Ponad 80 studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęło kolejny rok akademicki.
W piątek, 16 października Uniwersytet Trzeciego Wieku oficjalnie rozpoczął nowy rok akademicki. Słuchacze UTW odebrali indeksy i złożyli uroczyste ślubowanie. Wysłuchali również pierwszego wykładu, który zainaugurował zajęcia uniwersytetu.
Inauguracja roku akademickiego, zorganizowana w sali kawiarnianej MDK, zgromadziła blisko 80-osobową grupę słuchaczy oraz grono gości - przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, dyrektorów placówek kulturalnych i przedstawicieli parlamentarzystów. Wzięli w niej udział również ks. dziekan Jan Wojtan, prezes tomaszowskiego UTW, Krystyna Wilk i dyrektorka MOK w Tomaszowie Mazowieckim, Ewa Biazik.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku jest najlepszym dowodem na to, że aktywność w życiu wcale nie kończy się na wraz z przejściem na emeryturę - mówiła witając przybyłych Bogumiła Mazur, prezes stowarzyszenia UTW. - Warsztaty i wykłady, organizowane przez uniwersytet, stwarzają okazję nie tylko do pogłębiania lub zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych kontaktów towarzyskich i przyjaźni - dodała. Następnie przypomniała pierwszy okres działalności uniwersytetu i nakreśliła plany na najbliższy rok.
Nowy rok akademicki zainaugurował wykład dr. Jana Łuczkowskiego, wykładowcy WSHE, dotyczący historii uniwersytetów trzeciego wieku. I choć niektórzy narzekali, że wykład trwał zbyt długo, to jego temat idealnie wpisał się w charakter uroczystości. Dr Łuczkowski nie ograniczył się bowiem jedynie do przedstawienia historii uniwersytetów dla ludzi starszych, ale przede wszystkim ukazał ich ogromne znaczenie, między innymi przytaczając opinie studentów podobnych placówek z całego kraju.
Studenci UTW w obecności zgromadzonych gości złożyli uroczyste ślubowanie - zobowiązali się do wytrwałego wzbogacania wiedzy, rozwijania aktywności intelektualnej i fizycznej, dociekania prawdy i przestrzegania zasad etyki i tolerancji. Obiecali również dbać o godność i honor słuchacza uniwersytetu oraz przyczyniać się do pomnażania jego dorobku. Aby tradycji stało się zadość, zgromadzeni wysłuchali „Gaudeamus igitur”. Utwór uznawany powszechnie za hymn studencki przy akompaniamencie Kamili Biniek wykonał chór „Zorza”. Następnie wszyscy słuchacze, a wśród nich także prezes UTW, Bogumiła Mazur oraz jego inicjatorka, Bożena Świątek-Mazur, odebrali z rąk burmistrza indeksy oraz znaczki okolicznościowe w formie tarcz z logo uniwersytetu.
Na salę wniesiono ogromny tort w formie otwartej księgi, udekorowany racami świetlnymi. Za pomyślność pierwszego oficjalnego roku działalności uniwersytetu studenci wznieśli toast tradycyjną lampką szampana.
Opoczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już za sobą pierwszy, próbny semestr działalności. Powstał on z inicjatywy Bożeny Świątek-Mazur i w pierwszym okresie działał przy prowadzonej przez nią Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. W listopadzie ubiegłego roku powołano radę programową, która określiła wstępne założenia działalności uniwersytetu. Pierwsze zajęcia ruszyły w lutym - na wykłady i warsztaty - językowe, informatyczne, rekreacyjne i plastyczne, organizowane początkowo w ZSS nr 2, przychodziło systematycznie ponad 50 osób. Ich ogromne zaangażowanie pozwoliło na rozwinięcie działalności. W czerwcu założono Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Opocznie”. Przyjęto jego statut i wybrano zarząd stowarzyszenia - jego prezesem została Bogumiła Mazur, w zarządzie zasiedli również: Irena Kwiecień, Krystyna Pawlik, Antonina Jurowska, Teresa Sosińska, Wanda Zięba i Barbara Rogowska. Komisji rewizyjnej stowarzyszenia przewodniczy Bożena Świątek-Mazur. Stowarzyszenie spełniło już wszelkie wymagania formalne i oczekuje na decyzję o wpisie do KRS. Rejestracja umożliwi pozyskiwanie środków zewnętrznych na rzecz uniwersytetu.
W ubiegłym roku na zajęcia uniwersytetu uczęszczało systematycznie około 50 osób. Na chwilę obecną na nowy rok akademicki zapisało się już blisko 90 osób i wciąż przychodzą nowi chętni. Największą popularnością cieszą się zajęcia z informatyki, na które zapisało się 60 osób. Ze względu na dużą liczbę chętnych zajęcia organizowane w ZSS nr 2 będą się odbywać aż w trzech grupach. Tańca towarzyskiego będą się uczyć 33 osoby, a języka angielskiego 20. Nie brakuje również chętnych na fitness (19) i nordic walking (20) - dodajmy, że do spacerów z kijkami mogą przyłączyć się również osoby spoza uniwersytetu. Bardzo możliwe, że wkrótce ruszą nowe sekcje, wszystko zależy od oczekiwań i zainteresowań słuchaczy. W najbliższym okresie prawdopodobnie powstaną sekcje wokalna i kabaretowa. Zajęcia poszczególnych sekcji odbywać się będą co tydzień, raz w tygodniu odbywać się też mają wieczorki taneczne dla seniorów. Uniwersytet organizuje również spotkania integracyjne, wycieczki i wyjazdy do teatru. Raz w miesiącu słuchacze spotykać się będą na wykładach z różnych dziedzin. Pierwszy z nich odbędzie się 3 listopada, o miejscach pamięci narodowej w Opocznie i okolicach opowie słuchaczom Lidia Świątek.
Przypomnijmy, że cały czas można dołączyć do grupy słuchaczy. Wystarczy pobrać formularz i złożyć wypełnioną deklarację w siedzibie UTW, mieszczącej się w pokoju nr 39 Miejskiego Domu Kultury. Zarząd stowarzyszenia pełni tu cykliczne dyżury: w poniedziałki, wtorki i czwartki od godz. 10.00 do 13.00, a w środy i piątki od 14.00 do 17.00. |