tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Sławno

 Fizyka w drodze

 
Publiczne Gimnazjum w Szadkowicach od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Łódzkim, a Szkolne Koło Fizyczne Delta jest objęte patronatem Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ. Dzięki tej współpracy, we wtorek, 28 maja, szkoła gościła profesora Uniwersytetu Łódzkiego Tadeusza Wibiga, który przyjechał na zaproszenie nauczycielki fizyki Małgorzaty Woźniak. Profesor, w ramach programu "Fizyka w drodze", przeprowadził z uczniami klas pierwszych lekcję fizyki


W czasie zajęć uczniowie, podzieleni na grupy, wykonywali eksperymenty, których celem było stworzenie najprostszego ogniwa. Wykorzystali do tego różnorodne owoce i warzywa. ? Okazało się, że jeżeli pomiędzy dwie płytki miedzianą i cynkową będziemy wstawiać te substancje, pojawi się różnica potencjałów i w obwodzie popłynie prąd ? mówili zafascynowani uczniowie.
Następnie w odpowiedni sposób łączyli szereg ogniw z owoców i warzyw, które "zapaliły" diodę LED. Młodzi fizycy mierzyli napięcie oraz natężenie i porównywali uzyskane wyniki. ? Jest to bardzo trudny pomiar, a wyniki zależą od tego jak dokładnie i starannie jest wykonany ? tłumaczyła fizyczka Małgorzata Woźniak. Dyskusja z udziałem profesora Tadeusz Wibiga dotycząca przeprowadzonych eksperymentów okazała się bardzo ciekawa i pokazała, jak trudną dziedziną jest fizyka doświadczalna.
Lekcje "Fizyki w drodze" organizowane przez UŁ mogą odbywać się dzięki finansowemu wsparciu PGE Górnictwo i Energetyki Konwencjonalnej SA.


ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (831) z dnia 14 Czerwca 2013r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »