tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

  Jak co roku w Boże Ciało?

 

?nie padało, choć w dni poprzedzające święto polewało z nieba rzęsiście. Najstarsi mieszkańcy Poświętnego nie przypominają sobie jednak, by świąteczną procesję zmoczyła, albo ? nie daj Boże ? uniemożliwiła ulewa. Owszem, bywało, że po procesji padało i grzmiało, ale w samo misterium pogoda nigdy nie przeszkodziła.
Święto Bożego Ciała wywodzone jest od objawienia, jakiego w 1246 roku doznała św. Julianna, mniszka z Liege we Francji, opatka tamtejszego klasztoru. Według tegoż objawienia Chrystus wyjawił mniszce, przyszłej świętej, chęć wyjścia ze świątyni i pójścia do ludu, w jego codziennym życiu. Święto na początku miało lokalny charakter. W drugiej połowie XIII wieku bożociałowa procesja pojawiła się na ulicach niemieckiej Kolonii. Papież Urban IV, między 1261 a 1264 rokiem, rozciągnął święto na cały kościół.
W Polsce pierwszą procesję Bożego Ciała poprowadził biskup Nanker, w Krakowie w 1324 roku. Potem ośrodkiem kultu stał się Poznań i tamtejsza świątynia pod wezwaniem właśnie Bożego Ciała.
Z emigrantami z krajów katolickich, głównie z Włoch, Irlandii a także z ziem polskich święto trafiło też do Nowego Świata. W USA, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu częste są trzydniowe obchody Bożego Ciała. Bywa, że w procesjach niesione są figury świętych przywiezione ze starego kraju. Potem odbywa się zwykle piknik i festyn integracyjny miejscowej społeczności parafialnej, co odróżnia tamto Boże Ciało od naszego misterium. Ale procesja i ołtarze są te same, choć nie takie same.
W poszczególnych parafiach budowanie ołtarzy ma niezmienne od setek lat tradycje. Te same są miejsca gdzie stają ołtarze. Muszą być szczególne powody, by zostały zmienione, jak kilka lat temu w Inowłodzu, gdy procesja nie mogła przejść przez remontowany właśnie most. Ale po remoncie wszystko wróciło do starych norm. Ołtarze, choć najważniejsze elementy mają wspólne, różnią się między sobą przybierając cechy charakterystyczne dla grupy, która ołtarz buduje i miejsca, w którym tenże powstaje. Na wszelkie zmiany musi być przyzwolenie parafialnej społeczności. W 2003 roku na terenie parafii spalskiej pojawił się ołtarz nawiązujący do spalskich, myśliwskich tradycji. Wystrój ołtarza, łącznie z kwiatami i rogowymi świecznikami został skopiowany z przedwojennego zdjęcia. Swoistą kopię wykonał miłośnik spalskich tradycji, właściciel restauracji ?Pod Żubrem?, z pomocą rodziny i pracowników. Co roku na ołtarz trafia nowy element odróżniający nową konstrukcję od ubiegłorocznej. W poprzednich latach bywał to m. in. sokół z brązu, istotny fragment groty św. Huberta, ofiarowanej w 1935 roku prezydentowi Mościckiemu przez polskich leśników, spreparowany orzeł, wieńce jeleni z prezydenckich i carskich spalskich kolekcji, replika spalskiej odznaki myśliwskiej itp.
Oprócz tego, że myśliwski ołtarz jest elementem liturgii Bożego Ciała, stanowi również w tym świątecznym dniu turystyczną ciekawostkę. Przed procesją przychodzą go oglądać przebywający w Spale turyści i wczasowicze. Robią sobie przy nim pamiątkowe fotografie.
Ołtarze zawsze są cztery, dla uczczenia czterech ewangelistów. Po wyjściu ze świątyni, od jednego do drugiego podąża procesja prowadzona przez księdza, najczęściej proboszcza parafii, niosącego pod baldachimem monstrancję z najświętszym sakramentem. Poszczególne drążki baldachimu przypadały najważniejszym parafianom. Przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie podążają ubrane na biało, w stroje z pierwszej komunii dziewczęta, sypiące na drogę kwiaty.
Przejawy wieloletnich tradycji związanych ze świętem Bożego Ciała, a właściwie ? świętem ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Łatwo znaleźć także w parafii w Poświętnem. Starą metrykę ma np. ołtarz strażacki. Od 41 lat w orszaku kapłana pod baldachimem, niosącego monstrancję z Najświętszym Sakramentem, podąża parafialna orkiestra ?Bazylikon?, pod batutą kapelmistrza Bogusława Małachowskiego. Do orkiestry zapisanych jest ok. 60 instrumentalistów. Gra zwykle ok. 50. Tak było i w tym roku. Na generalnej próbie przed mszą i procesją odmeldowało się 45 muzyków. W orszaku dziewcząt poprzedzających księdza i sypiących płatki kwiatów, pojawiają się dziewczynki ubrane nie w biały, ale barwny, ludowy strój rawsko?opoczyński. W tym roku również były takie uczestniczki procesji.

Ołtarz strażacki


MMak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (729) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »