tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Już nie badają wody

 
Opoczyński sanepid, podobnie jak w całej Polsce, już nie bada wody w rzekach i zbiornikach wodnych. W pierwszych miesiącach tego roku weszły nowe przepisy, które na organizatora kąpieliska nakładają obowiązek zbadania czystości wody


Tegoroczne wakacyjne kąpiele w zbiornikach wodnych nie wszędzie będą bezpieczne. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniły się zapisy ustawy o prawie wodnym.
Od 1 stycznia obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo wodne, która definiuje, czym jest kąpielisko, według rygorystycznych unijnych kryteriów. Oprócz kąpielisk mogą jeszcze funkcjonować ?miejsca wykorzystywane do kąpieli?. Kąpielisko musi być miejscem zorganizowanym, posiadającym ?cywilizowaną? infrastrukturę, a więc zaplecza, sanitariaty, natryski, powinno być objęte opieką ratownika i systematycznymi badaniami jakości wody. Tymczasem sanepid nie ma już obowiązku sprawdzania w nich czystości wody. Dotychczas pracownicy opoczyńskiego sanepidu, zwłaszcza w sezonie letnim, regularnie pobierali próbki wody z popularnych na naszym terenie zbiorników zwyczajowo używanych do kąpieli: w Miedznej Murowanej, w Opocznie i w Zarzęcinie. Bywało, że wypadały niekorzystnie. Najczęstszą przyczyną niedopuszczania zbiorników wodnych do kąpieli była ponadnormatywna liczba bakterii chorobotwórczych oraz zakwit sinic. Najczęściej rezultatem był zakaz kąpieli, obowiązujący czasem nawet przez kilka tygodni, inna sprawa, że nie zawsze przestrzegany.
W tym roku już nie sanepid, tylko administrator kąpieliska decydował będzie o tym, czy wodę badać, czy też nie. A co za tym idzie ? czy wydawać pieniądze. Od tej decyzji zależeć zaś będzie to, czy dany zbiornik wodny zyska w ogóle status oficjalnego kąpieliska.
Warto wiedzieć, że skutki kąpieli w wodzie o dużej ilości bakterii chorobotwórczych są niebezpieczne dla zdrowia. Masowe pojawienie się sinic w okresie letnim w kąpieliskach jest niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Związki barwnikowo?proteinowe sinic mogą wywoływać przy kontakcie ze skórą człowieka stany zapalne, rumień, pokrzywkę i wypryski, a w razie dostania się do oczu sinice wywołują zapalenie spojówek i gałki ocznej. Nawet przypadkowe spożycie wody zanieczyszczonej tymi bakteriami może wywołać rozwolnienie lub biegunkę, ból brzucha, nudności, wymioty wzdęcia, kolkę. Wody takiej nie powinny pić też zwierzęta. W sytuacji zakwitu sinic w zbiorniku wodnym obowiązuje całkowity zakaz kąpieli. Woda zanieczyszczona dużą ilością bakterii z grupy E coli lub paciorkowcami kałowymi, może być przyczyną wielu dolegliwości. Mogą wystąpić reakcje alergiczne oraz objawy zatrucia pokarmowego.
Co w takim razie zrobić, żeby uniknąć niepożądanych następstw kąpieli? Tzeba przestrzegać kilku zasad: umyć ciało po kąpieli, a kostium uprać, uważać, żeby nie napić się wody, jeśli nie mamy pewności, że woda jest czysta nie kąpać małych dzieci, nie myć w wodzie z kąpieliska owoców, naczyń, nie prać odzieży, a przed jedzeniem ręce należy umyć w czystej wodzie, najlepiej kapać się na kąpieliskach strzeżonych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (731) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »