tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Kamienie Majów

 
Zamiast tradycyjnego horoskopu na 2014 rok


TURKUS (2 II ? 21 II)
To osoby o zgodnym charakterze, życzliwe, mają wyrobione poczucie sprawiedliwości. Charakteryzuje je dyskrecja, uprzejmość, wdzięk i dobroć. Te właśnie cechy zjednują im sympatię i uznanie otoczenia. Turkusy są uczciwe i wierne. Wrażliwe i delikatne, niekiedy nie potrafią łatwo wyrazić swojego uczucia. Jeśli już jednak się zdeklarują, są stali i wierni. Gościnni, a do tego hojni, ale w delikatny sposób, by obdarowani nie czuli się upokorzeni hojnością. W przyjaźni niezawodni i zawsze pomocni w potrzebie. Mają poczucie estetyki i piękna, są wśród nich miłośnicy przyrody i przyjaciele zwierząt.

ONYKS (22 II ? 13 III)
Wytrwałość w osiąganiu celu i silny charakter ? to nie są ich przymioty. Stąd w życiu nie brak im kłopotów i trudnych sytuacji. W uczuciach i postępowaniu raczej niestali, co chwila zmieniają życiowe cele, poglądy i zainteresowania. Nieśmiali i niezwykle przeczuleni na swoim punkcie, panicznie boją się krytyki i śmieszności. W miłości szukają wsparcia i wyrozumiałości dla swoich słabych punktów, ale najczęściej trafiają pod pantofel. Lubią podróże i dalekie wędrówki bez celu, dla samej przyjemności zmiany miejsca. To dla nich najlepsze lekarstwo na życiowe trudności, tyranię rodziny i kolejny niezrealizowany pomysł.

DIAMENT (14 III ? 2 IV)
Podstawową cechą osób z tego znaku jest ambicja i żądza władzy. Obdarzeni wigorem i rzadkim temperamentem, są niespotykanie witalni i wytrzymali fizycznie. Potrafią bez namysłu ryzykować i ? co ciekawe ? na ogół wygrywają. Diamenty mogą poszczycić się niezwykłą pracowitością, nieugiętą wolą i żelazną konsekwencją, ale większość z nich jest niestabilna, humorzasta i uparta bez względu na to czy mają rację, czy się mylą. Nie ufają cudzemu doświadczeniu, nie przyjmują ustalonych prawd i dogmatów. Szybko zrażają do siebie innych, ale się tym nie przejmują. Dlatego zwykle nie mają za wiele szczęścia w miłości. Rzadko bywają sentymentalni, łatwo znoszą klęski uczuciowe.

RUBIN (3 IV ? 22 IV)
To silne osobowości, czasami szorstkie i odpychające, zawsze jednak ? indywidualności. Są zdecydowani, twardzi, despotyczni, uparcie dążący do celu bez względu na koszty, które muszą za to ponieść. Jedni poświęcają wszystko dla sławy, inni dla władzy, jeszcze inni kochają pieniądze ? wszyscy prą do przodu nie cofając się przed niczym. Zawsze na pierwszym planie, oczekujący, że wszyscy dookoła uznają ich autorytet. Mają skłonności do tyranizowania podwładnych. Niezbyt uczuciowi, w doborze partnerów wyszukują podobnych sobie materialistów, a jeśli ci nie spełniają oczekiwań, wytykają to im na każdym kroku. Dom Rubinów rzadko bywa oazą ciszy i spokoju.

SZAFIR (23 IV ? 12 V)
Roztropność, rozsądek i mądrość życiowa są dominującymi cechami urodzonych w tym okresie. Pracowitość i wytrwałość Szafirów pomagają osiągnąć prawdziwa pomyślność w życiu. Praktyczni, cenią dobra materialne. Każdą ich decyzję poprzedza długi namysł. To doskonali współmałżonkowie, wierni i odpowiedzialni, stali w uczuciach. Wiele czasu, energii i środków poświęcają na obmyślanie i osiąganie wspólnego dobra. Lubią "mieć" i cieszyć się stanem swego posiadania. Własny dom to dla nich przystań, źródło inspiracji i najlepszy fundament ich egzystencji. W uczuciach wierni i oddani, ale surowi nawet wobec najbliższych.

AGAT (13 V ? 1 VI)
W tym okresie rodzą się ludzie o najbardziej zróżnicowanych charakterach. Jedni ? pracowici i solidni, inni ? lekkomyślni i niestali, wszyscy inteligentni, zdolni i błyskotliwi. Cenią sztukę i piękno, są obdarzeni dużym wyczuciem estetyki. Niezbyt konsekwentni w działaniach, zmienność i lekkomyślność zwykle szkodzą im w osiągnięciu życiowego sukcesu. Często zmieniają środowisko, pracę, przyjaciół i zainteresowania. Przeważnie wybierają partnerów, którym mogą czymś zaimponować. Są wrażliwi na cudzą urodę i towarzyską popularność. Wierność i stałość w sprawach sercowych nie są ich mocną cechą.

CHALCEDON (2 VI ? 21 VI)
To myśliciele, wciąż pochłonięci nowymi ideami. Praktyczna strona życia i codzienne sprawy najmniej ich interesują. Inteligentni i pełni entuzjazmu, wśród ludzi szukają podobnych sobie. Poświęcają się ideom, ale nie dają sobie rady z szarą rzeczywistością. Wyjątkowo niepraktyczni, nie radzą sobie i denerwują się drobiazgami czując, że nie są do tego stworzeni. Mają o wszystkim własne zdanie, nie znoszą presji środowiska. Nigdy nie są materialistami, w kontaktach z ludźmi szukają porozumienia i kompromisowych rozwiązań. Jeśli bardzo chcą, mogą zadziwić otoczenie pracowitością i energią. Zmienni w uczuciach.

SELENIT (22 VI ? 11 VII)
Urodzeni pod tym znakiem są spokojnego usposobienia, pełni uroku. Nie dążą do eksponowanych stanowisk, nie lubią zabiegać o zdobycie władzy, dlatego na co dzień nie wykazują nadmiernej energii. Najważniejszy jest dla nich spokój, cenią takt, dobre maniery, grzeczność ? w każdej sytuacji. Odpycha ich i zraża do ludzi gruboskórność i trywialność. To oddani sprawom rodziny mężowie, dobre żony i matki. Wysoko sobie cenią wszelkie związki krwi i powinowactwa, nawet z dalekimi krewnymi. Są domatorami. Spośród nich wywodzi się najwięcej osób o konserwatywnej orientacji i to w każdej dziedzinie życia.

SZMARAGD (12 VII ? 31 VII)
Życzliwi i bezinteresowni, ale życie nie układa im się najlepiej. Obdarzeni inteligencją, dynamiczni, pełni energii i pomysłów, pragną to wszystko wykorzystać, co udaje się im ze zmiennym powodzeniem. Jeśli jakąś sprawę uznają za własną, oddadzą się jej z wielkim zapałem i całym sercem. Wszechstronnie utalentowani. Miłość odgrywa w ich życiu dużą rolę. Gdy pragną zdobyć partnera, pełni są romantyczności i finezji, ich uczucia bywają gorące i stałe. Lubią życie towarzyskie. Miły sposób bycia, chęć niesienia pomocy i serdeczność są ich atutami w przyjaźni. Łatwowierni i ufni, często padają ofiarą naciągaczy.

TOPAZ (1 VIII ? 20 VIII)
Urodzeni w tym okresie są miłego usposobienia, życzliwi i serdeczni. Bardzo cenią elegancję i komfort w życiu, w tym ładne mieszkanie, strój itd., do czego przywiązują niemałą wagę. Lubią pochlebstwa, komplementy, mają rozległe plany i nie brak im ambicji, by to wszystko zrealizować. Często zresztą osiągają zamierzone cele, choć nie cierpią zajęć, gdzie potrzebna jest wytrwałość, pilność i koncentracja. Wadą Topazów jest zbytnia pewność siebie i porywczość. na szczęście nie chowają długo urazy. Kontakty z otoczeniem i zjednywanie ludzi ułatwiają im wrodzone talenty dyplomatyczne. Nie znoszą samotności.

JADEIT (21 VIII ? 9 IX)
Osoby spod tego znaku to zręczni dyplomaci, przebiegli w strategii życiowej, rozsądnie podchodzą do spraw uczuć i emocji. Mają o sobie wysokie mniemanie, uwielbiają przechwalać się i wyolbrzymiać sukcesy, chętnie przypisują sobie cudze zasługi. Do niepowodzeń nie przyznają się za nic na świecie. Lubią być w ciągłym ruchu, chętnie podróżują, starając się przy tym o nawiązanie korzystnych kontaktów. Uczucia nie grają u nich większej roli, lubią mieć powodzenie, ale niewiele kryje się za ich dżentelmenerią i zalotnością. Zawierają związki małżeńskie tylko z kimś o znaczącej pozycji społecznej lub materialnej.

KARNEOL (10 IX ? 29 IX)
Podopieczni tego klejnotu są pogodni, rozsądni, obdarzeni licznymi talentami, zwłaszcza wyczuciem piękna i umiłowaniem oraz znawstwem sztuki. Mają w sobie coś takiego, co nazywamy wrodzoną mądrością, a ta cecha połączona z rzadką roztropnością przysparza im wielu przyjaciół. Trudności życiowe potrafią omijać z nieprawdopodobnym wyczuciem. Komunikatywni, otwarci w stosunkach z ludźmi, cieszą się dużym uznaniem i autorytetem. To doskonali partnerzy w życiu, pracy, towarzyskich i społecznych kontaktach, we wszystkich ludzkich układach. Mają szerokie i zazwyczaj nietypowe zainteresowania. Bywają niesłowni.

LAZURYT (30 IX ? 19 X)
Są ludźmi piękna, poezji i miłości. Mają pogodne usposobienie i wiele życzliwości dla innych. Nie są szczególnie ambitni, ani żądni władzy, bogactwa materialne pociągają ich o tyle, że zapewniają życie w dostatku. Urodzeni esteci, rozmiłowani w muzyce, pięknym otoczeniu, przywiązują wagę do urody, ładnych strojów, pięknych drobiazgów i wygody. Szara codzienność im nie odpowiada, zrobią wszystko, by jej uniknąć. Przy tym wszystkim łatwo się zniechęcają, potrafią być egocentryczni i pewni siebie. Lubią narzucać innym swoje poglądy i gusty, nie znoszą sprzeciwu. Pragną być podziwiani i adorowani przez otoczenie.

OPAL (20 X ? 8 XI)
Zdecydowani, agresywni, nieustannie gotowi do walki, obdarzeni niespożytą energią. Wcielenie dynamiki w życiu, w działaniu i myśleniu. Rzadko jednak motywem ich działania jest materialny dobrobyt, pociąga ich władza, zdobycie znaczącej pozycji społecznej, zgłębienie jakiejś dziedziny wiedzy. Nie znoszą sprzeciwu i niezdecydowania. Namiętni, o wielkim temperamencie, gdy czegoś pragną, zdobędą to choćby siłą. Pewni siebie aż do przesady. Często w postępowaniu z innymi ludźmi brakuje im taktu i dyplomacji. Ciekawe, że przy tych cechach odsunięci od konkretnych spraw łatwo wpadają w depresję i rychło gasną.

AKWAMARYN (9 XI ? 28 XI)
Charaktery trudne, skomplikowane, obdarzone bogatym, zgoła tajemniczym wnętrzem. W ich naturze jest wiele cech wzajemnie wykluczających się, stąd nawet po wieloletniej znajomości można nie rozgryźć ich do końca. Oddani i wierni przyjaciele, więcej zrobią dla innych niż dla siebie. Gardzą wyrachowaniem. To ludzie wielkiego ducha, bezinteresowni, żywiołowego charakteru. Prawi i szlachetni, przy tym zdumiewająco odporni na cudze wpływy. Pozycja, jaką zajmuje ich życiowy partner, w ogóle się nie liczy, największą wagę przywiązują do uczuć. Nie są ważne dla nich sprawy materialne, wyżej cenią urok i urodę.

KORAL (29 XI ? 18 XII)
Urodzeni w tym okresie są weseli, pełni życiowej werwy, silni fizycznie i sprawni. W przyszłość patrzą śmiało i z optymizmem. Działają impulsywnie, mają skłonności do ryzyka, często decyzje podejmują bez zastanowienia. Nie przejmują się niepowodzeniami, kieruje nimi żądza wrażeń i ciekawość jutra. Lubią żyć w wirze najrozmaitszych wydarzeń, ludzi i spraw. Towarzyscy i życzliwi, szybko zawierają znajomości i równie szybko je kończą. Kochają podróże, ale nie wiążą się uczuciowo z miejscami, ani z ludźmi. Nie są zbyt pracowici. Cenią sobie wygodne życie. W kontaktach z płcią przeciwną wykazują więcej temperamentu niż sentymentów.

AMETYST (19 XII ? 7 I)
Urodzeni w tym okresie odznaczają się zdrowym rozsądkiem, energią, pracowitością i życiową mądrością. Potrafią umiejętnie oceniać znajomych i współpracowników. Szybko wyciągają wnioski z przeróżnych sytuacji życiowych. W trudnych sprawach liczą tylko na siebie. Wzbudzają powszechne zaufanie, choć w kontaktach z ludźmi są apodyktyczni i lubią rządzić za wszelką cenę. Sprawy uczuć to jakby margines w ich życiu. Dom to ich twierdza i ostoja, dlatego właśnie domowym sprawom poświęcają najwięcej uwagi. Panie spod tego znaku są raczej zimne, praktyczne, bardzo "dosłowne" i dumne, do wszystkiego podchodzą z dystansem.

MALACHIT (8 I ? 27 I)
Podopieczni tego kamienia są wyjątkowo łagodni i spokojni. Rozważni, bardzo serio podchodzą do życia. Lubią pokazać światu, na co ich stać, toteż chętnie pomnażają dobra swego domu i w ogóle dostatki. Pracowici i dokładni, lubią naukę, cenią u innych mądrość i inteligencję. Częściej słuchają innych niż sami powierzają swoje tajemnice. Lubią pokazywać się innym wyłącznie z dobrej strony. Wierni i kochający partnerzy, można polegać na nich w każdej sytuacji. Solidni i towarzyscy przyjaciele, dotrzymują obietnic, nie zawodzą w trudnych sytuacjach. Cudza nieuczciwość w każdej formie budzi w nich trwałą niechęć.

Dni feralne (28 I ? 1 II)
Ostatnie pięć dni roku Majów uchodziło za feralne. W tych dniach nie odprawiano żadnych religijnych czy świeckich uroczystości, nie zawierano umów ani transakcji handlowych. Według przyjętego obrzędu dzieci urodzone w tych dniach rodzice przynosili do świątyń, gdzie kapłani, za radą wróżbitów, dobierali im niejako opiekuńcze bóstwo i klejnot, który miał być ich symbolem. Naszym Czytelnikom, urodzonym w tych dniach, radzimy przeczytać cały horoskop i samodzielnie wybrać właściwy dla siebie klejnot. Na szczęście!


* * *
Przed podbojem Nowego Świata przez Hiszpanów zamieszkiwali dzisiejszy półwysep Jukatan, stan Tabasco w Meksyku, Belize, Gwatemalę i zachodnie rejony Hondurasu. Pozostawili po sobie zachowane do naszych czasów wspaniałe zabytki kultury materialnej ? piramidy, budowle o niewyjaśnionym dotychczas przeznaczeniu, posągi i kute w skałach płaskorzeźby. To Majowie ? twórcy nie tylko budzącej podziw architektury i sztuki, ale także systemu pomiaru czasu i najdokładniejszego kalendarza świata, bardziej zbliżonego do długości roku zwrotnikowego niż nasz kalendarz gregoriański. Majowie potrafili obliczać czas i położenie planet na tysiące lat w przeszłość i przyszłość, umieli przeliczać kalendarz księżycowy na wenusjański. Rok Majów zaczynał się 2 lutego i początkowo składał się z 18 miesięcy, z których każdy obejmował 20 dni. Z czasem wprowadzono kalendarz 365?dniowy uzupełniony o dodatkowe pięć dni. Poszczególnym miesiącom patronowały bóstwa i symbolizujące je minerały. Odczytał go w latach dwudziestych ubiegłego stulecia amerykański archeolog Steven Webster, a skomentował i dostosował do współczesnej rachuby czasu astronom profesor Charles Wakefield w 1929 roku. Chyląc czoło przed wiedzą astronomiczną Majów, zaufajmy ich astrologom. Może przy okazji dowiemy się, jaki klejnot kupić na urodziny ukochanej osobie?


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »