tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Koncertowy jubileusz

 
W poniedziałek, 28 października miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia świętowała 30?lecie istnienia. Nie obyło się bez wspomnień, wyróżnień i wzruszeń. Zwieńczeniem świętowania był jubileuszowy koncert, podczas którego wystąpili uczniowie, absolwenci i nauczyciele PSM oraz muzycy z zaprzyjaźnionych placówek



Laureaci nagród dyrektora. Kolejno od lewej Marcin Mieszczankowski, Jan Stępień, Renata Walesińska i Małgorzata Zacharska wraz z wizytatorem Witoldem Paprockim



Oficjalna część odbyła się w murach PSM I stopnia. Poprowadziła ją dyrektorka placówki, Małgorzata Zacharska. Było skromnie i kameralnie, z udziałem najbliższych przyjaciół szkoły. Wśród nich znaleźli się m.in. Witold Paprocki ? wizytator regionu łódzkiego z Centrum Edukacji Artystycznej, dyrektorzy szkół muzycznych z Radomska, Tomaszowa Maz. i Końskich, związani ze szkołą nauczyciele, absolwenci opoczyńskiej placówki: dyrektor Muzeum Regionalnego Tomasz Łuczkowski i reżyser dźwięku Marcin Kasiński. Szkoda, że zabrakło przedstawicieli władz samorządowych.
Wizytator, z okazji 30?lecia powstania PSM złożył Małgorzacie Zacharskiej gratulacje oraz życzenia dla całej społeczności szkolnej. ? Powołanie do życia szkoły muzycznej w Opocznie stało się doniosłym wydarzeniem w życiu kulturalnym miasta i regionu, dającym możliwość szerszego kontaktu ze sztuką. Liczne grono wykształconych tu absolwentów kontynuowało następnie naukę na wyższym stopniu edukacji, co przekonuje o słuszności podjętej przed trzydziestu laty decyzji ? mówił Witold Paprocki. Zaznaczył, że opoczyńska placówka jest dziś ważnym punktem na mapie szkolnictwa artystycznego regionu łódzkiego. Jej uczniowie odnoszą sukcesy na konkursach, przesłuchaniach i festiwalach, zarówno w zakresie solowego, jak i zespołowego muzykowania, a koncerty organizowane przez szkołę cieszą się dużą popularnością.
Wizytator wręczył nagrody przyznane przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej dra Zdzisława Bujanowskiego. Otrzymali je dyrektorka, jednocześnie nauczycielka gry na fortepianie, prowadząca także zajęcia z rytmiki i kształcenia słuchu, Małgorzata Zacharska oraz nauczyciel gry na gitarze Jan Stępień.
Małgorzata Zacharska wręczyła nagrody dyrektora prowadzącej audycje muzyczne Renacie Walesińskiej i nauczycielowi gry na fortepianie, Marcinowi Mieszczankowskiemu.
Dyrektorka zapoznała obecnych na sali z historią placówki (szczegółowe wydarzenia związane z PSM prezentowaliśmy na łamach naszego Tygodnika (nr 42 z 18 października). Małgorzata Zacharska przytoczyła zebranym także swoje najpiękniejsze i najtrudniejsze chwile, związane początkowo z pracą w PSM I stopnia, a następnie zarządzaniem tą placówką. Wspomniała czasy, gdy na czele szkoły stał jej pomysłodawca i długoletni dyrektor Edward Podlasek, jego heroiczną pracę i trud włożony w powołanie do życia artystycznej placówki (15 lipca 1983 roku), a następnie utrzymanie obiektu.
Na początku szkoła funkcjonowała w pięciu salach mieszczących się w MDK. Zainteresowanie kształceniem muzycznym było wówczas ogromne. W końcu, po wielu prośbach skierowanych w stronę władz miasta, doczekano się budynku przy ul. Piotrkowskiej.
Patrząc dziś na imponującą placówkę, nikt by nie pomyślał, że kiedyś była w katastrofalnym stanie. Edward Podlasek postarał się o dotację od Ministra Kultury na odnowę obiektu. ? Miasto przez 30 lat działalności PSM I stopnia nie dołożyło nawet złotówki. Nigdy i do niczego ? powiedziała Małgorzata Zacharska. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, po zaledwie dwóch miesiącach budynek został oddany do użytku.
1 września 1999 roku dyrektor, Edward Podlasek, pozostawiając szkołę w bardzo dobrej kondycji, odszedł na emeryturę. Na czele placówki stanęła, zarządzająca nią do dziś, Małgorzata Zacharska. Obecnie do szkoły uczęszcza 86 uczniów, kształconych przez piętnastu wykwalifikowanych nauczycieli. Społeczność szkolna koncertuje nie tylko w murach szkoły. Uczniowie biorą udział w różnego rodzaju konkursach wiedzy teoretycznej i gry na instrumentach, zdobywając wysokie lokaty. Co istotne, z reguły, z zakończeniem szkoły w Opocznie, nie zaprzestają nauki kontynuując edukację w szkołach muzycznych w Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Tryb. i w Kielcach. Ku uciesze dyrektorki i grona pedagogicznego, wielu z ich podopiecznych staje się w przyszłości zawodowymi muzykami.
Jedyne, co spędza sen z powiek Małgorzacie Zacharskiej, to, jak na razie, brak możliwości zarządzania całym budynkiem, w związku z brakiem decyzji ze strony samorząu gminnego w sprawie przekazania jednego lokalu. Sprawa ta jest od 28 lat nie załatwiona sprawa przez władze gminne. Kwestia poruszana była na sesjach Rady Miejskiej, jednak bez rezultatu. ? Jeżeli udałoby nam się rozwiązać tę sprawę, która ze względów lokalowych jest dla nas najważniejsza, to sytuację szkoły widzę w jasnych barwach. Wierzę, że nie zabraknie zaangażowania w pracę ani mojego, ani nauczycieli tu pracujących i kolejne jubileusze będą już tylko lepsze ? podsumowała dyrektorka.
Na temat pozytywnych stron edukacji muzycznej wypowiedzieli się absolwenci opoczyńskiej placówki. Tomasz Łuczkowski i Marcin Kasiński opowiadali o tym, jak potoczyły się ich drogi życiowe, co zyskali dzięki wiedzy zdobytej w PSM i jak nauka podjęta w tej placówce wpłynęła na ich losy.
Jubileuszową galę w sali widowiskowej MDK poprowadziła Renata Walesińska. W wydarzeniu wzięli udział, poza wizytatorem i gośćmi z zaprzyjaźnionych placówek kulturalnych, szkoda, że bardzo nieliczni przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. Zaproszonych osób było znacznie więcej, o czym świadczyły puste miejsca z napisem "rezerwacja". Smutne to. Na obchodach 5 lecia UTW byli wszyscy, teraz jedynie starosta Marek Ksyta i zastępca burmistrza Janusz Macierzyński. Cóz, uczniowie szkoły, w przeciwieństwie do uczestników UTW nie będą głosować w nadchodzących wyborach.
Koncert zainaugurował szkolny chór, którym dyrygowała Agnieszka Strawińska przy akompaniamencie Anety Kotewicz?Bilmin. Grupa wykonała XIII?wieczną polską pieśń hymniczną "Gaude Mater Polonia".
Podczas trwania popisów, zebrani na sali mieli okazję wysłuchać utwory pochodzące z różnych okresów historii muzyki, wykonywanych zarówno przez solistów, zespoły kameralne, jak i chór. Wydarzeniu przyświecało hasło niemieckiego poety Heinricha Heine: "Tam, gdzie kończy się słowo, zaczyna się muzyka". Koncert podzielono na dwie części. Podczas pierwszej zaprezentowali się uczniowie PSM I stopnia, wśród których znaleźli się kolejno: Karolina Jedynak, Zuzanna Jędrasik, Justyna Kujawska, Katarzyna Kawałek, Patrycja Kucharczyk, Hubert Kopczyński, Filip Gajewski, Wioleta Kupis, Patrycja Błażejewicz, Kornelia Studnicka oraz Wiktoria i Jakub Jóźwikowie. Na scenie pojawił się także absolwent opoczyńskiej placówki, Filip Sijer, który "zaczarował" publiczność chopinowskim "Polonezem As?dur". Podczas drugiej części koncertu swoje umiejętności zaprezentowało grono pedagogiczne: Barbara Gąsowska, Aneta Kotewicz?Bilmin, Marcin Snokowski, Marcin Mieszczankowski oraz gościnnie nauczycielka z PSM w Końskich i Tomaszowie Mazowieckim Ewelina Wójcik.
Ważnym punktem obchodów były podziękowania dla grona pedagogicznego od rady rodziców. Szczególne wyrazy uznania spłynęły na byłego dyrektora PSM, Edwarda Podlaska, który pełen emocji śledził poczynania podopiecznych i nauczycieli prowadzonej niegdyś przez niego placówki. Kwiaty otrzymali wszyscy nauczyciele. Przedstawiciele władz samorządowych również w "kwiecistych" przemowach gratulowali sukcesów.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (851) z dnia 1 Listopada 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »