tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Jubileusz WTZ

 
W czwartek, 27 września opoczyńskie Warsztaty Terapii Zajęciowej, prowadzone przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, świętowały jubileusz dziesięciolecia swojej działalności


Uroczyste obchody rozpoczęła msza odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, koncelebrowana przez księdza kanonika Mieczysława Głogowskiego i księdza Grzegorza Jędrzejczaka z parafii pw. św. Bartłomieja.
Po nabożeństwie uczestnicy spotkania przenieśli się do dolnej części kościoła, gdzie wchodzących witali uczestnicy i pracownicy warsztatów, rozdając im aniołki mające być symbolem przyjaźni. Jak mówiła Lidia Nowicka, kierowniczka WTZ-etu ? symbolizują ciche anioły, które podnoszą i uczestników, i pracowników warsztatów, kiedy ich skrzydła zapominają jak latać.
Licznie przybyłych na uroczystości powitały Józefa Krych oraz Lidia Nowicka. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, przedstawiciele firm i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, na co dzień współpracujących i zaprzyjaźnionych z opoczyńską placówką.
Wspólne świętowanie dziesięciolecia miało podkreślić, że minione lata były dobre i ważne. ? Za nami 10 lat przeszłości ? mówiła Lidia Nowicka. ? Przeszłość to magazyn doświadczeń, obszar, który stanowi o niepowtarzalności człowieka i naszej placówki ? dodała. Nasza przeszłość to radości i sukcesy, ale też rozterki i trudności. To wszystko nas ukształtowało, uczestników, pracowników i rodziny osób niepełnosprawnych. Dziesięć lat to dużo, a jednocześnie mało, bo mamy apetyt na kolejne lata działalności.
Wspominając początki działalności organizacji wszyscy pamiętają o trudnościach z jakimi musieli się zmierzyć. Mimo wszystko społeczność Warsztatów Terapii Zajęciowych woli jednak myśleć o sukcesach, które dzięki wspólnej pracy osiągnęli. To właśnie one stawiają nasz warsztat na wysokiej pozycji wśród organizacji świadczących usługi na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki pozyskiwanym dotacjom m.in. z Fundacji Batorego, Regionalnego Centrum Polityki Społecznej PFRON warsztaty mogą się pochwalić realizacją ponadprogramowych projektów. Trzeba podkreślić, że z wieloma projektami warsztaty wychodziły poza obręb placówki. WTZ organizowały szkolenia m.in. w Olszowcu, Drzewicy, były też szkolenia dla wolontariuszy. Uczestnicy integrowali się z wychowankami świetlicy ?Pinokio?.
Uczestnicy warsztatów odnoszą również sukcesy sportowe, właśnie dlatego hasło na Euro ?Wszyscy jesteśmy drużyną narodową?, nabrało dla nich szczególnego znaczenia. Uczestnicy warsztatów zostali powołani do Narodowej Reprezentacji Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W ubiegłym roku zdobyli brązowy medal na Światowych Letnich Igrzyskach w Atenach, a w tym roku czwarte miejsce na europejskim Turnieju Piłki Nożnej w Danii.
Niewątpliwie sukcesem jest też fakt, że zanim powstał Środowiskowy Dom Samopomocy, przez dwa lata w godzinach popołudniowych odbywały się zajęcia dla piętnastu uczestników dla których nie było miejsca w warsztacie. Mimo dużych problemów finansowych, z jakimi borykała się wówczas placówka, zajęcia bez przerwy były realizowane. Podczas spotkania mówiono, nie tylko o sukcesach, ale również o codzienności, która jest prawdziwą miarą jakości życia. Tą codzienność tworzą wspaniali uczestnicy i wyjątkowi pracownicy, którzy wspólnie tworzą niepowtarzalny i rodzinny klimat placówki.
Podsumowując minione dziesięciolecie podziękowano za ciepłe słowa, ale też za krytykę, bo sukcesy dodają skrzydeł, a przeciwności rozwijają. Zgromadzeni zostali zaproszeni do obejrzenia filmu, dokumentującego działalność warsztatów. Z okazji jubileuszu, uczestnicy i pracownicy warsztatów wystąpili w ciekawym programie artystycznym, który został nagrodzony gromkimi brawami. Widzowie bardzo żywo i spontanicznie reagowali na ich występy, a widząc takie reakcje, z pewnością można stwierdzić, że spotkanie było bardzo udane. Warto też dodać, że uczestnicy warsztatów pokazali, że drzemią w nich wielkie pokłady entuzjazmu, a na scenie czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie.
Po części artystycznej głos zabrali przybyli goście, którzy wręczając upominki życzyli jeszcze więcej sukcesów i kolejnych wspaniałych jubileuszy. Goście podkreślali, że warsztaty są szczególnym miejscem, a ich sukces tkwi we wzajemnym szacunku, zaufaniu i przyjaźni uczestników i pracowników. Jak przystało na jubileusz nie zabrakło również urodzinowego tortu i zabawy tanecznej.
Wszystkim ludziom związanym na co dzień i od święta z działalnością stowarzyszenia i WTZ życzymy oprócz zadowolenia z pracy, czerpania radości i satysfakcji z pełnionej misji.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (795) z dnia 5 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »