tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Folkowy atak

 
Do Dni Powiatu Opoczyńskiego pozostał jeszcze miesiąc, jednak już teraz śmiało możemy powiedzieć, że będzie się działo!



W sobotę, 23 sierpnia, przy placu Zamkowym czeka na nas "Festiwal Opoczno Folk Attack ? folklorystyczne konfrontacje muzyczne", organizatorami którego jest Starostwo Powiatowe oraz Muzeum Regionalne. Impreza będzie miała miejsce w ramach "Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego ? współorganizator Łódzki Dom Kultury". Partnerami są Bielowickie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej oraz Stowarzyszenie Rozwoju Opoczyńskiej Wsi.

W programie:
14.00?19.00 ? kiermasz sztuki ludowej,
15.00?19.00 ? warsztaty sztuki ludowej, degustacja potraw regionalnych,
18.00?18.45 ? występ kapeli ludowej "Opocznianka",
19.00?20.00 ? koncert zespołu "Gęsty Kożuch Kurzu",
20.00?22.00 ? popis "Kapeli ze Wsi Warszawa".

Kapela "Opocznianka" Juliana Jarzębia z Różanny i Stanisława Ksyty z Woli Załężnej to zespół ludowy. Swoją nazwę przejęła od nieistniejącego już zespołu pieśni i tańca. Od początku skupiała znakomitych muzyków regionu opoczyńskiego. Repertuar kapeli jest bogaty i zróżnicowany. Do najstarszych, obficie reprezentowanych melodii tanecznych należą oberki ciągłe, wyciągane i przeciągane. Muzykanci prezentują repertuar tradycyjny wykonywany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu. Brali udział w licznych przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając główne nagrody. Skład zespołu tworzą trzej muzykanci: skrzypek Stanisław Ksyta, mieszkaniec Woli Załężnej, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku siedmiu lat od gry na skrzypcach skonstruowanych z pomocą ojca; harmonista Julian Jarząb, mieszkaniec miejscowości Różanna, miał 10 lat, kiedy pod okiem ojca, skrzypka samouka rozpoczął naukę gry na harmonii trzyrzędowej; Marian Pabianek, mieszkaniec Sitowej, od 15 roku życia gra na harmonii guzikowej, akordeonie, bębnie ze stalką i perkusji. Na tych ostatnich grywał podczas wesel.
Kapela "Gęsty Kożuch Kurzu" gra utwory z etnograficznych regionów łódzkiego, w szczególności z łęczyckiego, sieradzkiego, rawskiego i łowickiego. Spośród muzykantów, na których się wzoruje należy wymienić: skrzypka łęczyckiego Tadeusza Kubiaka, harmonistę łowickiego Sławomira Czekalskiego wraz z kapelą Dobrzeliniacy, skrzypka sieradzkiego Czesława Skrzydłowskiego oraz skrzypka rawskiego Stanisława Klejnasa. Kapela stara się odtwarzać charakterystykę wymienionych regionów jak i poszczególnych muzykantów, widząc w Łódzkiem olbrzymią różnorodność temperamentów muzycznych. Od listopada 2011 roku członkowie kapeli organizują cykl "Pograjka łódzka", w ramach którego odbywają się warsztaty taneczne i muzyczne, pokazy filmów, wykłady oraz potańcówki, które stają się miejscem spotkań muzykantów oraz pasjonatów polskiej muzyki tradycyjnej. Laureaci wielu nagród i wyróżnień.
"Kapela ze wsi Warszawa" to jeden z najważniejszych zespołów folkowych w Polsce. Na jego repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, Podlasia i wielu innych. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty ? skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy ? brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ-ami. Zdobywcy niezliczonej ilości nagród na polskich, europejskich i światowych festiwalach folkowych.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (889) z dnia 25 Lipca 2014r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »