tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Gospodynie z gminy Białaczów doKoła!

 
Na terenie gminy Białaczów działa obecnie dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich. Funkcjonują one w: Białaczowie, Miedznej Drewnianej, Parczowie, Parczówku, Sędowie, Skroninie, Wąglanach, Sobieniu i Żelazowicach. Które z nich istnieje najdłużej, a które dopiero "raczkuje"? Historię KGW przybliżyła nam przewodnicząca zarządu gminnego, Teresa Jach


Początki działalności
Najwcześniej powstałe koła w gminie zaczęły funkcjonować w Wąglanach i Żelazowicach. Obchodzą okrągłą rocznicę 50?lecia istnienia. Najpóźniej utworzono KGW w Parczówku. Gospodynie z tej miejscowości założyły koło w 2012 roku, jednak prężnie działają i bardzo się starają, by dorównać swoim starszym stażem koleżankom z sąsiednich wiosek.
Już w latach 60. członkinie z powstałych kół aktywnie uczestniczyły w życiu kulturalnym i społecznym regionu. Kobiety chętnie spotykały się ze sobą, by wspólnie rozwiązywać swoje problemy oraz starały się, aby ich działalność została dostrzeżona w środowisku wiejskim. Podejmowały wiele ciekawych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej. Upowszechniały wiedzę organizując różnego rodzaju kursy, gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia. Gospodynie prowadziły również wypożyczalnię naczyń, magiel, miały też w swoim posiadaniu pralkę "Franię", którą chętnie udostępniały do użytku innym mieszkańcom.
W okresie żniwnym organizowały czas dzieciom rolników poprzez zakładanie dziecińców, spełniających funkcję dzisiejszych przedszkoli. W długie jesienne i zimowe wieczory, członkinie koła spotykały się, by wspólnie robić na drutach swetry, tkać na krosnach chodniki, prząść wełnę, czy drzeć pierze. Z biegiem czasu zawiązywało się coraz więcej KGW, które zrzeszały coraz większe grono członkiń. Od początku swej działalności kultywowały tradycję, zwyczaje, kulturę i obrzędy regionalne. Zakres działalności kół jest systematycznie wzbogacany o nowe inicjatywy i dostosowywany do zmieniających się warunków. Przedsięwzięcia te prowadzone są w ramach współpracy z samorządem gminnym, instytucjami kulturalnymi i ochotniczymi strażami pożarnymi.
Obecny zarząd gminny KGW stanowią: przewodnicząca Teresa Jach, zastępczyni Urszula Zajadła (obie ze Skroniny), pełniąca funkcję sekretarza Iwona Jarząb z Parczowa oraz członkini Honorata Grabowska z Żelazowic.
Do tej pory, dzięki pozyskanym funduszom oraz w dużej mierze dzięki aktywności i zaangażowaniu gospodyń, udało się uruchomić dla nich dziewięć świetlic wiejskich, kluczowych miejsc spotkań KGW. ? To dla nas bardzo ważne, że wszystkie gospodynie mają swój "drugi dom", gdzie tworzą, rozmawiają i przygotowują się do różnych przedsięwzięć ? mówi Teresa Jach.
Wszystkie koła aktywnie uczestniczą w życiu społecznym całego regionu. Pielęgnują i kultywują tradycję i zwyczaje regionalne. Uczestniczą w wielu uroczystościach gminnych i parafialnych, konkursach kulinarnych, pokazach rękodzieła ludowego i okolicznościowych spotkaniach. Są współorganizatorkami wielu imprez lokalnych, do których zaliczają m. in. tłusty czwartek, święto rodziny, wieczór sobótkowy, dożynki gminne, andrzejki oraz wystawy stołów wigilijnych. Przygotowują także smaczne potrawy staropolskie i programy artystyczne.
? Obecnie działamy zgodnie z ustalonym harmonogramem. Wywiązałyśmy się ze wszystkich przewidzianych dotychczas na bieżący rok imprez integracyjnych. Dzień Kobiet świętowałyśmy w Białaczowie, bowiem za to przedsięwzięcie w tym roku były odpowiedzialne białaczowianki. Puszczanie wianków w noc sobótkową również zorganizowały nasze pracowite koleżanki z Białaczowa we współpracy z parczowiankami. Podczas Dni Białaczowa pierwsze skrzypce grały także gosposie z tej miejscowości, jednak przy silnym wsparciu członkiń ze wszystkich kół z terenu gminy. Każda z nas miała wówczas ręce pełne roboty, przygotowując różne potrawy regionalne i ciasta. Za organizację tegorocznych dożynek odpowiedzialne były panie z Sobienia, we współpracy z pozostałymi KGW. Na pieczonego ziemniaka zapraszają sędowianki i skroninianki, a za organizację andrzejek odpowiedzialne będą gospodynie z Żelazowic i Miedznej Drewnianej ? mówi przewodnicząca zarządu gminnego.
Jak widać, gospodynie z gminy Białaczów dotychczas wiele osiągnęły, a historia poszczególnych kół jest bogata i warta uwagi. O tym, w jaki sposób członkinie poszczególnych kół kultywują regionalne tradycje, jak na przełomie lat kształtowała się ich historia, czym zajmowały się dawniej, a jak spędzają wspólnie czas dzisiaj, napiszemy w kolejnych artykułach. Za tydzień gospodynie z Białaczowa. Zapraszamy do lektury!




Noc świętojańska w Białaczowie w 2012 roku. Na czele korowodu białaczowianki z wieńcami



Dożynki parafialne w Białaczowie w 2005 roku ? gospodynie z Miedznej Drewnianej z wieńcem dożynkowym



Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »