tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla

 

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?
Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla są:
* niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi,
* niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności (pęknięcia, wykruszenia), braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych lub własnych przeróbek.

Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych i okien!
Może to doprowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.
Prawo budowlane zobowiązuje do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) co najmniej raz w roku oraz co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2. Dodatkowo w myśl przepisów przeciwpożarowych w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
1) palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku,
2) palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku,
3) palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Może to wynikać z braku dopływu zewnętrznego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu (lub innych paliw). Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach w których okna są szczelne lub uszczelnione na zimę.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym, bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku, blokującym dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
W celu uniknięcia zaczadzenia należy: * nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej
* użytkować jedynie sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, tylko zgodnie z instrukcją producenta
* stosować urządzenia posiadające stosowne certyfikaty
* w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji
* systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,
* często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników dymu i gazu.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy * zapewnić dopływ świeżego powietrza w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie * wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce * wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP) * jak najszybciej podać tlen jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta - usta oraz masaż serca.
st. kpt. Mariusz Jędrasik - zastępca naczelnika wydziału operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (652) z dnia 15 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »