tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Jubileuszowo o zdrowiu

 

Dziesięć lat temu zespół nauczycielek w ZS im. Brzechwy zainicjował akcję ?Nasze zdrowie?, której celem było promowanie zdrowego stylu życia. Akcja ta skierowana była przede wszystkim do uczniów, ale również do ich rodziców.
Przez te lata dzieci i ich rodzice spotykali się z lekarzami, policjantami, strażakami, pracownikami WODR, przedstawicielami PCK, sanepidu i instruktorami harcerskimi. Uczyli się, jak udzielać pierwszej pomocy i jak dbać o zęby, dowiadywali się o celach programów ?Szkoła bez przemocy i narkotyków?, ?Dziękuję, nie palę? czy też ?Serwus, nie jestem nerwus?. Szkolna dziatwa brała udział m.in. w warsztatach z psychologiem nt. zapobiegania agresji, ale też wiele razy wyruszała na wycieczki ekologiczne i brała udział w sprzątaniu świata. A że wypoczynek jest jednym z elementów zdrowego trybu życia, to uczniowie wyjeżdżali na letnie turnusy rehabilitacyjno?wypoczynkowe.
Podsumowaniem całorocznych działań były Międzyszkolne Turnieje Wiedzy o Zdrowiu, w których udział brali uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych regionu piotrkowskiego. Każdy taki turniej wzbogacany był występami artystycznymi o tematyce zdrowotnej. Nie inaczej było i w tym roku.
Przez trzy kolejne dni, od 16 do 18 maja w szkole odbyły się imprezy o charakterze edukacyjnym, dotyczące różnych aspektów zdrowego stylu życia. Pierwszy dzień przebiegał pod hasłem ?Higiena, uroda, sport = zdrowie?. Uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli w ćwiczeniach aerobiku prowadzonych przez Katarzynę Niewadzi. Następnie wszyscy mogli poznać tajniki makijażu i pięknych fryzur. Całodzienne i wieczorowe fryzury wychodziły spod grzebienia Agnieszki Olszewskiej, a podkreślaniem zalet i maskowaniem niedostatków urody zajęła się Aleksandra Piekarska. Nie ukrywam, że za modelki z wielką przyjemnością służyły uczennice?
Drugi dzień poświęcony był zdrowemu odżywianiu się. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców przygotowali różne potrawy, dbając nie tylko o walory dietetyczne, ale i estetyczne. Ostatniego dnia, tj. 18 maja uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w pokazie bezpiecznych zachowań na jezdni, przeprowadzonym przez instruktorów WORD z Piotrkowa Tryb. I w ćwiczeniach ppoż., przeprowadzonych przez PSP w Opocznie.
Podsumowaniem imprez tematycznych był X Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu, którego dwie części (pisemna i ustna) odbyły się 19 maja, a w którym udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów placówek kształcenia specjalnego z Tomaszowa Mazowieckiego, Żarnowa i Opoczna. W przerwie, po tym, jak trzyosobowe drużyny zmagały się z częścią pisemną, krótkiego podsumowania osiągnięć turniejowych minionych dziesięciu lat dokonała dyr. Katarzyna Sobczyk, zaś uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Justyny Ratajskiej.
W tym czasie jury w składzie: Marzena Polinceusz, Izabella Rogulska, Danuta Głowa, Barbara Stępień i Beata Palińska sprawdziły prace drużyn. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna gospodarzy, tuż przed uczniami z Tomaszowa. W kategorii gimnazja równą liczbę punktów zdobyły drużyny z Tomaszowa i Żarnowa, bardzo minimalnie (1 pkt) wyprzedzając drużynę z Opoczna.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (725) z dnia 3 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »