tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Jak ludzie myślą

 
? Tato kto jest mądrzejszy Bóg czy Zorro? ? Zapytała mnie ostatnio córka. I od razu sama sobie odpowiedziała: Zorro jest mądrzejszy, bo ma maskę, a Bóg jest najmądrzejszy

Specyficzny to sposób rozumowania. Charakterystyczny dla małych dzieci. Nielogiczność wywodu, która nas rozśmiesza dla dziecka jest czymś całkiem zwyczajnym. Ba! Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego dorosłych to rozśmiesza (moja córka, gdy zobaczyła, że wszyscy się jej przypatrują i usłyszała śmiech, schowała się pod stół).
Psychologowie chętnie słuchają wypowiedzi dzieci, aby móc wywnioskować, jak dzieci rozumują. Dzięki temu jesteśmy w stanie odkryć, czym różni się myślenie dojrzałe od niedojrzałego. Dzisiaj dobrze już wiemy, na czym polegają te różnice.
Dojrzałe myślenie objawia się tym, że potrafimy ubrać nasze myśli w słowa. Dzieci nie zawsze to potrafią. Np. jeśli zapytamy dziecko: Co to jest paznokieć?, pokaże nam co to jest, ale nie potrafi go opisać słowami. Dojrzałe myślenie objawia się tym, że potrafimy składnie się wypowiadać.
Jeśli myślimy w sposób dojrzały, to szukamy mechanizmów obserwowanych zjawisk, nie poprzestajemy jedynie na ich nazywaniu. Na przykład możemy poprosić dziecko, żeby odpowiedziało nam dlaczego przedmioty spadają na ziemię. Powie nam, że są ciężkie. Tego typu wyjaśnienie polega jedynie na nazwaniu pewnej cechy przedmiotu, a nie na wyjaśnieniu (a więc rozumieniu) samego zjawiska spadania.
Jeśli myślimy w sposób dojrzały, to jesteśmy skłonni widzieć świat w ruchu. Jeśli myślimy w sposób mniej złożony, rzeczywistość wydaje się nam niezmienna i statyczna. Na przykład możemy myśleć: wszystko jest teraz lepiej niż było dawniej. To statyczny obraz świata: dawniej było gorzej, teraz jest lepiej. W takim obrazie świata nie uwzględniamy zachodzących bez przerwy zmian.
W dojrzałym myśleniu bierzemy pod uwagę jednocześnie kilka informacji. Dzieci nie potrafią tak myśleć. Dziecko myśli na przykład, że ktoś jest albo dobry, albo zły. W jego przekonaniu jeśli ktoś jest "zły", to nigdy nie robi dobrze, a ktoś, kto jest "dobry" nigdy nie robi nic złego. Jedno wyklucza drugie. Gdy myślimy w ten sposób, to inni ludzie razem z całą swoją złożonością wewnętrzną i różnorodnością posiadanych cech zostają zredukowani do jednej, niezmiennej, statycznej właściwości,? np. dobroci. Często takie uproszczone myślenie pojawia się wtedy, gdy wypowiadamy poglądy na temat ważnych kwestii, np. odnośnie kary śmierci, aborcji czy eutanazji. Zwykle jesteśmy przekonani, że nasz pogląd zawiera same zalety, zaś pogląd przeciwny same wady.
"Jeśli myślimy w sposób dojrzały, to potrafimy zauważyć sprzeczności w naszych poglądach. To bardzo ciekawe ustalenie psychologów! Na co dzień staramy się, aby nasze myślenie było jak najbardziej logiczne i racjonalne. Sprzeczności w naszych myślach wywołują uczucie dyskomfortu. Dlatego próbujemy ignorować informacje, które mogłyby nie pasować do naszych poglądów. W efekcie nasze poglądy wydają się nam bardzo rozsądne, spójne i logiczne, ale są także zbytnio uproszczone.
Dojrzałe myślenie objawia się szukaniem przyczyn ludzkich postępków, a nie jedynie skupianiu się na tym co drugi człowiek zrobił. Gdy myślimy w ten sposób, to zdajemy sobie sprawę, że złe postępki ludzi mogą wynikać z dobrych intencji (i na odwrót).
Psychologowie odkryli także, że dojrzałe myślenie pojawia się, gdy jesteśmy zrelaksowani, gdy się nie spieszymy, gdy mamy dużo wiedzy na dany temat i gdy naprawdę zależy nam, aby pewne zjawiska zrozumieć.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (856) z dnia 6 Grudnia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »