tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Kozenianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Kozeninie powstało w 1976 roku. Jego założycielką i pierwszą przewodniczącą była Maria Karkocha. Grupa liczyła wówczas dwadzieścia pięć członkiń. Przy kole zawiązał się zespół folklorystyczny "Kozenianka", który uczestniczył w licznych uroczystościach gminnych i wojewódzkich

Na początku lat 90. funkcję przewodniczącej przejęła Anna Franczak. Ożywienie działalności koła oraz zespołu nastąpiło w 2000 roku, kiedy to pozyskano wiele nowych gospodyń, jak również członków kapeli. W styczniu 2006 roku został powołany nowy, działający do dziś, skład zarządu. Przewodniczącą wybrano Bożenę Franczak, jej zastępczynią została Agnieszka Kuleta, a funkcję skarbniczki powierzono Agnieszce Świątek. Od tego czasu nastąpiło wzmożenie działalności zespołu, do czego przyczyniło się również, poza niewątpliwym talentem członkiń i członków grupy, wsparcie władz samorządowych gminy Sławno.
Duma KGW, zespół "Kozenianka", liczy dwadzieścia jeden osób. ? Jego główną cechą charakterystyczną jest stosunkowo niska średnia wieku. Należy do niego wiele małych dziewczynek i nieco starszych dziewcząt. Można powiedzieć, że jest to zespół wielopokoleniowy, w którym przeważają matki i córki ? opowiada przewodnicząca Bożena Franczak.
"Kozenianka" posiada w swoim repertuarze wiele przyśpiewek ludowych z regionu opoczyńskiego i nie tylko. Grupa wykonuje także pieśni religijne i patriotyczne oraz prezentuje liczne skecze, monologi i występy kabaretowe, do których teksty tworzy Marzanna Włodarczyk. Zespół sam dba o ułożenie choreografii do występów.
Wśród kozenianek znajdują się kobiety, które są szczególnie utalentowane. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, doceniło gawędziarstwo Zofii Kędziory i przyznało jej dyplom oraz statuetkę za kultywowanie tradycji ludowych.
Koło bierze udział w imprezach i uroczystościach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, jak również samo je organizuje. Należą do nich dożynki, tłusty czwartek, sobótka oraz prezentacja stołów wigilijnych i wielkanocnych. "Kozenianka" reprezentowała gminę na dożynkach wojewódzkich w Opocznie, powiatowych w Żarnowie i Ostrowie, występował także w Czarnocinie. Panie brały udział w święcie pieczonego ziemniaka w Żabocinie, w Festiwalu Pieśni Religijnej w Zakrzewiu, a także w międzynarodowym festiwalu "Na styku ziemi łódzkiej, Mazowsza i Małopolski" w 2010 roku. Poza tym, członkowie zespołu oraz gospodynie reprezentowali powiat opoczyński w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Łodzi w 2011 roku. Opoczyńskie pieśni dożynkowe w wykonaniu "Kozenianki" były prezentowane w radiu, a nagranie z ich udziałem pt. "Tradycje wielkanocne" znalazło miejsce w telewizji.
Koło Gospodyń Wiejskich w Kozeninie, w ramach działań integracyjnych, organizuje corocznie wycieczki, przy wsparciu władz lokalnych. Panie zwiedziły m. in. Góry Świętokrzyskie, Sandomiarz i okolice, Zakopane oraz wędrowały po Pieninach.
Zarówno KGW jak i "Kozenianka" współpracują ze strażakami, Urzędem Gminy w Sławnie oraz GOK. ? Cieszy mnie to, że dzięki prężnej działalności członkiń, zespół ciągle się rozwija. Kobiety, pomimo natłoku codziennych obowiązków, znajdują czas na cotygodniowe spotkania, które dają im wiele satysfakcji ? podsumowała przewodnicząca.




Lata 70. KGW i zespół



Rok 2008. Zespół i KGW w Kozeninie


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (832) z dnia 21 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »