Regulamin konkursu zawiera m.in. szczegółowy wykaz działań i świadczeń zaplanowanych w ramach programu. Zakres rzeczowy obejmuje: * przeprowadzenie we współpracy z dyrektorem gimnazjum akcji promocyjnej i prelekcji dla dziewcząt, obejmującej rozpowszechnienie informacji o szczepieniach * organizację spotkania informacyjno?edukacyjnego dla gimnazjalistów (dziewcząt i chłopców) oraz szkolenia dla ich rodziców bądź opiekunów prawnych * zebranie imiennych zgód od rodziców bądź opiekunów prawnych na objęcie dziewcząt programem oraz dokumentów potwierdzających fakt zamieszkania osoby szczepionej na terenie gminy Drzewica * zakup szczepionki dwuwalentnej (typu 16 i 18) i niezbędnych materiałów medycznych * wykonanie badań lekarskich (kwalifikacji do szczepień) * podanie szczepionki * sporządzenie dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami stosowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz archiwizowanie danych przez 5 lat * prowadzenie rejestru świadczeń w formie papierowej i elektronicznej * złożenie sprawozdania w terminie piętnastu dni od zakończenia realizacji programu * monitorowanie przeprowadzonej akcji szczepień. Całość ma być realizowana w placówce służby zdrowia na terenie gminy Drzewica.
Zainteresowane podmioty lecznicze mogły składać oferty do 14 listopada. Na rozstrzygnięcie poczekają nie dłużej niż tydzień. Postępowanie przeprowadzi powołana przez burmistrza komisja, która przy wyborze weźmie pod uwagę cenę usługi, a w dalszej kolejności inne kryteria: dostępność do świadczeń w ciągu tygodnia (chodzi o godziny realizacji), koszt jednego szczepienia, wielkość personelu oraz jego kwalifikacje. Na podstawie stanowiska komisji ostateczną decyzję podejmie burmistrz.
Zwycięzcę konkursu poznamy w przyszłym tygodniu. Według obowiązującego harmonogramu, realizacja programu ma ruszyć do 25 listopada. Pierwsza seria szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka odbędzie się w grudniu. Zgodnie z zaleceniami medycznymi (schematem 0?2?6 miesięcy) druga dawka szczepionki zostanie podana w lutym, natomiast trzecia w czerwcu.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (853) z dnia 15 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »