Jak używamy naszego rozumu w myśleniu o polityce i jak różnimy się w tym od wytrawnych polityków
Rozumienie życia publicznego przez polityków odbiega od tego, jak je rozumuje reszta ludzi. Przeważnie myślenie polityków jest bardziej skomplikowane niż laików. Oto co psychologom udało się do tej pory ustalić na temat różnic między złożonym i uproszczonym myśleniem politycznym.
Myślący polityk
Jednym z podstawowych wskaźników dojrzałości rozumowania politycznego jest ujmowanie aktualnych sytuacji w kategoriach dynamicznych. W niedojrzałych formach rozumienia zjawiska przedstawiane są jako statyczne.
Na przykład, gdy laik widzi zmianę w zachowaniu jakiegoś polityka, przeważnie dochodzi do wniosku, że on tak tylko udaje. Zmiana jest rozumiana jako ułuda, a prawdziwy stan rzeczy nadal pozostaje niezmieniony, jest statyczny. Jeśli premier rządu w przeszłości świetnie radził sobie ze swoimi konkurentami i potrafił ich ?wykiwać?, to nadal ?każdego potrafi wykiwać?. Partia, która do tej pory zyskiwała poparcie społeczne dzięki skandalom (np. paleniem marihuany w parlamencie lub blokowaniem mównicy), zawsze będzie hucpiarska.
Zawodowi politycy rozumują w sposób uwzględniający zmianę. Część z nich żywi przekonanie, że: Jeśli obserwujemy jakieś zjawisko, to najprawdopodobniej w przyszłości będzie się ono nasilać. Jeśli jakiś polityk zaczął grać nieuczciwie, to ten proces będzie postępować. Jeśli rozpoczął się kryzys ekonomiczny, to w przyszłości najprawdopodobniej się on pogłębi.
Najbardziej złożony sposób rozumowania traktuje zmianę jako podstawową cechę życia politycznego. To co obserwujemy obecnie jest stanem przejściowym. A zmiana tego stanu rzeczy zależy od? i tu wytrawni politycy stosują swoją wiedzę na temat mechanizmów obserwowanych zjawisk. Na przykład, jeśli wiemy, że konflikt między dwiema partiami spowodowany jest przede wszystkim walką o wyborców, to możemy przewidzieć, w jakich sytuacjach ten konflikt będzie eskalować, a pod jakimi warunkami będzie łagodniejszy lub zniknie. Jeśli rozumiemy jakie czynniki decydują o pojawieniu się kryzysu ekonomicznego, możemy celnie przewidzieć kiedy będzie się on nasilać, a kiedy będzie się kończyć.
W tym najbardziej złożonym sposobie myślenia dominuje przekonanie, że postawy polityków, relacje między nimi, dominacja określonych partii politycznych jest tylko stanem chwilowym i należy się liczyć z jego ciągłą fluktuacją. Zmiany można przewidzieć i kierować nimi, ale pod warunkiem, że znamy mechanizmy rządzące motywacją poszczególnych ludzi, stosunkami społecznymi, zmianami ekonomicznymi itp.
Kto wywołał wojnę?
O złożoności myślenia świadczy także stopień depersonalizacji obserwowanych zjawisk politycznych. Jak wytrawny polityk odpowiedziałby na pytanie: ?Dlaczego USA rozpoczęły drugą inwazję na Irak??
Odwołałby się on przede wszystkim do społecznych lub ekonomicznych mechanizmów. ? Wojna w Zatoce miała szereg, przyczyn jedną z nich było zagrożenie interesów USA na Bliskim Wschodzie, cena ropy naftowej i zagrożenie Izraela. Laik na to samo pytanie, odpowiedziałby, akcentując personalne relacje między poszczególnymi politykami ? Bush chciał się zemścić za niepowodzenia swojego ojca w pierwszej wojnie w Zatoce. Saddam za bardzo podskakiwał i chcieli mu utrzeć nosa.
O obecny kryzys można obwiniać chciwość managerów wielkich banków, (przede wszystkim Lehman Brothers) lub patologię systemową, w której krótkotrwały zysk staje się ważniejszy niż długofalowa strata.
|