tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Kobiety są głupie

 
Wszystkie badania pokazują, że inteligencja kobiet jest przynajmniej taka sama jak inteligencja mężczyzn. Jednocześnie jednak żywa jest szowinistyczna iluzja, jakoby mężczyźni byli bardziej inteligentni...


Mózg człowieka waży około 1200?1400 gramów. Mózgi kobiet są bardziej skomplikowane ? jedna komórka nerwowa tworzy w mózgu kobiety więcej połączeń z innymi komórkami niż w mózgu mężczyzny. Mózgi mężczyzn też mają swoją przewagę ? są przeważnie większe niż mózgi kobiet. Niestety wielkość mózgu niekoniecznie idzie w parze z inteligencją, np. wieloryb ma mózg ważący 9000 gramów, a oczywiście nie jest bardziej od nas mądry.
Mózgi mężczyzn są więc co prawda większe, ale mniej złożone. Wszystko to razem sprawia, że ogólna inteligencja kobiet i mężczyzn jest taka sama.

Stereotyp płci
Wiedza na temat braku różnic w inteligencji między płciami nie przeniknęła jeszcze do powszechnych przekonań. Potoczna wiedza głosi raczej, że różnice w inteligencji są duże. I wierzą w to zarówno mężczyźni jak i kobiety, choć optymistyczne jest to, że owe stereotypy stają się obecnie coraz słabsze.
Interesujące jest też, że przez pryzmat społecznych stereotypów oceniamy samych siebie. Jest to niebezpieczne zjawisko. Oto jak się ono objawia.

W matematyce jestem słaba
Na przykład jedno ze stereotypowych przekonań mówi, że pod względem uzdolnień matematycznych kobiety są słabsze od mężczyzn. To klasyczny stereotyp, bo naprawdę różnice te są bardzo małe, a w wieku szkolnym w ogóle nie występują (!). Mimo to znakomita większość ludzi (zarówno kobiet jak i mężczyzn) wierzy, że "kobiety są słabsze w matmie".
Co się stanie, gdy kobieta z takimi przekonaniami siądzie do rozwiązywania zadań matematycznych? Czy rozwiąże je gorzej niż gdyby nie miała stereotypu "słabej kobiety"?
Posiadamy obecnie metody, dzięki którym możemy aktywować w czyimś umyśle stereotypowe przekonania na temat kobiet. Tak zadziała np. przeczytanie kilku dowcipów o blondynkach. Eksperymenty pokazały, że jeśli kobieta najpierw czyta dowcipy o blondynkach, a potem rozwiązuje zadanie matematyczne, to wypadnie w nich gorzej niż gdyby ów stereotyp nie był aktywowany w jej umyśle!
Wygląda na to, że samo przypomnienie sobie, iż "jest się w czymś słabym" sprawia, że zaczyna się funkcjonować poniżej swojego potencjału! Mechanizm ten dotyczy oczywiście obu płci w równym stopniu.

Stereotypy rządzą
Czy to jednak możliwe, żeby stereotyp aż tak zmieniał funkcjonowanie, że może nawet oddziaływać na nasze zdolności? Badacze nie mogli w to uwierzyć! No, ale w nauce decydujący głos zawsze mają fakty: wykonajmy eksperymenty i sprawdźmy, co one nam pokażą?
W pewnym badaniu wzbudzano u ludzi stereotyp profesora uniwersytetu, który zawiera między innymi takie treści jak mądry, wykształcony, znający się na rzeczy, obyty itp. Następnie poddawano ich testowi wiedzy ogólnej (np. Jaka jest stolica Indii?).
Badacze byli zdumieni ? gdy ludzie myśleli najpierw o stereotypowym profesorze, to uzyskiwali w teście wiadomości wyższe wyniki niż gdy przystępowali do testów z marszu lub myśląc najpierw o cechach typowego gimnazjalisty.
Jaki z tego wniosek? Odkryliśmy interesujące narzędzie sterowania własnymi uzdolnieniami. Na przykład jeśli przed rozmową kwalifikacyjną o pracę wzbudzisz w swoim umyśle najpierw stereotyp prymusa, to na rozmowie prawdopodobnie ujawnisz się z lepszej strony, niż gdybyś uprzednio myślał o stereotypie bezrobotnego.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (910) z dnia 19 Grudnia 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »