tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Kruszewianki z Kolonii doKoła!

 
Historia KGW w Kruszewcu Kolonii sięgaj początku lat 80. Wówczas przy lokalnym oddziale OSP powstał Wiejski Ośrodek Kultury, w którym w wolnych chwilach gromadziły się wszystkie kruszewianki, zarówno te z Kolonii jaki i ze Wsi, by wspólnie spędzać czas kultywując bogate tradycje regionu

Gospodynie chętnie uczestniczyły w kursach gotowania i pieczenia oraz szycia i haftowania, prowadziły też wspólny wychów kurcząt, a podczas prac żniwnych troskliwie zajmowały się dziećmi żniwarzy.
Pierwszą przewodniczącą kruszewianek była Teresa Kołodziej, obecnie najstarsza członkini KGW w Kruszewcu Kolonii. Stanowisko to piastowała do momentu zawieszenia działalności koła, tj. do końca lat 80. Starsze członkinie z sentymentem wspominają czasy, gdy była przewodniczącą. Poza tym, że prowadziła wszystkie kursy oraz sprowadzała dla gospodyń kurczęta, w szkole w Kruszewcu zorganizowała teatr, który był dla mieszkańców wioski nie lada atrakcją i dostarczał im wielu pozytywnych wrażeń. Dziś Teresa Kołodziej nadal prężnie działa w kole. ? Skromna i pracowita, chętna do pomocy, a dodatkowo utalentowana muzycznie i obdarzona wielkim talentem poetyckim ? kruszewianki, jedna przez drugą, wymieniają przymioty pierwszej przewodniczącej.
Reaktywacja koła nastąpiła w 2006 roku. Wówczas gospodynie z Kruszewca Kolonii rozpoczęły samodzielną działalność, odłączając się od koleżanek z Kruszewca Wsi. W lutym odbyło się zebranie wyborcze, w wyniku którego przewodniczącą koła została Lucyna Wąsik, zastępczynią wybrano natomiast Krystynę Jaworską. Trzy lata później powołano nowy zarząd, który działa do dziś. W jego skład wchodzą przewodnicząca Ewa Czarnecka, zastępczyni Grażyna Bartyzel, pełniąca funkcję sekretarza Bogumiła Wrońska oraz skarbniczka Maria Nita.
Obecnie do koła należy piętnaście członkiń, w bardzo rozległym przedziale wiekowym. Najmłodsza gospodyni, Monika Kołodziejczyk, ma osiem lat, najstarsza natomiast, Teresa Kołodziej, jest po siedemdziesiątce. ? Ciągle prowadzony jest nabór nowych uczestniczek. Tylko w ubiegłym roku doszły do nas dwie członkinie ? mówi z dumą przewodnicząca. Dziś działalność koła różni się nieco od tej z lat 80. Obecnie większość członkiń godzi pracę społeczną z zawodową. Należąc do koła zajmują się w dużej mierze utrzymaniem zaplecza kuchennego w świetlicy wiejskiej oraz dbają o jego wyposażenie.
W przygotowaniach do imprez zawsze chętnie pomagają członkiniom mężowie i synowie. Szczególną pomocą wykazuje się w tej kwestii Dariusz Badura. Nie jest to jedynie wyręczanie kobiet w ciężkich pracach fizycznych, ale także? układanie przyśpiewek i piosenek! Dwaj panowie, Wiesław Czarnecki i Robert Kołodziejczyk, są obdarzeni szczególnym talentem poetyckim. Są oni autorami hymnu o Kruszewcu, który w ich wykonaniu robi na lokalnych imprezach masowych prawdziwą furorę:

Niech inni se jadą gdzie mogą, gdzie chcą,
Do Gdańska, Warszawy, Krakowa,
A ja się z Kruszewca nie ruszam za próg,
A jeśli ? to w sercu ból.
Bo gdzie tak pięknie i dobrze gdzie jest,
Tylko w Kruszewcu?

? Tak naprawdę w pomoc nam zaangażowane są całe rodziny ? mówi była przewodnicząca koła, Lucyna Wąsik.
KGW w Kruszewcu Kolonii współpracuje z Ludowym Klubem Sportowym ?Iskra?, świetlicą wiejską, szkołą podstawową oraz OSP. Gospodynie chętnie biorą udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Co roku uczestniczą w dożynkach gminnych, gdzie odnoszą sukcesy. ? W 2006 roku znalazłyśmy się w pierwszej dziesiątce nagrodzonych stoisk dożynkowych ? mówi pełniąca funkcję sekretarza Bogumiła Wrońska. Kruszewianki przygotowują także stół promocyjny z potrawami i wypiekami na ?Wielkanocną babę?, występowały podczas jubileuszu 30?lecia działalności MDK, a od 2007 roku biorą udział w kusokach. Ich występy można podziwiać także podczas Dni Opoczna. We współpracy z lokalną społecznością, członkinie koła pomagały w organizacji lokalnego turnieju szachowego w 2006 roku, akcji ?Cała Polska biega? oraz jubileuszu 40?lecia straży OSP w Kruszewcu Wsi, który miał miejsce w 2009 roku.
Gospodynie z Kruszewca Kolonii chętnie podróżują. Od początku swojej działalności organizują wycieczki integracyjne dla mieszkańców obu Kruszewców. ? Do tej pory zwiedziliśmy Ojców, Kraków, Łagiewniki, Zakopane, Szczawnicę, Karpacz, Licheń, Biskupin i Gniezno. Z racji tego, że uwielbiamy wędrować, zdobyliśmy liczne szczyty w Tatrach, Pieninach i Górach Świętokrzyskich ? mówiczłonkini koła Lucyna Kołodziejczyk. Kruszewianki są bardzo pobożne, co roku przygotowują w lokalnej kaplicy szopkę betlejemską i grób pański, na co dzień także dbają o wystrój świątyni. Biorą również udział w procesjach w czasie świąt kościelnych.
Gospodynie spotykają się, gdy zajdzie taka potrzeba, w świetlicy wiejskiej. Punkt spotkań KGW jest także miejscem, gdzie na organizowanych przez nie zabawach integrują się mieszkańcy całej wsi. Członkinie nie pozwalają się nikomu nudzić. W zapełnionym kalendarzu imprez każdy znajdzie coś dla siebie. ? Robimy zabawy sylwestrowe, karnawałowe i andrzejkowe, ponadto zapraszamy na spotkania opłatkowe,wielkanocne i tłustoczwartkowe, organizujemy Dzień Kobiet oraz wiele innych tego typu przedsięwzięć ? wymienia dumna przewodnicząca. Ten, kto miał okazję kiedykolwiek uczestniczyć w imprezach kruszewianek wie, że od nich nikt nigdy nie wyszedł głodny lub narzekający na niesmaczne dania. Gospodynie z Kruszewca Kolonii wyznają zasadę, by przyrządzane przez nie posiłki były przede wszystkim ucztą dla podniebienia oraz związane z tradycją regionu, a porcje tak solidne, by każdy z zabawy wyszedł najedzony. ? Naszą specjalnością są bomby ? informuje Lucyna Wąsik.
Koło czerpie fundusze przede wszystkim ze składek członkowskich oraz z dofinansowań. W najbliższym czasie gospodynie chciałyby udać się na Litwę, a pod koniec lata zorganizować dożynki parafialne oraz wyjechać z wieńcem dożynkowym do Częstochowy. Panie planują także wziąć udział w dożynkach gminnych oraz kontynuację lokalnych imprez dla członkiń i społeczności wsi.
A co kruszewianki uznają za swój największy sukces? ? Naszą świetlicę ? mówi bez wahania przewodnicząca. ? W jej wykończenie i wyposażenie włożyliśmy bardzo dużo pracy oraz środków finansowych. Jesteśmy dumne, że w dużej mierze funkcjonuje dzięki nam i służy wszystkim mieszkańcom ? podsumowuje.



Majówka 2007 r. w Kruszewcu Kolonii



Suto zastawiony stół kruszewianek na Wielkanocnej babie w 2010 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (810) z dnia 18 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »