tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Gęsta perwersja

 
Czy wiesz, że homoseksualizm, samobójstwa, zaniedbywanie dzieci, seryjne morderstwa a nawet kanibalizm i pedofilia mogą mieć wspólne podłoże? Oto co mówią na ten temat eksperymenty?


My, ludzie najczęściej głęboko wierzymy, że to osobowość kieruje naszymi zachowaniami. Psycholodzy udowodnili jednak, że w niektórych sytuacjach naszymi działaniami kierują tylko czynniki sytuacyjne a różnice osobowościowe nie mają żadnego znaczenia. Tak się dzieje w ?bagnie behawioralnym?.

Okrutne eksperymenty
Naukowcy stworzyli niewielkie pomieszczenie, w którym, jak sardynki w puszcze, upakowano mnóstwo szczurów. Takie warunki nazywamy przegęszczeniem ? na jednego osobnika przypada zbyt mała powierzchnia do życia. Szczury nie mają szans na odosobnienie, właściwie jedno zwierzę ciągle wchodzi na jakieś inne. Poza tym wszelkie potrzeby szczurów były zaspokojone ? miały wystarczającą ilość jedzenia i picia, kołowrotki, urządzenia do zabawy itp. Jak zachowywały się zwierzęta w takich stresujących warunkach?

Perwersyjna gęstość
Pojawiło się kilka typowych ?rodzajów? szczurów. Część zwierząt stała się hiperagresywna ? gryzły wszystkie inne, które pojawiły się w pobliżu bez względu na ich płeć i wiek. Gdy dwa takie agresywne szczury się spotkały, zagryzały się na śmierć, nawet jeśli jeden z nich wysyłał w końcu sygnały ulęgłości, które w normalnych warunkach u wszystkich zwierząt wygaszają agresję (np. kładł się na plecach i pokazywał brzuch). Inne zwierzęta nie stały się tak agresywne, ale były ?nadpobudliwe? ? bez przerwy biegały po całym pomieszczeniu i po innych zwierzętach, ani na chwilę nie stając, i w ogóle się nie męczyły. Jeszcze inne stały się hiperseksualne ? próbowały kopulować z każdym osobnikiem, niezależnie od jego płci, nawet jeśli była to samica w zaawansowanej ciąży, co w normalnych warunkach nigdy się u szczurów nie zdarza.
Prócz nadaktywności niektóre zwierzęta popadały jednak w apatię a może nawet depresję ? kładły się na ziemi i nie broniły się nawet wtedy, gdy jakiś szczur odgryzał im ogon. Uszkodzeniu uległ także instynkt macierzyński. Wzrosła znacząco ilość poronień, a wiele samic zagryzało swoje młode zamiast się nimi opiekować.

Co ma wspólnego szczur i człowiek?
Szczury są zwierzętami społecznymi, tak jak ludzie, którzy często żyją w warunkach przegęszczenia. Milionowe miasta, monstrualne osiedla, wielodzietne rodziny żyjące w kawalerkach, trzydziestoosobowe klasy szkolne lub grupy przedszkolne, wszystko to tworzy warunki przegęszczenia.

Czy możemy się dziwić, że dziecko, które ma trójkę rodzeństwa i mieszka z rodzicami na 45 metrach kwadratowych, zachowuje się jakby było nadpobudliwe i staje się agresywne?
Nie od dzisiaj wiemy, że wszelkiego rodzaju patologie, takie jak morderstwa, gwałty, włamania, kradzieże, samobójstwa, choroby psychiczne, perwersje, depresje i inne zaburzenia, występują zdecydowanie częściej w dużych miastach i na dużych osiedlach niż na wsiach, w małych miasteczkach a nawet w kameralnych osiedlach o niewielkim zagęszczeniu. Także wandalizm i graffiti występują rzadziej tam, gdzie nie ma groźby przegęszczenia.

Człowiek to jednak nie jest szczur
Mimo wielu podobieństw między zachowaniami ludzi i szczurów, trzeba pamiętać, że ludzie to jednak nie są szczury, a przyczyna przestępczości i innych patologii jest złożona. Przegęszczenie jednak z pewnością sprzyja rozwojowi wszelkich zaburzeń.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (747) z dnia 4 Listopada 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »