tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Jubileusz MDK

 
W piątek, 17 października odbyła się uroczysta gala jubileuszowa 35?lecia działalności Miejskiego Domu Kultury

Jednym z głównych punktów jubileuszowych obchodów było uroczyste odsłonięcie rzeźby patrona MDK, Tadeusza Sygietyńskiego, ustawionej przy ławeczce Tadeusza Sygietyńskiego. Do przecięcia wstęgi zaproszeni zostali dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze ? Włodzimierz Izban, wicemarszałek województwa łódzkiego ? Artur Bagieński oraz burmistrz Jan Wieruszewski. Podczas odsłonięcia rzeźby "Poleczkę" grali muzycy z Orkiestry Miejskiej. Szef "Mazowsza" wspomniał, iż opoczyński pomnik jest drugim w Polsce. Pierwszy stoi w parku przy pałacu w Karolinie, gdzie mieści się siedziba zespołu. Dyrektor mówił, że dla niego odsłonięcie rzeźby to historyczna i wzruszająca chwila. Przy okazji docenił, że w Opocznie kultywowana jest kultura ludowa. Sama rzeźba, o której już pisaliśmy na łamach naszego tygodnika, została wykonana z żeliwa szarego, metodą odtworzeniową, rdzeniowaną w masach chemoutwardzalnych i pomalowana proszkowo. Odlew figury wykonano według projektu plastyczki MDK, Lidii Stanek. Pomysłodawcą i inicjatorem postawienia figury był MDK.
Część oficjalna jubileuszowych obchodów odbyła się w sali widowiskowej. Wśród przybyłych byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek kulturalnych i oświatowych (nie tylko z terenu naszego powiatu), przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw, stowarzyszeń, klubów, fundacji, środowiska artystyczne, sołtysi, przedstawicielki KGW oraz byli i obecni pracownicy.
Jubileusz był doskonałą okazją, by przypomnieć krótką historię MDK. W jego uroczystym otwarciu w 1979 roku wzięła udział Mira Zimińska?Sygietyńska, która odsłoniła tablicę mówiącą o przyjęciu przez "Mazowsze" patronatu nad placówką. Dziesięć lat później pani Mira, ówczesny dyrektor zespołu, odsłoniła tablicę poświęconą Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Od tego czasu MDK nosi jego imię. Kilka lat temu z okazji jubileuszu 30?lecia placówki, przed frontem stanęła ławeczka im. patrona Tadeusza Sygietyńskiego.
Przez 35 lat MDK wychowywał i edukował kolejne pokolenia opocznian. Na opoczyńskiej scenie zrodziło się wiele talentów, z których możemy być dumni. Obecnie instytucja prowadzi bardzo szeroką działalność edukacyjno?kulturalną. W MDK działa wiele kół zainteresowań, które swoją ofertą docierają do różnych grup wiekowych. Placówka może się pochwalić m.in. Orkiestrą Miejska, która ma już 110 lat, a także "Tramblanka", który w tym roku będzie obchodził jubileusz 55?lecia działalności. W osiemnastu miejscowościach funkcjonują świetlice wiejskie, które prowadzą program edukacyjno?kulturalny. Placówka współpracuje z dwudziestoma pięcioma kołami gospodyń wiejskich. Pod opieką MDK funkcjonują cztery zespoły śpiewacze z instruktorem. Placówka może się pochwalić ośrodkiem wypoczynkowym i klubokawiarnią. Organizuje Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny i Ogólnopolski Przegląd Folklorystyczny Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych. MDK jest partnerem dla wielu organizacji, instytucji. Realizowany jest także mecenat i sponsoring, ale dominującą rolą w działalności MDK odgrywa folklor.
Kilka lat temu placówka zyskała nowe oblicze. Powiększyła się kubatura poprzez zadaszenie patio. Zdecydowanie poprawił się wygląd elewacji zewnętrznej budynku. W przyszłości, mamy nadzieję, placówka doczeka się tak potrzebnego remontu sali widowiskowej i wszystkich pracowni.
Jubileusz był okazją, by podziękować przedstawicielom firm, którzy bez wahania i bez jakiegokolwiek problemu włączyli się w realizację powstania rzeźby patrona opoczyńskiej placówki kulturalnej oraz nowego szyldu. Dziękując im wszystkim za ogromne wsparcie, dyrektorka wręczyła okolicznościowe statuetki.
Podczas obchodów widzowie mieli okazję wysłuchać premiery utworu, który pretenduje do miana hymnu Opoczna, autorstwa opocznianina Jacka Telusa, zatytułowanego "Opoczno nasze miasto". Płytę z tym utworem autor przekazał burmistrzowi Wieruszewskiemu, który przyznał, że jest pewien, że utwór spodoba się wszystkim mieszkańcom. Włodarz Opoczna korzystając z okazji podziękował tym, którzy przez te lata tworzyli i tworzą dobry klimat dla kultury naszego miasta. Burmistrz podkreślił, że wiele imprez organizowanych przez MDK może się odbywać dzięki wsparciu wielu lokalnych firm i mecenasów kultury. Przyznał, że to właśnie sponsorzy w dużej mierze uczestniczą w finansowaniu wielu przedsięwzięć realizowanych przez placówkę. Dziękował za ich wsparcie. Docenił również wiele inicjatyw organizowanych przez MDK, dzięki którym promowany jest nasz region nie tylko w powiecie.
Podczas obchodów uroczyście otwarto dwie wystawy. Pierwszą ? fotograficzną, zatytułowaną "35 lat minęło?", autorstwa Edwarda Zagdańskiego, przedstawiającą historyczne już zdjęcia sprzed 35 lat z momentu odsłonięcia pamiątkowej tablicy, mówiącej o nadaniu MDK imienia Tadeusza Sygietyńskiego. Drugą ? malarską zatytułowaną "Opoczno malowane zachwytem", przedstawiającą architekturę miasta, widzianą oczami uczestników pleneru malarskiego zorganizowanego w tym roku przez MDK.
Część oficjalną obchodów uświetnił znakomity koncert fortepianowy, zatytułowany "Podróż muzyczna" w wykonaniu Szymona Kowalskiego. Pianista określany jest mianem jednego z najbardziej obiecujących polskich artystów młodego pokolenia. Jego repertuar koncertowy obejmuje utwory kompozytorów od baroku do XXI wieku. W programie opoczyńskiego recitalu artysta zamieścił utwory m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, Franciszka Schuberta, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Fryderyka Chopina. Była to prawdziwa duchowa uczta, a przecież nieczęsto opocznianie mają okazję wysłuchać takiego koncertu.
Jubileusz 35?lecia był także doskonałą okazją do życzeń, okolicznościowych przemówień i wręczenia upominków, m.in. jako podziękowanie za współpracę od wszystkich szkół z terenu gminy Opoczno. Goście gratulowali działalności placówki i życzyli kolejnych tak wspaniałych jubileuszy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (902) z dnia 24 Października 2014r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »