tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdrowie

 Kobiety żyją dłużej

 
Zdaniem psychologa

Prawie na całym świecie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Na przykład typowa Polka żyje dzisiaj ok. 79 lat, a Polak 70. Długość życia Polaków zwiększyła się znacząco od lat 90. Dwadzieścia lat temu Polka żyła 75 lat, a Polak 66 i pół. Wzrost długości życia jest związany prawdopodobnie z lepszym odżywianiem, zamożnością i postępami medycyny.
W tym zakresie czekają nas dalsze zmiany. W krajach wysoko rozwiniętych (takich jak np. USA) różnica miedzy długością życia kobiet i mężczyzn jest coraz mniejsza. Także w Unii Europejskiej wynosi ona przeciętnie ok. 5 lat. Nie zawsze tak było. Np. w czasach, gdy umieralność podczas porodu była wysoka, przeciętna długość życia kobiet i mężczyzn była podobna, a nawet mniejsza u kobiet. Więcej kobiet umierało młodo. Dlaczego dzisiaj kobiety żyją dłużej?

Wpływ biologii
Przyczyny są dwie: biologia i kultura, w której żyjemy. Kobiecy hormon płciowy, obecny przede wszystkim u kobiet (estrogen) istotnie zmniejsza ryzyko chorób serca. Wśród mężczyzn jest cztery razy więcej zgonów z powodów nadciśnienia, zawału itp. niż wśród kobiet. Mężczyźni także częściej odziedziczają choroby genetyczne. Chłopcy więcej chorują i pojawia się u nich więcej zaburzeń w okresie prenatalnym.
Biologia nie jest jednak w stanie wyjaśnić wszystkiego.

Ciemne strony emancypacji
Tam, gdzie podział na rolę męską i żeńską jest szczególnie wyraźnie zarysowany, przeciętna długość życia kobiet i mężczyzn znacznie się różni. Gdy role społeczne są wymieszane, długości życia obu płci także stają się podobne.
Równouprawnienie jest korzystne dla kobiet ze względów zawodowych i zarobkowych. Powoduje jednak również o wiele więcej kłopotów zdrowotnych u kobiet!
Obecnie kobiety przejęły wiele zachowań dawniej typowych jedynie dla mężczyzn. Dotyczy to np. palenia i picia alkoholu. Moda na palenie u kobiet zaczęła się mniej więcej trzydzieści lat temu. Gdy oglądamy przedwojenne filmy, to obraz palącej kobiety oznaczał „kobietę wyzwoloną” lub wręcz kurtyzanę. Dzisiaj jest to norma.
Dzisiaj kobiety także o wiele więcej pracują niż dawniej. W dodatku częściej obsadzają stanowiska, które dawniej „należały” jedynie do mężczyzn – np. lekarza, polityka, menedżera. Wykonują również niebezpieczne zawody – policjanta, żołnierza, kierowcy itp.
Zmiana statusu zawodowego sprawia, że kobiety mają lepszą pozycję ekonomiczną niż dawniej, są bardziej niezależne, ale przeżywają także toksyczny stres. W związku z tym częściej cierpią na nerwice i zaburzenia afektywne (np. depresję), nowotwory płuc (palenie) i choroby serca (stres i palenie). W dodatku ilość chorujących kobiet przewyższać zaczyna ilość cierpiących mężczyzn (w krajach wysoko rozwiniętych dawniej było odwrotnie).

Emancypacja korzystna dla mężczyzn
Z drugiej strony mężczyźni przejmują wiele zachowań dawniej typowych jedynie dla kobiet. Zwykle kobiety częściej chodzą do lekarzy, częściej robią badania okresowe i generalnie bardziej dbają o zdrowie (np. lepiej się odżywiają i częściej biorą witaminy).
W krajach wysoko rozwiniętych mężczyźni coraz częściej podejmują tego typu działania. U mężczyzn moda na palenie została zastąpiona modą na chodzenie na siłownie i dbanie o tężyznę fizyczną (kult płaskiego brzucha). Dzisiaj mężczyźni chętniej poddają się badaniom okresowym, dbają o odżywianie itp. Kobiety jednak nadal o wiele częściej niż mężczyźni sięgają po wsparcie społeczne. Mają więcej przyjaciół, potrafią się zwierzać, „wypłakują problemy”. Takie zachowania są zdecydowanie zdrowe i częstsze u kobiet niż u mężczyzn.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (666) z dnia 16 Kwietnia 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »