tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Klinianki doKoła!

 
Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Klinach sięgają lat 60. Prężnie działało do lat 80., jednak z czasem samoistnie nastąpił zastój. Reaktywacja nastąpiła dopiero w 2007 roku i ? na dobrą sprawę ? nigdy tak wiele się w nim nie działo, jak na przestrzeni ostatnich pięciu lat!





Początki KGW w Klinach sięgają lat 60. Wówczas przewodniczącą była Marianna Cieślikiewicz. Członkinie zajmowały się wtedy zbiorowym hodowaniem kurcząt, chodziły na kursy gotowania i pieczenia, a w okresie żniwnym prowadziły dzieciniec. W dawnym PGR w Januszewicach cyklicznie organizowały także scenkę obrazującą wiejskie wesele.
Następczynią Marianny Cieślikiewicz została Stanisława Stefańska, pełniąca funkcję przewodniczącej KGW w Klinach w latach 70. i 80. Angażowała się w zakup i sprowadzanie kurcząt, a wraz nimi prowadziła zbiorowy odchów piskląt. Kontynuując działania poprzedniczki, organizowała kursy gotowania i pieczenia, wzbogacając ich program o naukę kroju i szycia. Prowadziła również szkolenia i pogadanki rolnicze dla koleżanek z koła, była też inicjatorką spotkań opłatkowych na wsi.
Po aktywnych działaniach drugiej przewodniczącej, w kole nastąpił zastój. Reaktywacja dzialalności miała miejsce 11 października 2007 roku. Na przewodniczącą wybrano wówczas Bogusławę Madej, która tę funkcję pełni do dziś. Ma ona talent poetycki i ?lekkie pióro?, co pomaga jej w przygotowywaniu wierszy i monologów na różnego rodzaju imprezy i uroczystości organizowane przez koło. Wraz z nią zarząd stanowią zastępczyni Aleksandra Stęplewska i skarbniczka Justyna Kozimor. Obecnie do koła należy dwadzieścia pięć klinianek, wśród których najmłodsza jest sześcioletnia Maja Nowakowska, która pasją działania ?zaraziła się? od swojej babci. Klinianki nie mają problemu ze zjednywaniem młodzieży w kole, która chętnie się udziela i uczestniczy w spotkaniach. Członkinie wspomaga także świetlicowy i sołtys Edward Madej.
Panie z KGW w Klinach są świetnymi organizatorkami. Chętnie biorą udział w różnego rodzaju imprezach i przedsięwzięciach, na które są zapraszane. Uczestniczą w corocznie organizowanych dożynkach gminnych i powiatowych, kusokach, mikołajkach, spotkaniach opłatkowych, Dniu Babci, Dniu Dziadka, walentynkach, tłustym czwartku, projekcjach filmów klinianina Andrzeja Paradowskiego, Dniu Kobiet i koncercie z tej okazji, Dniu Matki, Dniu Seniora, biorą udział w kiermaszu wielkanocnym, Babie Wielkanocnej, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym, festynie rodzinnym, targach w Łodzi i Kielcach oraz święceniu pokarmów w świetlicy, na które przygotowują dekoracje. Zawsze pamiętają także o imieninach poszczególnych członkiń oraz organizują noclegi dla pielgrzymów. Udzielają się również podczas uroczystości kościelnych. Przygotowują ?ziele? na święto Matki Boskiej Zielnej, wieńce dożynkowe do Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a w październiku wspólnie z młodzieżą i dziećmi odmawiają różaniec.
Klinianki zawsze myślą również o osobach starszych i samotnych. Co roku, w grudniu, odwiedzają takich ludzi i chętnie im pomagają w codziennych obowiązkach. Gdy mają więcej wolnego czasu, jeżdżą na wycieczki. Do tej pory były w Łagiewnikach, Częstochowie, Licheniu oraz w Koluszkach na prymicji księdza pochodzącego z ich parafii. Członkinie brały również udział w tegorocznym konkursie kronik organizowanym w Łodzi, który zbiegł się z pięcioleciem istnienia koła po reaktywacji.
Gospodynie kultywują tradycje regionu poprzez ubieranie się w stroje ludowe. Fundusze na działalność pozyskują od sponsorów oraz poprzez sprzedaż potraw regionalnych i wyrobów ludowych na targach. Za zarobione pieniądze zakupiły aparat fotograficzny, którym uwieczniają wszystkie istotne wydarzenia ze swoim udziałem.
Klinianki spotykają się w każdy wtorek w świetlicy wiejskiej. Tam rozmawiają o planach na przyszłość i uczą się twórczości ludowej. ? Lubimy te nasze wtorkowe wieczory, które przy kawie i herbacie spędzamy w miłej atmosferze ? mówi przewodnicząca koła.
Członkinie na początku roku tworzą kalendarz planowanych imprez, które będą organizować oraz te z ich udziałem. ? Tego się trzymamy, oczywiście przyjmując też nowe wyzwania ? dodaje Bogusława Madej.
Co gospodynie z KGW w Klinach uznają za swój największy sukces? ? Dzień Seniora ? informuje bez chwili zastanowienia przewodnicząca. ? Nie ma nic piękniejszego od pomocy ludziom, którzy naprawdę potrzebują naszej opieki i duchowego wsparcia. Gdy widzimy radość na ich twarzach i łzy wzruszenia, że ktoś o nich dba i pamięta oraz słyszymy z ich ust słowa szczerych podziękowań, wiemy że nasze działania były słuszne. Zawsze pamiętamy o naszych seniorach, a ich uśmiech jest dla nas największą nagrodą ? dodaje. Klinianki dbają również o najmłodszych, organizując dla nich co roku mikołajki. Do sukcesów koła należy także to, że od pierwszego dnia po reaktywacji prowadzona jest przez przewodniczącą kronika, w której skrupulatnie zapisywane są wszystkie wydarzenia związane z KGW w Klinach. Na pierwszej karcie księgi widnieje napis napis, który doskonale oddaje jej klimat: W naszej kronice prawda wpisana, bo nasza działalność przez społeczeństwo jest popierana.
? Staram się jak mogę, by każde wydarzenie z naszym udziałem zostało uwiecznione na kartach historii. Przeglądając kronikę, miło się wraca do tych chwil wspomnieniami, jednak tak naprawdę ani opis, ani zdjęcie, nie odzwierciedlą tych pięknych chwil, które przeżyłyśmy razem.? podsumowuje wzruszona Bogusława Madej.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (806) z dnia 21 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »