tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Klub Bezpiecznego Puchatka

 
Rozpoczęła się I edycja programu edukacyjnego

W szkołach podstawowych ruszył program edukacyjny Klub Bezpiecznego Puchatka, organizowany przez firmę Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad programem objęły kuratoria oświaty w Białymstoku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Akcja skierowana jest do klas pierwszych szkół podstawowych. Jej celem jest edukowanie dzieci na temat bezpieczeństwa w trzech obszarach: w domu, w szkole i w drodze do szkoły.
W roku szkolnym 2009/2010 realizowana jest pilotażowa edycja programu. Obejmuje ona swoim zasięgiem cztery województwa: małopolskie, podlaskie, wielkopolskie oraz łódzkie. W programie bierze udział 45 tys. dzieci z prawie 2 tysięcy szkół podstawowych. Wszystkie szkoły, które zgłosiły chęć udziału w programie otrzymują od organizatorów:
* materiały edukacyjne dla nauczycieli wraz ze scenariuszami lekcji,
* książeczki z ćwiczeniami i zabawami dla dzieci,
* broszurę informacyjną dla rodziców,
* certyfikat dla szkoły, potwierdzający udział w programie.
Wszystkie materiały programu Klubu Bezpiecznego Puchatka zostały stworzone przez metodyków tak, by w atrakcyjny i ciekawy sposób przekazywać dzieciom wiedzę na temat bezpieczeństwa. Scenariusze lekcji zawierają wiele zabaw i kolorowych ilustracji. W ramach zajęć o bezpieczeństwie dzieci będą mogły wziąć także udział w turnieju sportowo-wiedzowym.
Szczególna troska powinna być skierowana głównie na trzy obszary: bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły, w domu oraz na terenie samej placówki oświatowej. Bardzo ważna jest nauka rozpoznawania symptomów niebezpieczeństw w określonych sytuacjach oraz ich unikania. Niezwykle cenne są zwłaszcza takie kampanie, jak Klub Bezpiecznego Puchatka, które wykorzystując zabawę i aktywizując dzieci urozmaicają naukę, a w konsekwencji sprawiają, ze wiedza związana z bezpieczeństwem jest łatwiej przyswajana przez małych adresatów - wyjaśnia mł. insp. Mariola Gosławska, naczelnik Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.
Razem z Klubem Bezpiecznego Puchatka Pierwszoklasiści będą poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa:
* nauczą się rozpoznawać przedmioty niebezpieczne, których używać mogą tylko pod nadzorem dorosłych, np. nóż, lekarstwa, zapałki,
* dowiedzą się jak bezpiecznie bawić się w szkole i na podwórku,
* poznają numery alarmowe i dowiedzą się jak reagować w sytuacji zagrożenia,
* nauczą się zasad ruchu drogowego, poznają znaki i sygnalizację świetlną.
Dzięki materiałom Klubu Bezpiecznego Puchatka szkolne lekcje wyposażą dzieci w najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Pierwszoklasiści będą mogli zweryfikować swoją wiedzę, wypełniając książeczki „Zostań członkiem Klubu”. Znajdą w nich mnóstwo rebusów, kolorowanek i zagadek, dotyczących bezpiecznych zachowań w domu, w szkole i w drodze do szkoły. Zabawy podzielone są na łatwiejsze, które dziecko może wykonać samodzielnie i nieco trudniejsze, które powinny być wykonywane wspólnie z rodzicami.
W ramach Klubu Bezpiecznego Puchatka zostały również przygotowane opowiadania dla dzieci o tematyce bezpieczeństwa. Są one umieszczone na stronie programu (www.bezpiecznypuchatek.pl) oraz w książeczce dla dzieci. Czytając swoim pociechom opowiadania, w przyjazny sposób można wprowadzić je w tematykę bezpieczeństwa. Dodatkowe porady, które warto przekazać dzieciom, rodzice znajdą w broszurze informacyjnej.
Więcej informacji o tym, jak jeszcze można wziąć udział w programie oraz jego regulamin dostępne są na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (641) z dnia 23 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »