tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Januszewiczanki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Januszewicach istniało już w latach 60., po pewnym czasie jego działalność jednak samoistnie wygasła. Reaktywacja nastąpiła w 2005 roku. I dopiero zaczęło się dziać!


Koło Gospodyń Wiejskich w Januszewicach istniało już w latach 60. Wówczas jego przewodniczącą była Marianna Baran, po której funkcję objęła Marianna Milczarczyk. Głównym motywem do działania dla januszewiczanek były prowadzone wówczas przez Marię Filipczak kursy kroju i szycia oraz gotowania i pieczenia. Gospodynie spędzały wtedy czas także na licznych potańcówkach. Po pewnym czasie, w KGW z Januszewic nastał jednak marazm i działalność koła samoistnie wygasła.
W 2005 roku, z inicjatywy sołtysa Władysława Cieślikiewicza, nastąpiła reaktywacja koła. Grupę założycielską stanowiły jedynie cztery członkinie. Przewodniczącą wybrano Rozalię Furczyńską, która tę funkcję piastuje do dziś. Gospodynie chwalą sobie podejmowane przez nią przedsięwzięcia. Sądzą, że ich przewodnicząca naprawdę zna się na rzeczy. Obok Rozalii Furczyńskiej, w skład zarządu koła wchodzą: zastępczyni Aniela Baran, pełniąca funkcję sekretarza Bernadeta Kiełtyk oraz skarbniczka Anastazja Jasińska.
Obecnie koło liczy dwanaście członkiń, z których najstarsza, Anna Kępska, ma 86 lat. ? To ona daje nam motywację do pracy. Jest naszą skarbnicą wiedzy o dawnych obyczajach i tradycjach ludowych. Jesteśmy pod wrażeniem jej doskonałej formy. Aby brać udział w naszych spotkaniach musi przemierzyć pieszo półtora kilometra ? mówi Rozalia Furczyńska.
KGW z Januszewic reprezentuje swoje środowisko na różnych imprezach organizowanych przez Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe, dodatkowo współpracuje z sołtysem. Januszewiczanki co roku promują własnoręcznie wyszywane opoczyńskie stroje podczas dożynek gminnych. Wtedy też prezentują ciężką, ale jakże piękną pracę rolnika poprzez wystawianie plonów zbóż, owoców i warzyw oraz przygotowują tradycyjne regionalne potrawy. ? Naszą specjalnością są pierogi, bomby, kapusta z grochem oraz różnego rodzaju ciasta ? mówi z dumą przewodnicząca.
Członkinie koła brały także udział w dożynkach powiatowych w Białaczowie, gdzie reprezentowały gminę własnoręcznie uwitym wieńcem ze zbóż zebranych z januszewickich pól. Nie lada przeżyciem było dla pań uczestnictwo w kieleckich targach. Miały tam okazję do promowania regionalnych potraw, które cieszyły się dużym uznaniem gości. ? Ci, którzy skosztowali naszych specjałów, byli zachwyceni. Niektórzy czegoś takiego nigdy nie jedli, a zrobione przez nasz bomby robiły prawdziwą furorę! ? wspomina Rozalia Furczyńska. Opoczyńskie jadło członkinie koła promują także podczas organizowanej corocznie Wielkanocnej Baby, gdzie doceniane są ich ciasta i pasztety.
Panie z KGW chętnie integrują się ze społecznością lokalną. Podczas festynu rodzinnego, odbywającego się w Szkole Podstawowej w Januszewicach, przygotowały występ dla dzieci. Na wsi są również inicjatorkami Dnia Kobiet, Święta Pieczonego Ziemniaka, andrzejek, ostatków oraz spotkań integracyjnych z członkiniami innych kół.
Gospodynie z Januszewic są bardzo pobożne. Stało się już tradycją, że biorą udział w kościelnych dożynkach organizowanych przez parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Co roku wiją wieniec dożynkowy, uczestniczą w procesji, a od trzech lat, w Niedzielę Palmową, idą w korowodzie z własnoręcznie wykonanymi palmami wielkanocnymi. W swoim stałym miejscu spotkań, którym jest niewielki pokoik mieszczący się przy Szkole Podstawowej w Januszewicach, organizują corocznie w październiku modlitwę wieńcową. ? Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci i młodzież do wspólnej modlitwy. Każdego roku liczba uczestników się zwiększa. Gromadzą się z nami także starsi mieszkańcy naszej wioski, którzy mają trudności z dotarciem do kościoła ? opowiada przewodnicząca. Gospodynie chętnie razem pielgrzymują oraz biorą udział w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym.
Członkinie spotykają się w każdą środę. Podczas spotkań wymieniają się przepisami kulinarnymi, zajmują się twórczością ludową, opracowują plany dalszych działań oraz organizują imprezy i przedsięwzięcia. Wśród gospodyń z Januszewic wiele jest takich, które mogą poszczycić się różnymi pasjami i uzdolnieniami. Jedne wyjątkowo frędzlują chustki, drugie pięknie wszywają, trzecie ładnie śpiewają, a jeszcze inne robią kwiaty z bibuły. Za szczególnie utalentowaną uznawana jest Genowefa Dziubelska, która jest uzdolniona muzycznie. ? Nie dość, że pięknie śpiewa, to jeszcze układa przyśpiewki na różne okazje ? chwali znajomą z koła Rozalia Furczyńska.
Gospodynie z Januszewic chętnie podróżują. Z zaoszczędzonych środków wybrały się na wycieczkę do Łagiewnik i Krakowa. Oczywiście, w imię solidarności z ziemią opoczyńską, członkinie koła pojechały w strojach regionalnych. ? Gdy paradowałyśmy w ludowych kieckach po Wawelu, wzbudziłyśmy ogromne zainteresowanie wśród przechodniów i uczestników innych wycieczek ? wspomina przewodnicząca. Poza tym, do tej pory januszewiczanki były także w Niepokalanowie, gdzie miały okazję obejrzeć misterium Męki Pańskiej.
Czego sobie życzą członkinie KGW z Januszewic? Przede wszystkim tego, by praca w ich kole została zauważana i doceniana przez innych, głównie przez młodzież. Gospodynie przez swą działalność chcą pokazać innym, że życie na wsi wcale nie jest takie nudne, jak wielu mogłoby się wydawać. Pragną również udowodnić, że mieszkając w tak maleńkiej miejscowości jak Januszewice, można coś sobą reprezentować, a poprzez swoje działania pokazać umiłowanie do pracy i tradycji regionu. ? Naszym największym marzeniem jest pozyskanie nowych członkiń. Wiemy, że bez pracy nie ma kołaczy, dlatego planujemy podjąć jeszcze efektywniejsze działania, by gospodynie same chętnie do nas dołączały. Marzymy również o większym lokalu, w którym mogłybyśmy pracować ze zdwojoną siłą ? podsumowała przewodnicząca.
Reprezentacja KGW w Januszewicach na dożynkach w WygnanowiePierwszy skład KGW po reaktywacji. Pomysłodawca był, sołtys Władysław Cieślikiewicz


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (805) z dnia 14 Grudnia 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »