tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Ksiązki na TOP?ie

 



Waris Dirie, ?Kwiat pustyni?, wydawnictwo Świat Książki, 1998



Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców. Jej imię w języku nomadów oznacza kwiat pustyni. Jako małe dziecko wiodła beztroskie życie w malowniczej scenerii Afryki, pośród kóz, bydła i wielbłądów. Jako nastolatki, dziewczęta z tego plemienia są obrzezane, a następnie wydawane za mąż. Bohaterka książki została poddana temu rytuałowi w wieku jedynie kilku lat? To traumatyczne przeżycie zaważyło na przyszłym życiu dziewczyny.

Kwiat pustyni
Autobiograficzna powieść Waris Dirie to książka głównie o cierpieniu niewinnych dziewcząt i pozostawieniu ich w dożywotnim bólu. Przyczyny tej okrutniej tradycji są absurdalne: obrzezaną kobietę nie będzie kusił seks i pozostanie wierna swojemu, wybranemu przez ojca mężowi. Dane statystyczne dają wiele do myślenia: na świecie żyje około 130 mln obrzezanych kobiet, dziennie obrzędowi temu poddawanych zostaje 6 tysięcy, czyli 2 mln kobiet rocznie. Rytuał liczy sobie cztery tysiące lat, odbywa się bez znieczulenia i dokonuje się go nieodkażonymi narzędziami, jak podaje autorka: żyletkami, nożami, kawałkami szkła, ostrymi kamieniami, a w niektórych rejonach ? zębami. Za ich pomocą usuwa się dziewczynce łechtaczkę, a czasem również wargi sromowe mniejsze. Następnie zaszywa się wejście do waginy, pozostawiając jedynie niewielki otwór, umożliwiający wydostawanie się moczu i krwi menstruacyjnej na zewnątrz. Rytualne usuwanie łechtaczek metodą zabiegów chirurgicznych jest stosowane głównie w Afryce Środkowej oraz do niedawna praktykowane legalnie w Egipcie. Wiele spośród młodych kobiet poddawanych obrzezaniu nie przeżywa go ? dziewczęta często umierają z bólu lub z powodu powikłań, jakimi są najczęściej zakażenia wdające się do organizmu. Rytuał doprowadził do śmierci siostrę i dwie kuzynki autorki.
Obrzezanie nie było jednak jedynym piekłem, jakiego Waris zaznała w dzieciństwie. Jako sześciolatka została zgwałcona, a w wieku trzynastu lat nakazano jej wyjść za mąż za starca. W przypływie bezradności i desperacji, uciekła z domu. Jej wielka wędrówka przez pustynię do Mogadiszu, a następnie Londynu, skończyła się w Nowym Yorku. W wieku osiemnastu lat rozpoczęła karierę modelki, występując obok Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Od wielu lat walczy przeciwko okaleczaniu kobiet, za co została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych.
Waris jest zdania, że obrzezanie popierają i żądają go jedynie mężczyźni, chcący w ten sposób uzyskać potwierdzenie swojej wyłączności na czerpanie seksualnych korzyści z żony: Oprócz ciemnoty i przesądu nie ma żadnych innych powodów okaleczania milionów dziewczynek rocznie. Spuścizna bólu, cierpienia i śmierci jest z pewnością wystarczającym powodem, aby to powstrzymać ? pisze w swojej powieści. Autorka książki, która doświadczyła rytuału na własnej skórze, każdego dnia modli się, aby nadszedł dzień, w którym żadna kobieta nie doświadczyłaby tego bólu.
Książka napisana jest językiem prostym, narracja prowadzona jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w formie pamiętnika. Nie słowne ozdobniki mają w tym przypadku świadczyć o wartości książki. Poruszana tematyka i apel skrzywdzonej dziewczynki ? która dziś jest dorosłą kobietą, ale o przeżytym koszmarze nie zapomni nigdy ? jest tutaj wartością samą w sobie. Powieść porusza do głębi i nie potrzebuje komentarza. Gorąco polecam.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (776) z dnia 25 Maja 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »