tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Jak dobrze mieć sąsiada...

 
Święto po sąsiedzku

Na pytanie o najważniejsze okolicznościowe obchody w najbliższych dwóch tygodniach większość z nas jednym tchem wymieni Dzień Matki i Dzień Dziecka. Natomiast niewiele osób wie, że na przełomie maja i czerwca mamy jeszcze jedno, zacieśniające więzy międzyludzkie, święto ? Europejski Dzień Sąsiada. Święto każdego z nas, bo przecież każdy ma jakiegoś sąsiada.
Żyjemy dziś w coraz większej izolacji. Dzięki komputerom z dostępem do internetu łatwiej nam komunikować się z ludźmi na drugiej części kuli ziemskiej niż z tymi, którzy są najbliżej nas. Nawiązanie kontaktów czy chociażby powiedzenie dzień dobry przy spotkaniu na schodach lub w windzie coraz częściej jest dla nas bardziej stresujące niż rozmowa przez internet, nawet w obcym języku. Prawie połowa mieszkańców największych polskich miast nie zna swoich sąsiadów. W Polsce nie ma zwyczaju, żeby ludzie obcy się pozdrawiali. W innych kulturach ludzie pozdrawiają się tylko po to, żeby okazać sobie pozytywne nastawienie.
Z badań socjologicznych wynika, że nie utrzymujemy już tak bliskich relacji sąsiedzkich, jak przed laty, kiedy można było zostawić u sąsiada klucze czy pupila pod opieką. Dziś wiele się nie zmieniło chociaż wszyscy już posiadają telefony komórkowe, nadal wyjeżdżając, zapominamy zamknąć okna lub gnębi nas niepokój czy na pewno wyłączyliśmy żelazko w pokoju. W takich sytuacjach interwencja sąsiada wydaje się być nieocenioną pomocą? Dobry sąsiad to skarb, tego nie trzeba udowadniać. Wszak już prawie pół wieku temu powstała skomponowana przez Andrzeja Kurylewicza do słów Agnieszki Osieckiej piosenka, w której Alibabki zapewniały:

Jak dobrze mieć sąsiada,
Jak dobrze mieć sąsiada,
On wiosną się uśmiechnie,
Jesienią zagada,
A zimą ci pomoże
Przy węglu i przy koksie
I sama nie wiesz, kiedy
Ułoży wam rok się.

A znamienity fraszkopis, Jan Izydor Sztaudynger przed laty ręczył, że:
Nie da ci ojciec, nie da się matka
tego, co może dać ci sąsiadka.
Discopolowy zespół Cliver w piosence "Sąsiadka" uzupełnił tę fraszkę o wersy:

Nie da Ci tego żona, nie da kufelek piwka
Co może dać Ci dzisiaj sąsiadka z naprzeciwka.

Nie należy więc dziwić się, że idea Dnia Sąsiada trafiła w naszym kraju na podatny grunt. A narodziła się ona we Francji w 1999 roku i szybko przedostała się do innych państw. Organizatorzy święta zachęcają mieszkańców do wspólnych imprez, festynów i konkursów, aby lepiej się poznać, spokojnie porozmawiać, tworzyć więzi, ale i otwierać się na innych. Z roku na rok liczba uczestników wzrasta. Już w 2002 wynosiła ? 2,1 miliona ludzi we Francji, a w 2005 już 4,5 miliona ludzi z 450 miast w 16 krajach. W 2008 roku w obchodach uczestniczyło już 8 mln ludzi z ponad 800 miast i organizacji całej Europy. Obecnie jest to największe święto społeczności lokalnych w Europie, objęte patronatem Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i wspierane przez Komitet Regionów. Dzień jest obchodzony w ponad 30 krajach europejskich, a także na innych kontynentach (np. w Togo, Japonii, Kanadzie i Australii). Od pięciu lat w obchodach uczestniczy również kilkanaście miast z Polski, m.in.: Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław.
Tradycyjnie Europejski Dzień Sąsiada obchodzony jest w ostatni wtorek maja. Nie jest to jednak rygorystycznie przestrzegana data. Każde miasto, dzielnica czy wspólnota mieszkaniowa sama decyduje o terminie i imprezach organizowanych w ramach Dnia Sąsiada. W internecie aż roi się od zaproszeń na imprezy organizowane w wielu miastach i osiedlach. Wszędzie organizatorzy mają nadzieję, że wspólne świętowanie Europejskiego Dnia Sąsiada to początek autentycznych i trwałych więzi i otwartości na innych. Jak dotychczas nie znaleźliśmy tam imprez organizowanych na naszym terenie. Jak dotychczas?
W ramach święta każdy może spotkać się z najbliższymi sąsiadami z ulicy, bloku czy nawet klatki schodowej, poznać ludzi, których codziennie widujemy, gdy wychodzą do pracy lub z niej wracają, gdy robią zakupy w lokalnym sklepie. Nie potrzeba wielkich nakładów. Mieszkanie, korytarz, podwórko lub dziedziniec ? każde z tych miejsc może być wręcz idealne do zorganizowania Dnia Sąsiada. Nie musi to być ogromne przyjęcie czy festyn, wystarczy krótkie spotkanie przy kawie, grill albo po prostu zwyczajny uśmiech i krótka chwila rozmowy z kimś, kto mieszka za ścianą.

Przypomniał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (880) z dnia 23 Maja 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »