tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

  Kruszewianki ze Wsi doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszewcu Wsi rozpoczęło swoją działalność na początku lat 80. Wówczas członkinie działały wspólnie z koleżankami z Kruszewca Kolonii. Pod koniec lat 80. nastąpiło zawieszenie działalności obu kół, a w 2006 roku reaktywacja, jednak na zupełnie nowych zasadach. Od tego czasu te stowarzyszenia zaczęły działać indywidualnie



Do 2006 roku kruszewianki z Kolonii i ze Wsi miały wspólny zarząd. Pierwszą przewodniczącą po reaktywacji została Regina Bolarczyk, następnie funkcję tę objęła Bogusława Białas, później Grażyna Białas, a obecnie stanowisko to piastuje ponownie pani Bogusława. Wraz z nią zarząd koła stanowią zastępczyni Maria Komorowska, pełniąca funkcję skarbnika Małgorzata Blińska oraz prowadząca kronikę Kamila Chmal.
Dawniej gospodynie z Kruszewca Wsi spędzały wspólnie czas na kursie pieczenia oraz podczas wychowu kurcząt. Dziś robią razem różnego rodzaju ozdoby i chętnie śpiewają.
Do koła należy dziesięć osób i wciąż prowadzony jest nabór nowych uczestniczek. Z członkiniami chętnie współpracują mężczyźni, najczęściej strażacy, mężowie oraz synowie gospodyń, którzy pomagają kobietom w ciężkich pracach fizycznych.
Kruszewianki współpracują z OSP, LKS ?Iskrą?, MDK oraz Urzędem Miejskim. Biorą udział w dożynkach, kusokach, ?Babie wielkanocnej?, licznych uroczystościach kościelnych i procesjach. Wolny czas lubią spędzać we własnym gronie na spotkaniach w pomieszczeniu przy remizie strażackiej, pełniącym funkcję stałego miejsca spotkań kruszewianek ze Wsi. ? Organizujemy wiele imprez okolicznościowych, takich jak spotkania opłatkowe, imieniny członkiń, jubileusze czy andrzejki. Każda okazja jest dobra, by spędzić czas z koleżankami, z którymi tak wiele nas łączy ? mówi przewodnicząca Bogusława Białas.
Poza wymienionymi wyżej przedsięwzięciami koło reprezentowało swoje środowisko także na Festiwalu Pieśni Maryjnych, odbywającym się każdego roku w Mroczkowie Gościnnym. Gospodynie kultywują opoczyńskie tradycje poprzez występy w strojach ludowych, tworzenie ozdób regionalnych oraz przyrządzanie potraw charakterystycznych dla naszego terenu.
Koło pozyskuje fundusze na działalność od sponsorów, jednak w głównej mierze utrzymuje się ze składek członkowskich. Gospodynie nie spotykają się regularnie. ? Widujemy się, gdy zajdzie taka potrzeba. Głównie podczas przygotowywania się do imprez lokalnych lub innych przedsięwzięć ? informuje członkini Genowefa Wojciechowska.
Jakie są plany kruszewianek ze Wsi na najbliższy czas? ? Chcemy doczekać się nowego lub odrestaurowanego miejsca spotkań, w którym będziemy mogły częściej się widywać. W obecnym brak jest kanalizacji i nie jest docieplone, a to skutecznie zniechęca członkinie do kolejnych spotkań, zwłaszcza zimową porą ? mówi zastępczyni Maria Komorowska. Poza godnymi warunkami do pracy, panie chciałyby, aby do koła dołączyło więcej członkiń.
A co gospodynie uznają za swój największy sukces? ? Najbardziej jesteśmy dumne z tego, że podtrzymujemy nasze piękne regionalne tradycje oraz że trwamy nieustannie już od siedmiu lat? ? podsumowuje przewodnicząca Bogusława Białas.
PS Prawidłowa nazwa mieszkańców Kruszewca, zgodnie ze Słownikiem Nazw Miejscowości i Mieszkańców PWN wydanym w 2007 roku, brzmi ?kruszewczanie i kruszewczanki? per analogiam do np. mieszkańców Bolesławca ? ?bolesławczanie?. I taka poprawnie powinna być nazwa koła. My napisaliśmy ?kruszewianki? ? bo tak brzmi nazwa koła w rejestracji.




Odpust Najświętszej Maryi Panny w kościele pw. świętego Mikołaja w Libiszowie ? 2011 rok



Kruszewianki ze Wsi w 2006 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (811) z dnia 25 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »