tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Gloria Artis dla dra Łuczkowskiego

 
Zasługi dla sztuki ludowej i kultywowania folkloru jakie położył emerytowany dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie dr Jan Łuczkowski, zostały zapamiętane i docenione przez społeczność i samorząd gminy Rzeczyca w powiecie tomaszowskim





13 lutego, w czasie dorocznej gali podsumowania dorobku kulturalnego gminy doktorowi Łuczkowskiemu został wręczony, prestiżowy w środowisku ludzi kultury, medal Gloria Artis przyznany etnografowi przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek władz samorządowych Rzeczycy. Odbierając medal z rąk wójta, Marka Pałasza, odznaczony wysłuchał laudacji na swoją cześć, przygotowanej przez ludzi, z którymi współpracuje wiele lat, a którą wygłosił Antoni Socha, dyrektor GOK. Było w niej, że: Jan Łuczkowski, to jedyny w swoim rodzaju autorytet w środowisku etnografii regionu rawsko-opoczyńskiego. Olbrzymia wiedza połączona z umiejętnościami pedagogicznymi pozwala mu przekazywać kolejnym pokoleniom to, co najcenniejsze w kultywowaniu zanikającej tradycji ludowej. Rzetelny i prawdziwy w swym przekazie daje gwarancję w przetrwaniu wielu obyczajom, obrzędom, nie pozwalając na żadne stylizacje w muzyce i tańcu ludowym. Surowy w egzekwowaniu wiedzy, w ocenie interpretacji konkursowych, ale wyłącznie przez wielki szacunek, jaki zawsze żywił i żywi do kultury wiejskiej, do tego nieuchronnego procesu przemijania tamtych lat. To także ogromny pasjonat tego, co robi, wymagający przede wszystkim wobec siebie, podejmujący każde wyzwanie, które dla podtrzymania tradycji ludowej jest ważne i istotne. Ceniony etnomuzykolog, pomagający jako konsultant wielu zespołom ludowym. Jego współpraca z instytucjami kultury w regionie jest powszechnie znana i bardzo sobie ceniona przez władze gmin. Jest także ważnym elementem edukacji dzieci i młodzieży w ocalaniu od zapomnienia ginących obyczajów, zachowań i obrzędów wiejskich. Często zapraszany przez nauczycieli, chętnie opowiada dzieciom o dawnych zwyczajach, codziennym życiu, regionalnych strojach i wystroju wnętrz wiejskiej chaty. Te niekończące się opowieści są zawsze bardzo zajmujące, bo często przeplatane zabawnymi epizodami z jego barwnego i bogatego życia.
Od lat aktywny w gminie Rzeczyca przewodniczył pracom komisji różnych konkursów i przeglądów. W latach 1995-2002 współorganizował w Rzeczycy Regionalne Przeglądy Folklorystyczne Kapel i Zespołów Ludowych. Od trzech lat przewodniczy w pracach komisji Regionalnego Konkursu Tańca Ludowego. Jego wskazówki i cenne uwagi w zasadniczy sposób wpływają na jakość prezentowanych tańców i gwarantują wiarygodność w kultywowaniu tego rodzaju wiejskiej tradycji. Od samego początku organizacji dożynek prezydenckich w Spale przewodniczył komisji konkursowej, wyłaniającej najwierniej oddający tradycję ludową, wieniec dożynkowy. Zawsze pomocny w podpowiedziach przy organizacji wszelkich obrzędów na okoliczność regionalnych imprez.
Wydane prace naukowe i publikacje są nieocenionymi źródłami edukacji każdego nowego pokolenia w zakresie kultywowania tradycji regionu z zachowanie autentyzmu i profesjonalnymi instrukcjami co do wiernego odtwarzania dawnych strojów, obyczajów, zajęć gospodarskich itp.
W rzeczyckiej uroczystości doktorowi Łuczkowskiemu towarzyszyli synowie, z których jeden, Tomasz, objął można by powiedzieć schedę po ojcu, wygrywając konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum. Rzeczycki zespół ludowy zaśpiewał zasłużonemu folkloryście „Sto lat”, usłyszał też specjalnie dla niego napisany wiersz. Gratulujemy panu Janowi zasłużonego wyróżnienia.


J. Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (658) z dnia 19 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »