tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Historia

 Katastrofa gibraltarska - 4 lipca 1943 r.

 

4 lipca 1943 r. w katastrofie lotnicznej w Gibraltarze zginął generał broni Władysław Sikorski (1881?1943), Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej.
Generał wracał wraz z towarzączymi mu osobami z kilkutygodniowej inspekcji sił polskich znajdujących się na Bliskim Wschodzie. Podczas drogi powrotnej zatrzymał się w brytyjskiej bazie wojskowej na Gibraltarze, skąd miał lecieć do Londynu.
Tutaj krótko po starcie samolot B?24 Liberator II LB?30A z 511 dywizjonu brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, pilotowany przez czeskiego pilota Eduarda Prchala, spadł do morza. Około godz. 23.06 maszyna, którą leciał gen. Włdysław Sikorski, wodowała w morzu, w odległości około 600 metrów na wschód od końca pasa startowego. Przez blisko 6 minut utrzymywała się na spokojnej wówczas powierzchni morza. Później zatonęła w płytkich (ok. 7 metrów głębokości) wodach przybrzeżnych Zatoki Katalońskiej Morza Alborańskiego.
Przypuszcza się, że podczas wypadku na pokładzie samolotu znajdowało się 11 pasażerów (łącznie z generałem Sikorskim) i 6 członków załogi. Wśród osób towarzyszących Naczelnemu Wodzowi PSZ znajdować się miała też Zofia Leśniowska, córka generała. Nigdy jednak nie udało się ustalić pełnej liczby pasażerów pechowego lotu i ofiar katastrofy ponieważ jedyny egzemplarz listy podróżnych zaginął wraz z utopionym samolotem.
Nie odnaleziono też ciał wielu spośród przypuszczalnych pasażerów lotu w tym wspominanej córki generała. Tych, których ciała udało się wyłowić z morza (8 osób) z trudnością zidentyfikowano. Jedyną osobą, która miała nadzwyczajne szczęście i przeżyła katastrofę był główny pilot, Czech Eduard Prchal. Ten z niewielkimi tylko obrażeniami ciała wyłowiony został z morza.
Z ogłoszonych przez Brytyjczyków wyników krótkiego śledztwa wynikło, że katastrofę spowodować mogło zacięcie się układu sterowania wysokości. Nigdy jednak nie udało się tego twierdzenia besprzecznie potwierdzić.
Ciało Naczelnego Wodza PSZ przewiózł z Gibraltaru do Anglii polski niszczyciel ORP "Orkan". Pochowane zostało bez przeprowadzenia autopsji na cmentarzu polskich lotników w Newark koło Nottingham.
W 1993 roku dokonano ekshumacji szczątków generała oraz ponownego pochówku w krypcie na Wawelu (17 września 1993 r.).
Tragiczna śmierć premiera rządu RP na uchodźstwie spowodowała znaczne osłabienie pozycji Polski w obozie sojuszników, zwłaszcza jeżeli idzie o sprawę roszczeń terytorialnych wysuwanych przez ZSRR i politykę J. Stalina, zmierzającą do całkowitej międzynarodowej izolacji Polski. Śmierć generała Sikorskiego, objęta przez Brytyjczyków tajemnicą, pozostaje do dziś jedną z największych zagadek II wojny światowej.


Waldemar Ireneusz Oszczęda   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (835) z dnia 12 Lipca 2013r.
W dziale Historia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »