tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Kierowco, pamiętaj!

 
Nieznajomość prawa szkodzi. Nie będzie taryfy ulgowej dla kierowców, którzy ? przyłapani na wykroczeniu ? zasłaniać się będą niewiedzą na temat nowych ?stawek? punktów karnych. Lepiej wiedzieć i? unikać wykroczeń, bo bardzo szybko można przekroczyć limit punktów i stanąć przed koniecznością zdawania egzaminu kontrolnego

Co się zmieni od lutego 2012 r.? Za złamanie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego w niedozwolony sposób dotychczas nie naliczano punktów, teraz będą to aż 4 pkt. Za przewożenie dziecka bez fotelika ? 6 pkt (było 3). Pasażer bez zapiętych pasów to 4 pkt (był 1 pkt), więc lepiej dopilnować, by w samochodzie wszyscy się pozapinali. Dwa ?najdroższe? wykroczenia wg poprzednich i nowych przepisów dotyczą pieszych. Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim naliczano kierowcom dotychczas 9 pkt, będzie 10 pkt. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu? było 8 pkt, od lutego będzie 10 pkt.
Na liście wykroczeń, za które kierowca otrzyma punkty karne, pojawią się od lutego: niezastosowanie się do znaku B?20 ?Stop? ? 2 pkt; parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych ? 5 pkt; zwiększanie prędkości podczas wyprzedzania ? 3 pkt; ciągnięcie osób na nartach i sankach za pojazdem ? 5 pkt.
Co prawda śniegu w tej chwili jak na lekarstwo ale zima jeszcze trwa, ferie zimowe przed nami. Co roku można było zobaczyć kuligi za samochodami. I to nawet pomimo ofiar śmiertelnych! Na nic zdawały się apele o rozsądek dorosłych kierowców. Może wizja utraty prawa jazdy do nich przemówi? Przypominamy, że kierowca, który w ciągu roku przekroczy limit 24 pkt, będzie zmuszony zdać egzamin kontrolny, zaś początkujący kierowcy, którzy w ciągu roku od dnia otrzymania uprawnień zbiorą 20 pkt będą musieli przejść od początku cały cykl szkolenia oraz zdać egzamin.
Zmieni się jeszcze jedno: znacznie trudniej będzie się pozbyć punktów karnych. Dotychczas kierowcy, którzy zbliżali się do limitu, korzystali z furtki ratunkowej w postaci kursów (raz na pół roku), za które płacili ok. 200?300 zł. W styczniu 2013 r. ta możliwość zniknie, zastąpią ją znacznie droższe kursy reedukacyjne.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (756) z dnia 6 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »