Drzewica

Inauguracja w silnej stawce

Kajakarstwo górskie

W walce z żywiołem dwójka kanadyjka Wojciech Klata?Krzysztof Zych. To dla niej debiut w juniorach

W miniony weekend kajakarze górscy Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica zainaugurowali sezon 2013, biorąc udział w Krakowskich Slalomach. Regaty zostały rozegrane na przebudowanym i bardzo trudnym technicznie torze slalomowym w Krakowie?Tyńcu, który będzie gościł uczestników czerwcowych Mistrzostw Europy Seniorów.
Zawody miały silną, międzynarodową obsadę. Zgromadziły około 150 slalomistów z dziewięciu krajów ? Polski, Słowacji (prawie całą czołówkę), Czech, Niemiec, Rosji, Łotwy, Ukrainy, Kazachstanu oraz Irlandii.
Ludowy Klub Kajakowy Drzewica reprezentowało kilkanaście osad różnych kategorii wiekowych ? od młodzików po seniora. Opiekę nad młodzieżą sprawowali trzej trenerzy ? Włodzimierz Dębowski, Piotr Podogrocki i Michał Kiljanek.
Krakowskie Slalomy rozpoczęły się w sobotę, 13 kwietnia. Do klasyfikacji końcowej wliczano czas lepszego z dwóch przejazdów.
Oprócz rywalizacji open odbyły się pierwsze rzuty Ligi Młodzików oraz Pucharu Polski 2013, gdzie brano pod uwagę tylko rezultaty Polaków. Trzeba zaznaczyć, że ze względu na skalę trudności toru oraz duży stan wody na starcie stanęło niewielu młodzików. Byli to jednak najlepsi zawodnicy tej kategorii wiekowej.
W C?2 wystartowało szesnaście osad. Wojciech Klata i Krzysztof Zych, debiutujący jako juniorzy, zajęli 12. miejsce w kategorii open. Dwójka młodzików Michał Franczak?Szymon Zawadzki była ogólnie 16., co dało jej 2. pozycję w swojej grupie wiekowej.
W kajakach mężczyzn pływało 55 slalomistów. Bartosz Dębowski był 16. a Jarosław Klata 27. Obaj są juniorami. Kuba Szymański, który po raz pierwszy startował jako junior, zajął 45. lokatę. Oczko niżej uplasował się Adam Kopczyński, ale wywalczył 3. miejsce w młodzikach.
Najmniej licznie obsadzona konkurencja ? C?1 kobiet ? przyniosła sukces Dominice Gąsieniec, która jako 6. zawodniczka open wygrała rywalizację młodziczek.
W kanadyjkach jedynkach mężczyzn najlepiej z naszych spisał się młodzieżowiec Bartosz Łęgosz. Wywalczył 14. pozycję na 47 startujących. Juniorzy pływali różnie. Pecha miał Paweł Smolarski, który na rozgrzewce doznał kontuzji mięśni pleców. Wystartował w pierwszym przejeździe i pokonał trasę (uzyskał 35. czas), ale później zrezygnował z dalszego udziału w regatach. Przemysław Nowak był 25., Adam Gąsiorowski 32., Krzysztof Zych 36. a Wojciech Klata 43. Z młodzików najwięcej powodów do zadowolenia miał Michał Franczak. W klasyfikacji open zajął 33. pozycję, a w swojej kategorii wiekowej wywalczył 2. miejsce. Szymon Zawadzki był odpowiednio 40. i 4.
Ładnie popłynęły również najmłodsze kajakarki. W młodziczkach wygrała Kasia Smolarska, 2. miejsce wywalczyła Dominika Gąsieniec a 3. Agata Król. W kategorii open nasze dziewczęta zajęły kolejno 29., 35. i 36. pozycję.
Drugiego dnia regat, w niedzielę, 14 kwietnia prowadzono już tylko jedną klasyfikację ? bez wyodrębnienia grupy młodzików oraz punktacji klubowej.
W dwójkach kanadyjkach osada Klata?Zych zajęła 13. pozcyję. W K?1 mężczyzn Bartek Dębowski był 33., Jarek Klata 36., Adam Kopczyński 38. a Kuba Szymański 44.
Największa grupa zawodników LKK wystartowała w kanadyjkach jedynkach mężczyzn. Znowu blisko czołowej dziesiątki był Bartek Łęgosz, który uzyskał 13. czas. Przemek Nowak zajął 24. pozycję, Wojtek Klata 34., Szymon Zawadzki 36., Adam Gąsiorowski 37., Michał Franczak 40. a Krzysztof Zych 43.
W K?1 kobiet młode drzewiczanki ponownie wykazały się wielkim sercem do walki i nie zrezygnowały ze startu. Dominika Gąsieniec została sklasyfikowana na 34. pozycji, Agata Król była 36. a Kasia Smolarska 37.
Regaty w Krakowie okazały się dobrym przetarciem na inaugurację sezonu. Starsi zawodnicy LKK testowali formę przed nadchodzącymi kwalifikacjami do kadry nardowej. Bardzo udanie pływali drzewiccy młodzicy, którzy pokazali, że należą do krajowej czołówki.
A już w najbliższy weekend, 20?21 kwietnia czołowi górale LKK będą pływać na Słowacji. Wezmą udział w 29. Liptowskich Slalomach rozgrywanych w Liptowskim Mikulaszu.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (823) z dnia 19 Kwietnia 2013r.