tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Jak sardynki w puszce

 
Chcą pomagać potrzebującym, a rzuca im się kłody pod nogi. Opoczyńscy dawcy mają utrudniony dostęp do oddawania krwiW takich warunkach krwiodawcy czekają na oddanie krwi


Jeszcze kilka lat temu Punkt Pobierania Krwi był czynny trzy razy w tygodniu ? w poniedziałki, czwartki i piątki. Ta sytuacja zmieniła się po decyzji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które postanowiło, że placówka będzie otwarta tylko w poniedziałki do południa.
I od tego momentu zaczęły się kolejki na schodach. Kiedy do punktu przy szpitalu przychodzi jednocześnie kilkanaście, ba nawet kilkadziesiąt osób, niewielkie pomieszczenia momentalnie się blokują. Krwiodawcy stoją ściśnięci jak sardynki w puszce, robi się zamieszanie i nerwowa atmosfera, nie mówiąc już o duchocie.
We wrześniu ub.r., po wielu prośbach, apelach i zabiegach dyrekcja RCKiK zgodziła się, by punkt był czynny nie tylko w poniedziałki. Został otwarty dodatkowo w każdą trzecią sobotę miesiąca w godzinach 9.00?12.00. Ta decyzja nie była szczytem marzeń krwiodawców, bo weekendowy termin pasował niewielu osobom. Z powodu niskiej frekwencji sobotę wykreślono z grafika.
Żeby wesprzeć bank krwi, osoby z naszego powiatu muszą się teraz zgłaszać tylko i wyłącznie w poniedziałki od 8.00 do 12.00. I to najlepiej rano, bo później mogą nie zdążyć oddać drogocennego płynu. O godz. 12.00 przyjeżdża samochód po krew, dlatego akcja powinna być zakończona co najmniej pół godziny wcześniej. Wiele osób odchodzi więc z kwitkiem, tak jak to było w miniony poniedziałek, 6 lutego. Zarejestrowano 36 chętnych, krew pobrano od 27, a kolejnych dziesięć straciło czas.
Nic dziwnego, że mocno niezadowoleni krwiodawcy buntują się na zaistniałą sytuację. Za naszym pośrednictwem po raz kolejny chcą zaapelować do RCKiK o otwarcie opoczyńskiego punktu przynajmniej dwa dni w tygodniu. Taka decyzja przyniosłaby same korzyści. Przede wszystkim w Opocznie pozyskiwano by więcej krwi ? z korzyścią dla chorych i czekających na najcenniejszy lek.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (761) z dnia 10 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »