Drzewica

Grzegorz łapie formę

Bardzo dobry występ Grzegorza Kiljanka w zawodach slalomowych w Liptowskim Mikulaszu

W Wielką Sobotę i pierwszy dzień Wielkanocy czołowi zawodnicy Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica nie mieli czasu na świętowanie. W tych dniach przebywali bowiem na Słowacji biorąc udział w 27. Międzynarodowych Liptowskich Slalomach.
Regaty były silnie obsadzone. Zgromadziły około 250 kajakarzy górskich ze Słowacji, Polski, Słowenii, Węgier, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Japonii i Włoch. LKK wystawił do boju trzech kanadyjkarzy, trzech kajakarzy i jedną dwójkę kanadyjkę. Siedmiu zawodników to juniorzy, jedynym seniorem był Grzegorz Kiljanek.
Najbardziej doświadczony i utytułowany góral z Drzewicy czuł się na torze w Liptowskim Mikulaszu jak ryba w wodzie, co zaowocowało świetnymi wynikami. Jego młodsi koledzy, których celem jest na razie zbieranie doświadczeń, zajmowali dalsze pozycje, choć kilka przejazdów mieli bardzo obiecujących.
Pierwsza odsłona regat odbyła się w sobotę, 23 kwietnia. W konkurencji kanadyjek jedynek świetnie pojechał Kiljanek, który zajął czwartą pozycję ulegając jedynie faworytom gospodarzy – Aleksandrowi Slafkovsky’emu, Matejowi Benusowi i Michalowi Martinkanowi. Kolejnego Polaka – Arkadiusza Niecia z Nowego Sącza (11. miejsce) – wyprzedził o siedem sekund. Paweł Smolarski został sklasyfikowany na 38. pozycji, Bartosz Łęgosz na 46. Startowało 65 zawodników.
W K–1 mężczyzn do rywalizacji stanęło 87 górali. Po zakończeniu konkurencji nazwiska drzewiczan wyświetliły się w górnej połowie tablicy z wynikami. Najlepszy rezultat uzyskał Bartosz Dębowski, który był 32. Damian Stanik zajął 35. miejsce, Paweł Reszelewski 38. W C–2 dobrze popłynęła osada Michał Madzio – Adrian Wlazło, która na 31 łódek wywalczyła 14. miejsce.
Niedzielne regaty były dla LKK jeszcze lepsze. Wielkich emocji dostarczyła konkurencja kanadyjek jedynek. W pierwszym przejeździe Grzesiek Kiljanek otrzymał 52 punkty karne i zajmował dalszą pozycję. Decydujący przejazd miał jednak doskonały. Popłynął bezbłędnie i uzyskując rezultat 98,90 s dostał się na podium. Zajął trzecie miejsce, co jest dużym sukcesem i pokazuje, że forma stale rośnie. Popularny „Mały” pokonał Benusa, a do drugiego Martikana stracił niecałą sekundę. Wygrał Slafkovsky z czasem 96,29. Dobrze zaprezentowali się również nasi juniorzy. Paweł Smolarski był 24, Bartosz Łęgosz 26.
W K–1 udany występ zanotował Bartosz Dębowski, który zajął 28. miejsce. Paweł Reszelewski został sklasyfikowany na 36. pozycji, Damian Stanik na 39. W dwójkach kanadyjkach Michał Madzio i Adrian Wlazło weszli do pierwszej dziesiątki, zajmując 8. miejsce.
Po zakończeniu regat górale z LKK pod opieką trenera Włodzimierza Dębowskiego wrócili do Drzewicy. Nie wszyscy jednak na długo. Grzegorz Kiljanek spędził w domu tylko lany poniedziałek, a później znowu pojechał do Liptowskiego Mikulasza, gdzie rozpoczęło się zgrupowanie przed kwalifikacjami do ścisłego składu kadry na sezon 2011. Pierwsza część eliminacji zostanie rozegrana w dniach 14–15 maja na tym samym torze w ramach Tatrzańskich Slalomów.