tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Wykonam prace remontowe, malowanie, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Gloria Artis dla twórczyni z Bielowic

 
Podczas uroczystości zamknięcia Roku Kolberga w studio koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" otrzymała utalentowana twórczyni ludowa Zofia Pacan z Bielowic


Uroczysta gala odbyła się 11 grudnia. Po raz 39. wręczono nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" wybitnym przedstawicielom kultury ludowej. Nagroda przyznawana jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Uroczystość była połączona z wręczeniem medali "Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", przyznanych w Roku Oskara Kolberga. Ten wyjątkowy medal otrzymała Zofia Pacan, utalentowana twórczyni ludowa z Bielowic. Podczas uroczystości towarzyszył laureatce dr Jan Łuczkowski, wieloletni dyrektor opoczyńskiego muzeum. Oprócz pani Zofii medal otrzymała także opocznianka Katarzyna Markiewicz, kierowniczka Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Zofia Pacan z d. Jobczyk urodziła się w Bielowicach, znanym ośrodku kultury i sztuki ludowej regionu opoczyńskiego. Swoje umiejętności i wrażliwość artystyczną nabyła w domu rodzinnym od swojej matki Franciszki, które przekazuje swoim córkom Agnieszce i Katarzynie. Należy do grona najbardziej utalentowanych twórców ludowych wykonujących prace z zakresu plastyki zdobniczo?obrzędowej (pisankarstwo, wycinankarstwo, koronkarstwo, pająkarstwo, hafciarstwo). Wielokrotnie brała udział w konkursach etnograficznych na wybrane dziedziny twórczości ludowej, zdobywając głównie pierwsze miejsca. Jej twórczość prezentowana była na wielu wystawach i festiwalach sztuki ludowej w kraju i zagranicą (m.in. w Szwecji, Belgii, we Włoszech, Hiszpanii, na Łotwie). Wykonywane przez Zofię Pacan prace znalazły miejsce w muzealnych kolekcjach etnograficznych w Toruniu, Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie oraz Galerii STL w Lublinie. Regularnie uczestniczy kiermaszach, cepeliadach (Opoczno, Kraków, Kazimierz Dolny, Radom, Tomaszów Maz., Warszawa). Inną formą jej działalności są warsztaty pracy twórczej, cieszące się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej. Zofia Pacan uczestniczy w tego typu pokazach zarówno w placówkach muzealnych, kultury jak i szkołach. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, szczególnie w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym. W 2003 r. w swoim gospodarstwie otworzyła izbę tradycji ludowej, w której prowadzone są lekcje przybliżające dawne zwyczaje i obrzędy, warsztaty pracy twórczej na wybrane dziedziny oraz pokazy tradycyjnego wypieku chleba i prezentacja potraw regionalnych. Z Muzeum Regionalnym w Opocznie współpracuje od 1979 r., uczestnicząc w różnych imprezach kulturalno?oświatowych organizowanych przez placówkę. Od 1985 r. jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a od 1994 r. pełni funkcję prezesa oddziału piotrkowskiego. Zofia Pacan należy do Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2003 r. została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (910) z dnia 19 Grudnia 2014r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »