tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Jak piją Polacy?

 
Czy pijemy dużo alkoholu, czy dalej aktualny jest stereotyp Polaka nadużywającego napojów z procentami? W jakich okolicznościach najczęściej sięgamy po alkohol? Na te pytania odpowiada raport TNS Polska ?Spożycie alkoholu w Polsce w 2012 roku? dla Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy


Raport udziela odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące spożywania alkoholu przez Polaków. Wyniki pokazują m.in. to, że co szósty Polak w ogóle nie pije alkoholu, a odsetek abstynentów rośnie wraz z wiekiem. Tradycyjnie wśród konsumentów napojów alkoholowych jest więcej mężczyzn niż kobiet. Spożycie alkoholu w Polsce na mieszkańca jest niższe niż średnia dla Unii Europejskiej.
Z badań wynika także, że najchętniej spożywamy alkohol we własnym domu (67%) oraz u przyjaciół, znajomych (24%), głównie dla relaksu lub ze względu na szczególne okazje. W strukturze spożycia dominuje piwo (87,6%), na drugim miejscu są mocne alkohole (7%), dalej wino (5,3%). Na poziom spożycia niewielki wpływ ma wielkość miejsca zamieszkania (wieś, miasto). Alkohol dla współczesnych Polaków jest przede wszystkim dodatkiem do dobrej zabawy i spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół.
Na szczególną uwagę zasługują różnice w spożyciu alkoholu związane z płcią konsumenta. Kobiety preferują wino ? piją go więcej niż mężczyźni ? oraz drinki. Mężczyźni piją przede wszystkim piwo i mocne alkohole. To specyfika ostatnich lat, spożycie piwa i wina w Polsce wzrosło o połowę w ciągu ostatniej dekady. Także styl konsumpcji jest zróżnicowany: mężczyźni częściej piją dla odstresowania, bez szczególnej okazji, kobiety zazwyczaj piją dla towarzystwa ze znajomymi lub partnerem.
Co ważne, zdecydowana większość Polaków (99% kobiet, 86% mężczyzn) sięga po alkohol z umiarem, tzn. nie przekracza norm picia o niskim ryzyku wyznaczonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wbrew stereotypom, alkoholu nie piją przede wszystkim gorzej wykształceni Polacy. Wśród osób lepiej wykształconych jest więcej pijących niż wśród osób z wykształceniem średnim, zawodowym czy podstawowym. Odsetek osób spożywających alkohol ze względu na wykształcenie: 70% ? podstawowe, 81% ? zasadnicze zawodowe, 84% średnie, 90% wyższe.
Wyniki badania prowadzonego przez cały 2012 rok pokazują zmiany w modelu spożycia alkoholu w Polsce i burzą stereotypowe myślenie o stosunku Polaków do alkoholu. Jak się okazuje, abstynenci nie są wcale wyjątkami w naszym kraju, w strukturze spożycia znacząco dominuje piwo, a odsetek konsumentów spada wraz z wiekiem. Najważniejsze jest jednak to, że większość konsumentów spożywa alkohol, w tym mocne trunki, z umiarem i odpowiedzialnie.
Badaniem ?Spożycie alkoholu w Polsce w 2012 roku? zostali objęci Polacy w wieku 18 lat i więcej. Zbieranie danych odbywało się poprzez wywiady telefoniczne. Podczas gromadzenia informacji zastosowano metodę szacowania spożycia. Polegała ona na zadawaniu pytań rozmówcy o spożycie alkoholu w ciągu ostatnich 7 dni. Pozwało to na trafniejsze oszacowanie skali przeciętnego spożycia alkoholu niż pytania o ?ostatnią okazję? (która mogła być daleka od standardowej, przeciętnej) lub pytania respondentów o średnie/przeciętne spożycie alkoholu ? takie oszacowanie sprawiało wielu rozmówcom problem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (852) z dnia 8 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »